SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

Gerek site içi gerek site dışı gerçekleştirilen SEO süreçleri birçok detaya sahiptir. Zorlayıcı ve analize dayalı olması, bilgi birikim istemesi ve püf noktalarının sayısının fazlaca olması da süreçlerin dikkatli yapılmasını zorunlu kılar. Çoğunlukla hatalı işlemlerden ötürü SEO faaliyetlerinin yararlı olmadığı sonucu çıkarılırken iki farklı yönü bulunduğu da unutulmamalıdır. Peki, her web sitesi için günümüzde bir zorunluluk haline gelen SEO nasıl yapılır?

Site İçi SEO Çalışmaları

Bilindiği gibi site içi SEO süreçlerinde ilk ana hedef yatırım getirisidir. Buna ilişkin olarak doğru analizlerle kelimelerin taranması yapılır ve içeriklerin hazırlanması ve bunlara ilişkin yapısal unsurların hazırlanmasıyla süreçler sonlandırılır. SEO yapmaya başlayacak olunmasıyla ilk öne çıkarılacak unsur ise yazılım ve tasarım altyapısının uygun hale getirilmesidir. Sonrasında ise içeriklere ilişkin site içi SEO faaliyetleri başlatılır.

  • Anahtar Kelime Çalışmaları

Tanımlama ve yerleştirme çerçevesinde gerçekleştirilen anahtar yani odak kelimelerin bulunmasında arama hacmi ilk özelliktir. Aylık olarak aranma miktarı çeşitli SEO araçları üzerinden bulunabilir. Semrush çokça kullanılırken hem sektör bazlı hem de kullanıcı odaklı bir şekilde anahtar kelimeler belirlenmelidir. Maksimum verim için potansiyel müşterilerin nasıl davranacaklarının hesap edilmesi şarttır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracılığıyla yüksek trafik değerli kelimeler seçilir ve kullanılır. Uzunluk durumlarına göre de bakılmalıdır.

  • İçerik Oluşturma

İçeriklerin mutlak surette anahtar kelime içermesi gerekir. Belirli başlıklarda kullanım şart olurken alt başlıkların oluşturulması ve kullanıcıların dikkatini çekecek tarzda hazırlanması da önemlidir. Çok kısa ya da çok uzun içeriklerin SEO katkısı sınırıdır. Devamlı başlık ekleyerek okunmanın kolay hale getirilmesi, istenen bölümlerin daha kolay bulunması sağlanabilir. Bunların dışında özgünlük en birinci meseledir diyebiliriz. Var olan içerik çalışması özelinde kopya içerik taramaları yapılabilir, kopya durumlarında arama motorlarının botları tarafından spam durumları oluşturulabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Meta Bölümü

İçeriklerin hazırlanması sonrasında meta başlıkları ve açıklamalar kısmında özgünlük aranır. Anahtar kelimeler kullanılır olurken açık-net ifadeler bulunmalıdır. Arama motorundan yapılacak aramalarda başlıkla birlikte ilk olarak meta bölümü potansiyel kullanıcıların karşısına çıkar. Bundan dolayı çok uzun olması ya da anlaşılmaz bir yapıya sahip olması risktir. Başlık etiketi 50 ile 60 karakter arasında olmalıdır. Açıklama bölümü ise 110 ile 130 karakterlidir.

  • Sayfa Yükleme Hızı Ayarlama

Sitenin tam anlamıyla SEO taktikler ile donatılması adına yükleme durumunun bir anda olmasının önüne geçilmelidir. Aşağı kaydırma yapılmasıyla sitenin yüklenmeye devam etmesi sağlanırsa ilk açılma sırasındaki bekleme süresi yarı yarıya azalır. Çok daha kısa bir bekleme sonrasında siteye erişilmesi kullanıcıların kalmasını da beraberinde getirecektir. URL yapısı ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması da var olacak site içi işlemler arasında değerlendirilmektedir. Mobil dostu yapıya sahip olması ve özgün görsellerin içerikleri desteklemesi de yapılacaklar listesinde yer alır.

seo nasıl yapılır

Site Dışı SEO Çalışmaları

Siteye dair var olan unsurların tanıtılması, farklı siteler üzerinden görüntülenmesi, link kullanım durumlarının hepsi site dışı SEO faaliyetleridir. Buna dair yapılacakların başında kaliteli ve kalıcı backlink durumu gelir.

  • Backlink Oluşturma

Var olan site dışı SEO hamleleri içerisinde linkleme durumu çokça yapılmaktadır. Burada önemli olan hazır ve paketlenmiş backlink satın almalardan çok daha fazlasıdır. Sitenin organik trafik kazanması adına mutlaka daha üst bir siteden kaliteli backlink alımına ihtiyacı vardır. Bunun kalıcı olması da site tıklamalarını arttırır. Bunun kolay yoldan olması adına Majestic, Semrush, Ahrefs ve benzeri SEO araçları kullanılabilir.

  • Sosyal Medya Kullanımı

İçeriklerin düzenli bir şekilde yüklenmesi sonrasında devamlı olarak sosyal medya hesaplarından paylaşımların yapılması tanınır durumu öne çıkartır. Etkileşimlerin olması, potansiyel müşterilerle ya da kullanıcılarla temas halinde olması da SEO kazanımları arasındadır. Çeşitli görseller ya da takip için çekiliş durumları da yapılabilir.

  • Marka Oluşturma

Sanal dünyada marka oluşturma çok uzun bir süreç olarak kabul edilmektedir. Buna ilişkin yapılacak SEO analizi ve raporlarına uygun stratejik hamlelerle iyi bir noktaya gelinebilir. Her ne kadar arama motorlarında üst sayfalarda yer almak amaçlansa da bunun getirilerinin bir sınırı yoktur. Devamlı başarılı ilerleme sonucunda maddi kazanımlarda artar. Güvenilir ve faydalı bir markanın oluşturulmasıyla kullanıcıların kaliteli hale getirilmesi de mümkündür. SEO faaliyetlerinin çok kapsamlı olduğu bilinmekle beraber site analizi ve rakip site analizi imkanı veren araçlarla daha iyi bir seviyeye gelinir. Google Search Console ilk kullanılması gereken araçtır. Bunun dışında Google Anahtar Kelime planlayıcısı, Google Trendleri, Google PageSpeed İnsights, Moz, Semruhs, Ahrefs, WordPress, SharedCount, BuiltWith, REDbot, WebPage Test çokça kullanılacak araçlar arasındadır. SEO nasıl yapılır tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalın.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Web sitesi içerisinde yer alan görseller optimize edilir. Kod kaynaklı hatalar en aza indirgenir ve site hızı yükseltilir. İç linklemeler detaylı biçimde yapılarak kullanıcı deneyimi arttırılır ve bu çalışmalar sayesinde kalite puanı yükseltilir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Web sitesinin popüleritesini arttırmak adına kaliteli dış bağlantılar sağlanır. Sosyal medya sitelerinde ki konum iyileştirilir. Bu sayede referans kaynakları arttırılarak arama motoru gözünde web sitesini daha kaliteli ve popüler olacaktır.

Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Web site hızlarını arttırmak için ; görsel optimizasyonları, Cs ve Js kaynak kodlarının sıkıştırılması, sunucu hızlarının iyileştirilmesi ve lazy load düzenlemeleri yapılmaktadır. Bu sayede site hızı arttırılacak ve SEO puanı yükselecektir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizleri, Ahrefs, Semrush, Moz ya da Screamfrog gibi araçlar kullanarak yapılabilir.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, web sitelerinin kod yapısı ve arka plan gibi tüm teknik detaylarının göz önünde bulundurarak yapılan çalışmalardır.

Backlink Nedir?

Backlink çalışmaları, site dışı SEO çalışmalarının yürütülmesi adına harici web sitelerinden sağlanmakta olan geri bağlantılardır.

Backlink hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir