İşinizi Kolaylaştıracak SEO Teknikleri

İşinizi Kolaylaştıracak SEO Teknikleri

Her web site için öneme sahip olan SEO taktik konu başlıklarında devamlı bir güncelleme ve değişimler süregelir. Arama motorları algoritmalarına uyumlu olunması adına değişimlerin mutlak surette çok hızlı bir şekilde takip edilmesi, sitenin bir an önce bu değişime ayak uydurması şarttır. Ayrıca çok daha kısa bir zaman diliminde arama sonuçlarında yükselmek için yapılacakların sayısı da sınırsızdır. Kaliteli içeriklerin oluşturulması, düzenlenmesi ve yüksek kaliteli linklere sahip olunması ya da anahtar kelime araştırmalarının iyi yapılmasından çok daha fazlası gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere doğru SEO teknikleri adına neler yapılabileceğini göstereceğiz.

SEO Teknikleri; Mobil Site Kullanımı

Özellikle Google arama motoru özelinde artık mobil öncelikli indeksleme çok daha büyük öneme sahiptir. Arama motoru sonuçlarında böyle bir değişikliğin etkisi de büyük olacaktır. Üst sıralarda yer almaya devam etmek ya da üst sıralara tırmanma adına mutlaka mobil öncelikli indeksleme olmalıdır. Bu durum ise masaüstü SEO çalışmalarının tamamen bitirilmesi anlamına gelmez. Mobil indeksleme yapılması temelde birçok farklı kazanımın olmasını da sağlamaktadır. Duyarlı bir siteye sahip olunması, hedef kitlenin mobilden çok daha kolay gelebilmesini kılar. Ayrıca mobil öncelikli içeriklerin oluşturulması da şarttır. Sayfanın tümüyle kaplanmasına neden olan açılır pencerelerin kullanımından da kurtulmak gerekir. Hamburger tarzı menüler ise çok daha iyi bir seçenek olabilir. Özellikle Googlebot dolaşımlarının engellenmesi, taramaların yapılması sırasında sorunların yaşanması büyük zararlar verebilir. Bunlara dair hataların tespit edilerek ortadan kaldırılması mobil öncelikli site SEO teknikleri adına önemlidir.

Yüksek Hız Kalitesi

Halihazırda en iyi SEO tekniği denilince akla gelenlerden bir tanesi de yüksek hızlı yapıda olmasıdır şüphesiz. Google PageSpeed İnsights aracı kullanımıyla hem Lab Verileri hem de Alan Verileri görüntülenebilir. SEO eksenli optimize etme çalışmalarıyla bekleme olmadan tüm sayfaların açılmasının sağlanması da büyük öneme sahiptir. Düzenli periyotlar halinde teknik site denetimlerinin bu yönde gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca yapılan hız kontrolleri sonrasında ortaya çıkan hatalar kaldırılmalıdır. Var olan öneriler ışığında tekrardan düzenlemeye gidilmesi de hızı optimize etme adına önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Google CrUX Rapor Okuma

An itibariyle arama motorlarının sonuç sayfası özelinde etkisi çok sınırlı olmasına karşın Google CrUX raporlarının giderek değerli hale geleceği tahmin edilmektedir. Gerçek zamanlı kullanıcılara dair cihaz türü, bağlantı türü, sayfanın yüklenme süresi gibi unsurlar bulunmaktadır. Hemen Google Cloud Platform üzerinden projelendirme yapılabilirken sonrasında da CrUX proje kısmına erişim sağlanarak raporların incelemesine başlanır. Google tarafından toplanan ham verilerin neler olduğu görülebilir, site bazında stratejiler buna göre şekillendirilebilir.

seo hizmeti veren firmalar

Sonuç Kısmında Yer Edinme Yap

Yapılan organik arama sonuçlarında birçok farklı veri kullanımı görülmekle birlikte buralarda daha fazla olunması da katkı sunmaktadır. En faydalısı ise öne çıkarılmış snippet kısmında olunmasıdır. Sonuçların üstünde yer alan bu bölümde olmak ise o kadar da kolay değildir. Bunun için anahtar kelimelerin sorular içinde kullanımı yapılmalıdır. Ayrıca içeriklerde paragrafların çok fazla sayıda olması, tablo ve listelerin kullanımı da buna katkı sağlar. Sonuç kısmında yer edinilmesi adına Schema biçimlendirmesi de SEO tekniği olarak kullanılmalıdır.

Video İçerik Kullanımı Yap

Özellikle son birkaç yıldır kullanıcıların birçok bilgiyi yazılı değil de videolarda öğrenmeyi talep etmesi SEO stratejileri özelinde de değişimleri beraberinde getirmiştir. Video oluşturabilir, bu tarz örneklendirmelerle çok daha iyi fırsatlar elde edebilirsiniz. Bilindiği gibi günlük 1 Milyar saatlik video izlemesi gerçekleşirken dünyanın en büyük ikinci arama motoru Youtube olması da bu durumu destekler niteliktedir. Videoların kullanıcıların sayfada kalma süresini arttırdığı da bilinmektedir.

Gerçekleştirilecek video içerik kullanımında bazı detaylar ve püf noktalar şu şekildedir;

  •  Kısa marka videoları düzenlenebilir ya da ürün tanıtımları gerçekleştirilebilir.
  • Röportaj benzeri canlı yayınlar açılarak da tanıtımlar ve bilgilendirici içerikler oluşturulabilir.
  • Videolara uygun meta açıklamaları eklenmelidir.
  • Tam eşleşme sağlayan anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
  • Anahtar kelime etiketleri yerleştirilmelidir.
  • Çeşitli sosyal medya platformları üzerinden videoların paylaşımı yapılmalıdır.

Google İşletme Hesabı Düzenle

Yerli aramalar noktasında firmalara kolay ulaşılabilmesi, bilgi alınması için Google İşletmelerim kullanılır. Bu sayfanın optimize edilmesi adına Google Posts kullanılmalıdır. Twitter ve Facebook paylaşımları sonrasında kullanıcılarla etkileşim halinde kalınabilir. Soru&cevap bölümleri oluşturarak yine kullanıcılara yakın olunmalıdır. Mutlaka görsel kullanımı sağlanmalı ve var olan tüm gerekli alanların doldurulması SEO tekniği bakımından olmazsa olmazdır.

google seo

Markalaşma Sağlama Tekniği

SEO özelinde sanal dünyada yapılacak marka itibarının yükseltilmesi amacıyla çeşitli unsurlar vardır. Devamlı marka isminin öne çıkarılması, tüm görsellerde ve paylaşımlarda bulunması lazımdır. Müşterilerin sorularına ya da yorumlarına cevaplar verirken marka ismi etiketlenmelidir. Markanıza dair yorumlar beğenilmeli, var olan tüm tartışmalara katılarak markanızın bilinmesini sağlayabilirsiniz. Bu çerçevede rakip analizleri de yapılabilir. Bu kapsamda sosyal medyanın kullanımı da oldukça etkilidir. Hemen her platformda mutlaka resmi hesaplar bulunmalıdır. Sitede var olan içeriklerin paylaşımları otomatik bir şekilde devam ettirilmelidir. Ayrıca markalaşma adına forum sitelerinde tanıtım yazıları da katkı sunar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Google Search Console Desteği

SEO araçlarından belki de en kapsamlısı olan Google Search Console üzerinden elde edilen verilerin kullanımı hayati öneme sahiptir. Çeşitli raporlar oluşturulabilir, gidişat hakkında bazı değişiklikler yapılması sağlanabilir. Buna ilave olarak da çok daha optimize edilmiş bir yapıya ulaşılması mümkündür. Bu kapsamda URL incelemeleri başlatılabilir. Google özelinde uygun bir URL kullanımı yapılabilir, anahtar kelimeli ve belirli karakter sınırına uygun şekilde düzenlenebilir.

  • İndeks Kapsam Raporu ile tüm kontrollerin gerçekleştirilmesi de söz konusudur.
  • Sitenizin hangi kalitede bir performansa sahip olduğu da yine SEO aracı sayesinde alınan Performans Raporu ile bilinebilir.
  • Çeşitli raporların paylaşılması söz konusu olurken filtre şekilde de raporların oluşturulması daha öznel çalışmaları kazandırır.

Yüksek Kaliteli İçerik

Her web sitesi için içerikler olmazsa olmaz olurken hem şekilde hem de mahiyet bakımından fayda oranı yüksek tutulmalıdır. Yaratıcı başlıkların kullanılması, ilgi çekici cümlelerle başlanması ve sonrasında da bilgi veren bir yapıda olması gerekir. Ayrıca popüler anahtar kelimelerin kullanılması, özgün yapıya sahip olması kaliteli olduğunu gösterir. Meta açıklamaları kısmının sade ve açıklayıcı bir şekilde yazılması gerekir. Doğru etiketleme yapılması ve anahtar kelime yoğunluğunun standartlara uygun olması da iyi bir SEO stratejisi olarak kabul edilir.

Güvenilir Site Oluştur

Siteye dair çeşitli SEO teknikleri uygulanabileceği gibi bunların zararlı hale gelmemesi adına mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Site açıklarının kapatılması ve var olan problemlerin giderilmesi adına devamlı kontroller gerçekleştirilmelidir. Çeşitli SEO araçları bu kapsamda kullanılabilir. Farklı zararlı kodların çıkabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca olası spam durumlarında arama motoru botlarının tespitiyle büyük bir değer kaybı yaşanabilir. Telafisi güç durumların ortaya çıkmaması adına her daim site güvenliği oluşturulmalıdır.

Çeşitli SEO araçlarının desteğiyle yapılacak doğru hamlelerin ortaya çıkaracaklarının sayısı fazladır. En başta doğru SEO stratejileri oluşturulması adına verilerin doğru ve kabul edilebilir çizgide olduğundan emin olunmalıdır. Sonrasında ise belirli bir düzen içinde süreklilik arz edecek şekilde işlemler başlatılır. SEO işlemleri tek seferlik olmadığı gibi hemen tamamlanacak bir yol da değildir. Bir süreci ifade etmesinden ötürü mutlaka var olan bu tekniklere dayalı uygulamaların belirli bir zaman yapılması şarttır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

SEO Taktikleri Nelerdir?

SEO taktikleri, çalışmalar süresinde, hızlı reaksiyonlar elde etmek ve çalışmaların verimini yükseltmek adına başvurulan yöntemlerin genel adıdır.

SEO Teknikleri Nasıl Belirlenir?

SEO teknikleri web sitelerinin ihtiyaçları ve rekabet durumu göz önünde bulundurularak çalışmayı yürüten uzmanlar tarafından belirlenir. Yanlış bir yöntem seçimi tüm çalışmanın gidişatını olumsuz yönde etkileyebilir.

En İyi SEO Taktikleri Nelerdir?

SEO taktikleri uzmanlara ve çalışmaya göre değişmektedir. Bu nedenle genel geçer taktikler bulunmamaktadır. Ancak yaygın olarak başvurulan taktikler vardır. Bunlara blog yazımızdan detaylı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

SEO Teknikleri Neden Tercih Edilmelidir?

SEO tekniklerini kullanmak, yeni teknikleri takip etmek ve güncel konuları sürekli olarak irdelemek adına önemlidir.

SEO Neden Önemli?

SEO web sitelerini arama motorlarında daha ön sıralama çıkarmak, daha fazla organik kazandırmak adına çok önemlidir.

Kopya İçerik Zararlı mı?

Kopya içerik kullanımı, web sitelerinin ceza alması, index almasını engellemesi gibi çok büyük zararlara neden olabilir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir