Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Sitenizin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için SEO kurallarına uygun hareket etmek önemlidir. Farklı arama motorlarının farklı algoritmaları olduğu bilinse de genel olarak bazı temel konular tüm arama motorları için hemen hemen aynı önemi taşımaktadır. Dünya üzerinde en çok arama yapılan ve sonuç içeren arama motoru olma özelliği taşıyan Google algoritmalarına uygun hareket ederek, aslında tüm diğer arama motorları için de olumlu kabul edilebilecek sonuçlara ulaşmak mümkündür. Sitenizin değerini yükseltecek SEO önerileri hakkında kapsamlı bir yazıyı sizler için hazırladık.

Sitenizin sıralamasını etkileyecek 11 ana SEO önerisini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Alan Adı Seçiminin Önemi

Öncelikle site içeriğinizin mutlaka web sitesi adresiniz ile uyumlu olması önemlidir. Site adresinde mümkünse yaptığınız ana işe ait bir temel kelime muhakkak bulunmalıdır. Taşımacılık, nakliye işleriyle uğraşan bir firmanın web site adresi www.xxxxxnakliyat.com şeklinde olduğunda, arama sonuçlarında daha ön sıralara yükselmesi ve arama yapan kullanıcılar için tıklama isteği oluşturması yüksek oranda olacaktır. Ayrıca web sitesi adresinizin karmaşık ifadelerden oluşmaması, kolay okunabilir basit kelimeler içermesi ve çok uzun olmaması da sitenin kullanıcı tarafından kolayca tercih edilmesini sağlayacaktır. Kullanıcı deneyimlerine önem gösteren arama motoru algoritmaları, bu tip sitelerin üst sıralara yükselmesine izin verecektir.

Anahtar Kelime Analizi Yapın!

Sitenize çekmek istediğiniz kullanıcıların, aramalarda hangi anahtar kelimeleri kullandığını araştırmalısınız.

Anahtar kelimeleri belirlemek için;

  1. Anahtar kelime araçları kullanmak
  2. Rakip sayfa analizleri yapmak
  3. Google reklamlarında, konunuzla alakalı yüksek aranma hacmine sahip düşük tıklama maliyetli kelimeleri araştırmak
  4. Google arama sonuçlarında en az sonuç içeren konunuzla alakalı kelimeleri araştırmak doğru anahtar kelimeleri tespit etmekte size yardımcı olacaktır.

Anahtar kelimelerinizin arasında rakip markaların geçmediğinden ve yasaklı kelimeler içermediğinden emin olmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

İçerik Kraldır!

Sayfanın konusuyla ilgili önceden tespit ettiğiniz anahtar kelimeler doğrultusunda, uygun oranda anahtar kelime ile oluşturulmuş, doğru uzunlukta içeriklere yer vermenizin, sitenizin aramalardaki sıralamasını etkileyeceğini unutmamalısınız. Anahtar kelimeler içerik içerisinde yalın halde kullanılmalı, kurallı ve bilgi verici cümlelerin arasında yer almalıdır. Kısa bir içerik içerisinde ardı ardına kullanılacak anahtar kelimelerin, olumlu sonuç vermeyeceğini unutmamalısınız. Google algoritmaları, uzun, ancak kullanıcı tarafından kolayca okunabilecek olan içeriklere yüksek önem vermektedir. Anahtar kelimeleri özellikle başlık ve alt başlıklarda kullanmaya önem göstermelisiniz.

seo önerileri

Site Hızının Önemi

Sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi, arama motorları açısından oldukça önemlidir. Büyük boyutta görseller, gif ya da java içermeyen siteler, diğer sitelere nazaran daha hızlı bir şekilde yüklenecektir. Arama motorları, site içerisinde dolaşarak kullanıcı deneyimi ölçümü yapacağından hem ana sayfanın hem tüm diğer alt sayfaların hızlı bir şekilde yükleniyor olduğundan emin olmalısınız.

Title ve Description’ın Önemi

Site başlığı, meta açıklaması gibi kısımlarına mutlaka gereken önemi gösterdiğinizden emin olmalısınız. “Ana sayfa” ya da “Sık Sorulan Sorular” gibi, milyonlarca site tarafından kullanılan sayfa başlıkları yerine, web sitenizin içeriğine uygun, çarpıcı ve farklı sayfa başlıkları kullanarak arama sonuçlarında olumlu sonuçlar alabileceğinizi unutmamalısınız. Ayrıca sayfa açıklamasında ya da sitenizde kullanacağınız görseller için de mutlaka başlık ve anahtar kelimelere yer verdiğinizden emin olmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Diğer SEO Önerileri

  • Site içerisinde, sayfalar arası kolay gezintiye izin verecek özellikte iç linklere mutlaka yer vermelisiniz. Kullanılan iç bağlantılar, mutlaka doğru sayfalara yönlenmeli ve hata sayfasına düşmelerine müsaade edilmemelidir. Kullanılacak iç linklerin konum ve büyüklükleri, kullanıcıların kolaylıkla takip edebilecekleri şekilde optimize edilmelidir. Kullanıcıların uzun süre site içerisinde gezinebilmesi, arama motorları tarafından dikkat edilen bir özelliktir. Kullanıcının arama nedenine uygun sonuçlarla karşılaşacağı ilgili sayfada yeterince vakit geçirdikten sonra, site içerisindeki bağlantılar aracılığıyla gezinti yapması ve site genelinde uzun zaman geçirmesi önemlidir. SEO önerileri arasında en önemli noktalardan bir tanesidir.
  • Hata sayfalarına müsaade etmemelisiniz. Karşılığı olmayan bozuk bağlantılar ya da hatalı kodlar içeren sayfalar iyice araştırmalı ve düzeltilmelidir.
  • Gereksiz dış bağlantılar vermekten kaçınmalısınız. Kullanıcını siteden ayrılmasına neden olacak yoğunlukta dış bağlantı, sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyecektir.
  • Sayfa içeriğinizle uyumlu dış linkler almanız, arama motorlarının site içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Dış link aldığınız sitelerin içerikleri mutlaka anlamlı ve sitenizle alakalı olmalıdır. Dış link alacağınız sitenin kalitesi de arama motorları açısından önem taşıyacaktır.
  • Sitenizin sürekli güncel bilgiler içeren içeriklerle beslendiğinden emin olmalısınız. İçeriğinizde tarih olsun ya da olmasın, arama motorları, eski tarihli sayfaları tespit edeceğinden bu durum arama sonuçlarını da etkileyecektir. Kullanıcılar, aynı konu ile alakalı oluşturulmuş eski tarihli bir sayfa yerine, daha güncel bilgilerin olduğu yakın tarihli sayfaları ziyaret etmeyi tercih edecektir.
  • Düşük kaliteli ya da kopya içerikler varsa mutlaka silmelisiniz. Kaliteli içerikleriniz ile alakalı yeni ek içerikler oluşturabilirsiniz. Ancak kalitesiz içerikler ya da kopya içerikler kullandığınızda arama motorları tarafından cezalandırılma olasılığınız yükselecek ve arama sonuçlarında alt sıralara gerilemenize neden olacaktır.

Sitenizin sıralamasını etkileyecek bu 11 SEO önerisi dışında yüzlerce dikkat edilmesi gereken husus olduğunu bilmeniz gerekiyor. SEO uyumlu site optimize edilirken, aşırıya kaçmamak, kullanıcı dostu ve sabırlı olmak önemlidir. SEO önerileri yazımızı sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin!

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Site Hızı Neden Önemlidir?

Site hızı kullanıcı deneyimlerini direkt olarak etkiler. Arama motorları yavaş açılan web sitelerini sevmez ve onlara sırala belirleme konusunda olumsuz olarak yaklaşır. Bu nedenle site hızınızı kesinlikle iyileştirmelisiniz.

Orijinal İçerik Oluşturmanın Avantajları Nedir?

Web siteleriniz için oluşturacağınız orijinal içerikler web sitenizin daha çok ziyaretçi kazanmasına ve arama motorları nazarında daha kaliteli olarak algılanmasına vesile olacaktır.

SEO Uyumlu URL Yapısı Neden Önemlidir?

SEO uyumlu URL web sitenizin daha kaliteli olarak algılanmasına ve özellikle arama motoru botları tarafından iyi anlaşılmasına yardımcı olur. İçeriklerinizin kalıcı bağlantılarını belirlerken SEO uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir