SEO Analiz

SEO Analiz

Rakiplerinizi arkanızda bırakmak için SEO analiz yaptınız mı? Oluşturulacak SEO rakip analizi sayesinde sitenizin tüm unsurlarıyla çok daha iyi bir konuma gelmesini sağlayabilirsiniz. Organik trafik yakalayarak arama motorlarında çok daha üst sayfalarda yer almak için birçok farklı hamle bulunur. Bunların bir arada yapılabilmesi söz konusu olduğu gibi stratejik hamlelerle iyileştirme kazanılır.

SEO Rakip Analizi Neler Sağlar?

  • Sektörde hangi unsurların daha yararlı olduğu görülebilir.
  • Rakiplerin zayıf yönlerini tespit edebilir, bunları değerlendirebilirsiniz.
  • Rakiplerde var olan güçlü yönlerin taklit edilmesini sağlar.
  • Hangi SEO faaliyetlerinin çok daha önemli olduğu, gerekli olduğu ya da ileriye dönük olduğu sonuçları çıkarılabilir.
  • Arama motoru sonuçlarında rakiplerinizi önüne geçmek için daha somut planlar ortaya koyabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Süreçleri

Öncelikli olarak rakiplerin tanımlanmasıyla süreçler başlatılır. Var olan seo rakip analizi çerçevesinde farklı araçlar kullanılabilir. Bunların başında Ahrefs gelirken Semrush ya da SimilarWeb üzerinden de benzer takipler yapılarak veriler incelenebilir. Sektörün öncü konumundaki şirketlerden seçimler yapılmalıdır. Potansiyel müşterilerin nasıl arandığı, bulunduğu önemlidir. Bu çerçevede Ahrefs için geçerli olan Keywords Explorer kullanılabilir. Hem temel hem de popüler anahtar kelimeler bularak arama motoru sonuç sayfalarına etkisine bakılır. Anahtar kelimeleri Google üzerinden aratarak da sonuçlar görüntülenebilir.

  • Alan Adı İşlemleri

Rekabet ortamı çerçevesinde ise alan adı otoritesi ve Ahrefs sıralaması süreçleriyle analizler başlatılır. Alan adı otoritesi çok güçlü ise link profili bakımından da değerlidir. Düşük Ahrefs rank değeri ise sitenin güçlü olduğunu ortaya koyar. Kaynak gösteren alan miktarı ve birlikte değerlendirilebilir olan ortalama organik arama trafiği de rakip sitelerin analizlerinde etkilidir. Arama trafiği süreçlerinde SimilarWeb aracı kolaylıkla kullanılabilir.

seo analiz
  • Link Büyüme Durumları

SEO bakımından öne çıkan link büyüme durumları da siteler arası kıyaslamalarda etkilidir. Rakibin yeni link alım durumuna bakılır ve doğal olup olmadığı görülebilir. Ahrefs bir kez daha kullanılabilirken anlık yükseliş zamanları dahi bellidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Kaynak Bulma

Rakip site analizleri çerçevesinde var olan link bağlantılarının kaynaklarına gidilebilir. Sizlerde link alarak sitenizi etkin hale getirebilir, daha güçlü backlink dönüşleri de sağlayabilirsiniz. Site Explorer özelinde Referring Domains tıklayarak Dofollow filtresi ile link hedeflerine bakılır.

  • Bozuk Sayfa Takipi

Halihazırda seo rakip analizi işlemlerinde bozuk sayfaların bulunması, sayfanın amacı, link durumları, kullanılabilecek olup olmadığı gibi durumlara bakılır. Bununla birlikte rakip sitenin en çok hangi ülkelerden trafik aldığı da yine görülebilecekler arasındadır. Ülkelere göre semrush ve benzeri araçlarla seo rakip analizleri gayet rahat şekilde yapılabilir. İçerik oluşturma ve alan seçimleriyle ilgili olarak bu durum belirleyici etkiye sahip olabilir.

  • Organik Anahtar Kelime

Trafik getirme halleri çok önemli olurken bunların neyden kaynaklandığı bilmek de doğru stratejileri beraberinde getirir. Organik anahtar kelime kullanımları bu açıdan son derece değerlidir. SEMrush aracından Domain Analytics- Organic Research araması yapılabilir. Farklı ülkelerden gelecek trafik bu açıdan değerlendirilebileceği gibi site hızı noktasında da yapılması gerekenler vardır. Kolaylıkla sem analizi özelinde ortaya konulanlarla neler kazanılabileceğinin planları yapılır.

Rakip Analizi Araçları

Stratejinize yön vermesi bakımından seo rakip analizi süreçleri son derece mühimdir. Hemen her konuda bilgi sahibi olunabilir, hangi seo işlemlerinin ne şekilde yapıldığını görebilirsiniz. Var olan içerik boşluklarının doldurulması ya da popüler içeriklerin tespiti noktasında da yine Ahrefs ya da Semrush gibi farklı araçlar kullanılır. PPC anahtar kelime ve reklamların incelenmesi de yine bu çerçevede değerlendirilebilecek süreçler arasındadır. Müşterilerin ilgisini çekmek için yapılanlar görülebilir. Bununla birlikte var olan Google Tools araçlarıyla çok daha fazla raporlar alınabilir, değerlendirme yapılabilir ve sonrasında uygun stratejik hamlelerle sitelerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu çerçevede bir son olmadığı gibi pazarlama, içerik ve link oluşturma stratejilerinin belirlenmesinde sektörün öncülerinden alınan katkılar büyüktür. Her sektörün kendine has şartları olacağı gibi kurallar bakımından da çok büyük farklılıklar söz konusudur.

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi en üst sıraya taşıyın!

SEO Analiz Nedir?

SEO analiz, yapılacak olan sıralama yükseltme işlemlerinde bir yol belirlemek ve plan oluşturmak için yapılması gereken bir çalışma türüdür. Hangi kelimelerin kullanılacağı ve ne kadar backlink ihtiyacı veya reklam ihtiyacı olduğu hesaplanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO Rakip Analizi Nedir?

SEO çalışmaları sırasında websitelerin rekabet içerisinde oldukları rakiplerini de analiz etmek gerekir. Bu analizler sayesinde rakiplerin başarılı veya başarısız adımları ortaya çıkarılır ve daha temiz bir SEO çalışması yolu izlenebilir.

SEO Rakip Analizinin Önemi Nedir?

Rakip analizini önemsemeyen veya görmezden gelen SEO çalışmaları her zaman rakiplerinin bir adım gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle rakip analizi yapmak bir SEO çalışması adına çok önemlidir. Rakiplerin backlinkleri, yakaladıkları artış, reklamları iyi analiz edilmeli ve buna göre bir yol çizilmelidir.

Analiz Araçları Nelerdir?

SEO çalışmalarında kullanılabilecek olan analiz araçları; Ahrefs, Semrush, Moz ve Semrush gibi üst düzey araçlardır.

Data Studio Nedir?

Data studio, Google analytics ve diğer google araçları tarafından elde edilen veriler ile raporlar oluşturulmasına imkan tanıyan bir google aracıdır.

Google Analytics Nedir?

Google analytics, web sitelerinin organik trafik, trafik kaynakları, dolaşım haritaları ve kullanıcı davranışları gibi bir çok veriyi web site sahiplerine sunmakta olan bir analiz aracıdır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir