SEO Puanı

SEO Puanı

Halihazırda tüm web sitelerin çok daha fazla organik trafik yakalaması adına yapılan işlemlere dair verilen SEO puanı birtakım hususlara göre düzenlenir. Bilindiği gibi başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında üst sayfalarda yer almak için çeşitli teknikler gerçekleştirilmektedir. Gerek site içinde gerek site dışı olarak ifade edilen bu işlemlerle çok daha iyi bir yapı oluşturulur. Bunun sonucunda ise arama motoru botlarının taraması kolaylaşır. Tüm yönleriyle gerekli unsurlar görülebilirken aynı zamanda kullanıcı dostu bir siteye kavuşulması da sağlanmaktadır. Bunlara dair çeşitli bilgilerin alınması, analizlerin yapılması ise SEO analiz araçları doğrultusunda olur. Peki, var olan denetimlerle ilgili puanlama nasıl gerçekleştirilmektedir?

SEO Skoru Nedir?

Öncelikli olarak bilinmelidir ki Google SEO puanı sitelere ilişkin bir değer durumu bulundurmaz. Doğrudan sitenin şu aşamada olduğunu ya da bu değere sahip olduğunu belirtmemekle birlikte kodlama durumlarıyla ortaya çıkar. Doğrudan arama motoru tarafından da verilmez. Sitenin sahip olduğu bölümlerdeki istenen kriterlerin olup olmadığına bakılır. SEO açısından ne derece yeterlilik var sorusuna yanıt aranır. Buna göre sitem kaçıncı sırada diyenler analiz penceresi üzerinden SEO puanını görecektir. Kalite yönergeleri ve bilinen SEO tekniklerinin yanında IP adresi ve domain yaşı da puanlamada rol oynayan unsurlardır. Google özelinde ise çok büyük olmasa da yine de anlamı vardır.

seo puanı

Site Analizi Nasıl Yapılır?

Genellikle sitemin değeri nedir sorusuna yanıt arayanlar için SEO puanı çok daha özel anlama sahiptir. Burada puanın kaç olması gerektiği de aslında çoğu zaman bilinmez. 50 ya da 100 SEO puanına sahip olmak ise tek başına yeterli değildir. Çünkü en iyi puana sahip olunmasıyla bile sıralamalarda olunmaması problemine çözüm değildir. Bir kriter olmasına karşın tek başına hiçbir şey ifade etmediği de bilinmelidir. Bundan ötürü yapılacaklar açısından SEO puanı getireceği yararlar bakımından da farklılık taşır. Sitemiz üzerinden sitenize ait SEO puanını öğrenebilir, hangi seviyede olduğunuzu ise görebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

SEO Puan Öğrenme Neyi Getirir?

  • Sitenin arama motorları çerçevesinde tek bir değerini ifade eder.
  • Var olan SEO kriterlerine dair veriler bulundurur.
  • Genel kapsamda sitenin eksiklikleri görülebilir.
  • Sitenin diğer sitelere kıyasla durumu anlaşılabilir.

SEO Test Sonucu Puan Öğrenme

Çeşitli siteler üzerinden SEO denetim gerçekleşirken puan ölçümleri de yapılmaktadır. Ancak burada önemli olan hususların başında site güvenilirliği gelir. Her siteden bu işlemin yapılması aynı sonucu vermez. Mutlak surette kesinliğe sahip siteler kullanılmalıdır. Ayrıca Google algoritma yapısına göre tam olarak ölçüm yapıldığının bilinmesi de şarttır. Bu sitelere tam itibar gösterilerek çalışmaların bu şekilde yönlendirilmesi, stratejilerin yalnızca buna dair yapılması ise son derece hatalı olacaktır. Google SEO puanı tek bir değer olmakla beraber hemen şimdi öğrenebilirsiniz. Ancak Google Search Console aracılığıyla verilere bakmak, çeşitli SEO araçları kullanılarak raporlar oluşturmak ve bunlar ışığında hamleler yapmak çok daha mantıklı olacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Site Puanı Neden Önemlidir?

Site puanı, sitenizin arama motorları gözündeki konumunuzu anlamanız adına yardımcı olacaktır. Site puanınız ne kadar yüksek ise web siteniz o kadar gözde bir konumda anlamına gelmektedir.

Site SEO Puanı Nasıl Öğrenilir?

Site SEO puanı öğrenmek adına profesyonel SEO araçlarından yararlanabilirsiniz. Ahrefs, Semrush ve Alexa üzerinden site değerlerinizi güvenilir bir şekilde elde edebilirsiniz.

Site SEO Puanı Nasıl Arttırılır?

Site SEO Puanı, yapılan optimizasyon süreçleri ve sitenizin ziyaretçilerinin davranışları göz önünde bulundurularak hesaplanır. SEO puanı arttırmak için iç ve dış SEO çalışmaları titizlik ile yürütülmelidir.

SEO Olmadan Sıralama Kazanılabilir mi?

SEO olmadan arama motorlarında sıralama kazanmak imkansıza yakın bir durumdur.

SEO Çalışmalarını Kim Yürütmelidir?

SEO çalışmalarınızı işin uzmanı, deneyim sahibi bilirkişilere emanet etmelisiniz.

SEO Kısa Vadeli Bir Çalışma mı?

SEO çalışmaları uzun vadeli ve sürekliliği olan çalışmalardır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir