SEO Rehberi

SEO Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO Rehberi ile tüm web sitelerin var olan arama motoru sonuçlarında çok daha görünür olması sağlanmaktadır. SERP görünürlüğü yükseltme adını kullanılırken çeşitli iyileştirme işlemleri sonucunda daha iyi bir web sitesi ortaya çıkarılır. Web sitesinin keşfedilmesi söz konusu olmakla beraber ziyaretçi sayısı artar ve böylelikle çok daha ön sıralarda kendisine yer bulur. Peki, SEO rehberi nedir?

Halihazırda farklı aşamalara sahip olan bir süreç olarak tanımlanan SEO işlemlerine dair unsurlar çeşitlilik gösterir. Sizlerde SEO rehberi yardımıyla sitenizi çok daha yüksek trafikli hale getirebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında süreç altı aşamadan oluşur. Araştırma, Planlama ve Strateji, Uygulama, Ölçümleme, Değerlendirme ve Onarım olarak ifade edilir. SEO sayesinde tasarım, pazarlama ve içerik üretimi noktasında yenilikler söz konusudur. Sitenin arama motorları botları tarafından daha iyi taranması adına işlemler yapılır. Sitenin tüm yönleriyle algılanması sağlanırken böylelikle güvenilir ve risksiz yapıda olduğu da ortaya çıkarılır.

SEO Çalışmaları Kapsamında Yapılması Gerekenler

Sektör ve aynı zamanda rakip analizlerinin yapılması, güncel araştırmaların gerçekleştirilmesiyle işlemler başlar. İçeriklerin hazırlanması noktasında anahtar kelime çalışmaları da gerçekleşir. Ardından içeriğin planlanması ve web site linklemeleri belirlenir. Sosyal medya yönetimi de planlama aşamasında olurken stratejilerin doğru belirlenmesi neticesinde çok daha yüksek verim alınacaktır. Web siteye uygulama aşamasının ardından kontrol edilmesi ve analizlerin görülebilmesi için çeşitli SEO araçları bulunur. Bunlar hemen indirilerek an be an takip yapılabilir. Olası problemlerde ise onarımlar bu şekilde gerçekleşir.

SEO Püf Noktaları

 • Site kodlarının tamamıyla arama motoru optimizasyonuna uygun hale getirilmesi,
 • Dijital pazarlama araçlarının birçoğunun aktif kullanılması,
 • Rakip sitelere dair çalışmalarının takip edilmesi,
 • Rakip ve kaliteli sitelerden backlink alımları yapılması,
 • Site hızının beklentilerin üstüne çıkarılması,
 • Özgün, kaliteli, faydalı içeriklerin devamlı olarak eklenmesi ve geliştirilmesi,
 • Özgün ve boyut açısından görsellerin uyumlu hale getirilmesi,
 • Rich Snippet kullanımı olması,
 • Uygun domain tespiti ve URL otomatik seçimlerin SEO uyumlu olması,
 • Aşırı SEO uygulanması zararlıdır,
 • Sosyal medyanın çok aktif bir şekilde paylaşımlarda kullanılması ve etkileşim alınması,
 • Marka güveninin yaratılması,
 • Responsive tasarım sayesinde mobil uyumluluğun sorunsuz bir şekilde elde edilmesi.
seo rehberi

SEO Kazanımları

Gerçekleştirilecek SEO rehberi işlemleri sayesinde sitenin daha verimli ve maddi getiriye sahip olması mümkündür. Bununla birlikte hem site içi hem de site dışı SEO uygulanırken aşırı kaçılmaması önerilir. Aksi durumda spam durumları olabileceği gibi sitenin Google tarafından zararlı olarak algılanması da ihtimal dahilindedir. Black Hat gibi illegal işlemlerin yapılması ise yarardan çok zarar getirecektir site adına. İçeriğin hazırlanması, pazarlanması, ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapılması, doğru araçların kullanımı son derece önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Var olan SEO rehberi analizi çerçevesinde sıralamanın yükseltilmesi adına sitede kalma süresi, ortalama oturum başı sayfa sayısı, siteye verilen bağlantılara ilişkin domain sayısı, var olan toplam backlink sayısı, içeriklerin uzunluğu ve aynı zamanda kaliteleri, SSL sertifikası, anahtar kelimeler, video ve görsel kullanımları belirleyicidir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SEO çalışmaları sırasında web sitelerinin ihtiyaçları ve eksikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekesiz yüklemelerden kaçınılmalı ve özgünlük korunmalıdır. Bu sayede çalışmalar daha verimli sonuçlar sağlar.

SEO Kim Tarafından Yapılmalıdır?

SEO çalışmaları uzmanlar tarafından yürütülmesi gereken çalışmalardır. Çalışmaların kalitesinin arttırılması ve elde edilecek sonuçların iyileştirilmesi için bu önemlidir. İşinde uzman olmayan kişiler web sitelerinize zarar verebilir.

SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO hizmeti alınırken; çalışmaların kapsamına, kim tarafından yürütüleceğine ve ne kadar süre ile devam edeceğine dikkat etmek gerekir. Bu sayede profesyonel bir hizmetten yararlanılmış olunur.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir