SEO Kuralları

SEO Kuralları

Web sitelerin çok daha fazla kişiye ulaşması, arama motorlarında yüksek sıralamalar elde edilmesiyle olurken SEO kuralları bunları sağlar. Site içi ve site dışı olarak ayrılan SEO işlemlerini yaparken var olan püf noktalarıyla kurallarına azami dikkat gösterilmelidir. Çok daha kısa bir zaman diliminde kaliteli ve organik trafiği yüksek siteler oluşturabilirsiniz. Ancak her şeye rağmen unutulmamalıdır ki SEO işlemleri uzun vadeli sonuç alma adına yapılır. Birkaç gün ya da birkaç ay sonucunda bir kazanım olmayabilir. Bir seferlik işlem olmadığı gibi bir sürecin sonucunda görülmektedir. Peki, Google güncel algoritmalarına göre SEO kuralları nelerdir?

İçerikler ve Güncellemeler

SEO faaliyetleri denilince ilk akla gelen şüphesiz ki içeriklerdir. Tasarım ve yapısal anlamda uyumlu olan web sitenin devamlı güncel içeriklere sahip olması gerekir. Bu içeriklerin doğal bir şekilde programlama kullanılmadan üretilmesi istenir. Google botları tarafından içeriğin her yönüyle incelendiği de bilinen bir gerçektir. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracıyla popüler kelime seçimleri yapılır. İlgi çekici bir başlık eklenir ve anahtar kelimenin başlıkta kullanılması sağlanır. Bununla birlikte belirli aralıklarla anahtar kelimeye yer verilen içerikte alt başlık kullanımı da SEO kuralları arasındadır. Google içerik alaka düzeyi yine kontrol edilebilirken semantik anlamda da algoritma değişimlerine uygun SEO işlemleri yapılmalıdır.Sitede var olan içerikler düzeltilmeli ve optimize edilmelidir. Varsa içerik konuları daraltılır ve tüm sayfalarda farklı kategorilerde içerikler eklenir.

seo kuralları

Backlink Alımı

Google sıralamaları açısından en önemli faktörlerden olan backlink alımlarına ilişkin SEO kuralları mevcuttur. Mutlaka link çeşitliliği, yetkin link durumu ve backlink sayısına bakılarak yüksek kaliteli backlink işlemleri yapılmalıdır. İçeriğin oluşturulması ve sonrasında tanıtılmasıyla başlayan süreçte çok aşırı linkleme yapılması faydadan öte zarar verir. Ayrıca spam ve kalitesiz linklerin silinmesi de mutlaka olmazsa olmazdır. Var olan SEO kuralları backlink özelinde devamlı kontrolde gerekir. Olası siteye saldırı durumlarında spam durumları oluşabilir. Bazı backlink türleri;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Edu-Gov Backlink
  • Profil Backlink
  • Forum Backlink
  • Yorum Backlink
  • DoFollow-NoFollow Backlink

Mobil Uyumluluk

Var olan kritik SEO kuralları mobil uyumluluk özelinde de şekillenir. Birkaç yıldır hiçbir eksiklik olmadan mobil cihazlardan da sitelerin kullanılması istenir. İstatistiklere göre Google girişleri %85 oranında mobil cihazlardan olurken daha hızlı açılması, her sayfanın kullanılabilir olması ve hiçbir sınırlandırma bulunmaması da SEO kuralları çerçevesinde bakılması gerekenlerdir. Google Search Console üzerinden mobil sürüm eklemesi ve doğrulaması yapılır. Ardından robots.txt test aracıyla Googlebot taraması yapılması sağlanır. Sayfaların yavaş olup olmadığı ya da içeriklerin sıkıştırılma durumlarına ilişkin hususlar için PageSpeed İnsight aracıyla görülebilir.

SEO Kuralları Kazanımları

Sitenin tema, kullanıcı arayüzü ve yazılım anlamında da kurallar çerçevesinde oluşturulmasıyla iyi bir kullanıcı deneyimi sunulur. Organik ziyaretçi kazanımları ardından kalıcılık yakalanır. Giderek artan trafikle birlikte daha üst sıralamalar elde edilir. Buna ilişkin olarak çeşitli SEO araçlarda kullanılabilir. Başta içeriklerin oluşturulması, verilerin takip edilmesi, link ve diğer site dışı SEO faaliyetlerine bakılması adına hemen eklentiler indirilebilir. Verimli ve faydalı olması bakımından hem kurumsal hem de kişisel tüm web sitelerde SEO kuralları önemli bir artıdır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları analiz, site içi SEO, site dışı SEO ve Teknik SEO detayları planlanarak yapılmaktadır. Web sitelerinin tüm ihtiyaçları ve gereksinimleri düşünülerek iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılır.

SEO Neden Yapılmalıdır?

SEO ile web siteleri arama motorlarında daha iyi konumlar elde edeceklerdir. Bu sayede kazançlarını arttırabilirler. SEO çalışmalarına önem vermeyen web siteleri rakiplerinin gerisinde kalır ve istedikleri konumlara ulaşamaz.

SEO Kuralları Var mı?

SEO çalışmalarında yazılı olmayan etik kurallar mevcuttur. Bu etik kurallar profesyonelce uygulanır. Etik kuralların dışına çıkılması verim getirecekmiş gibi görünse de aslında web sitesine zarar verir ve sıralama kaybına yol açar.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir