2020 Yılı SEO Trendleri

2020 Yılı SEO Trendleri

2020 yılı SEO trendleri sayesinde internet sayfanızın optimizasyonunu, Google ve diğer bütün arama motorlarının algoritmalarına göre planlayabilirsiniz. Algoritmasını tam olarak çözmek mümkün görünmese de Google her geçen yıl, yenilikçi ve kullanıcı dostu listeleme kurallarıyla karşımıza çıkıyor.

Klasik site optimizasyonlarının birçoğu artık ya kullanılmıyor ya da eskisinin aksine faydadan çok zarar veriyor. Bundan yaklaşık 15 yıl öncesine kadar internet sayfaları, meta keywords ve ana sayfalarında, konularıyla alakalı olsun ya da olmasın birçok farklı anahtar kelime kullanarak arama sonuçlarında liste başına gelebiliyorlardı. Anahtar kelimeleri sayfa altına, sayfayla aynı renkte yan yana yazdıklarında, Google botları bu kelimeleri hafızaya atıyor ve sorgu sonuçlarına yansıtıyordu. Bu yaklaşım, Google cezalarıyla karşılaşılmaya başlandığında yerini; anahtar kelimeyi cümle içinde geçirmeye bıraktı. 2020 SEO trendleri bize gösteriyor ki; anahtar kelimenin tek bir cümle içerisinde geçmesi artık Google için çok da büyük bir anlam ifade etmeyebiliyor.

2020 yılı SEO trendleri denildiğinde, öncelikle yeni içerik türü olan video içerikleri karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar, kullanıcıların araştırma yaptıkları konu ile alakalı videoları izleme oranında son yıllarda çok ciddi bir artış oluştuğunu gösteriyor. Bu nedenle sitenizde, konu ile alakalı, bilgi verici, yeterli uzunlukta ve kaliteli videolara yer vermelisiniz. Kendi oluşturacağınız özgün video içerikleri, video adı ve açıklamasında kullanacağınız SEO uyumlu kelimeler sayesinde aramalarda kullanıcının karşısına çıkacaktır. Ayrıca, video içeriklerinizin yayılmasını sağlayarak sayfanıza ya da sitenize takipçi çekebilirsiniz.

Paylaşılabilir Video İçerikler Yaratın!

Video içeriklerindeki artış nedeniyle ortaya çıkan SEO trendlerinden biri de paylaşım butonlarıdır. İçeriklerinizin istediğiniz bölümlerini ya da videolarınızı, sosyal mecralarda paylaşılmasını kolaylaştıracak şekilde optimize etmelisiniz. Sosyal platformlarda paylaşım yapılabilmesi için paylaş butonları kullanarak kullanıcılarınızı yönlendirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Videolarınızın altına koyacağınız paylaş butonları ile içeriklerinizi;

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedn
  • Mail
  • Whatsapp
  • Sms paylaşımlarına kolaylıkla açabilirsiniz.

Görsel Boyutlarına Dikkat Edin!

2020 yılı SEO trendleri konusunda liste başı yapılabilecek bir diğer unsur da sayfa yüklenme hızına etkisi oldukça büyük olan görsel formatlarıdır. Gif, PNG gibi formatlar uzun bir süredir yerini JPEG formatına bırakmıştı. Ancak Google tarafından geliştirilen, görsellerin JPEG formatında kapladığı alandan daha az alan kaplamasını sağlayan WebP sayesinde içeriklerin küçülmesi ve sayfa yüklenme hızının daha da artırılması oldukça kolaylaştırılmıştır. WebP formatında oluşturulan görsellerin kalitelerinde herhangi bir değişiklik olmadan JPEG formatından ortalama %40 daha fazla sıkıştırılması mümkündür.

Sesli Aramalar İçin Anahtar Kelimeler Oluşturun!

Mobil telefon üzerinden internet araması yapan kullanıcı sayısı her geçen gün artarken, Google ve bazı diğer arama motorları sesli arama özelliğine yer vererek, kullanıcıların daha hızlı sorgu yapmasına imkân tanıdılar. Özellikle mobil akıllı telefonlar üzerinden yapılan sorgularda ciddi bir paya kavuşan sesli arama, anahtar kelime yapısını da değişikliğe uğrattı. Genellikle yazılı yapılan sorgularda anahtar kelimeler cümle yapısı göz ardı edilerek kullanılırken, sesli aramalarda konuşma dili kullanıldığından, arama kelimeleri genellikle soru kalıplarında kullanılabiliyor.  Örneğin; aynı sorgu için Google arama kutucuğuna “2020 yılı SEO trendleri” yazan kullanıcı, sesli arama yaparken “2020 yılı SEO trendleri nelerdir?” tarzında soru kalıpları kullanmayı tercih ediyor. Durum böyle olunca, anahtar kelimelerin soru hallerini de içerik içerisinde kullanmak büyük önem kazanıyor.

seo trendleri nelerdir

Özgün ve uzun içerikler hala arama motorları için oldukça önemli, ancak içeriğin tekrardan uzak ve anlamlı olması oldukça önemli. Kullanıcı deneyimine önem gösteren arama motorları, kullanıcının site içeriğiyle ne kadar ilgili olduğunu, sayfada ne kadar süre gezindiğini takip edebiliyor. Bu nedenle, gerçek bilgiyi yalın bir anlatımla aktaran, anahtar kelime sayısının yeterli olduğu özgün içerikler hazırlamak oldukça önemlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İçerik Pazarlama ve SEO İlişkisi Nedir?

İnternet üzerinde gezinti yapan kullanıcıların temel hedeflerinden birisi bilgi edinmektedir. Bu nedenle kullanıcıların bilgi açlığını gidereceğiniz her türlü içerik web sitenize trafik ve sıralama kazandıracaktır.

Google Güncellemelerinin Önemi Nedir?

Google arama motorlarının lideridir. Yaptığı her güncelleme web sitelerine sıralama kazandırabilecekken kaybettirebilir de. Bu nedenle SEO çalışmaları yürütülürken muhakkak güncellemeler yakından takip edilmelidir.

Sesli Aramaların Önemi Nedir?

Sesli aramalar günümüzde git gide artan oranlara sahipler. Kullanıcılar artık arama sorgularını kelimeleri ile değil sesli aramalar ile yürütmekte. Bu nedenle web sitenizi sesli aramalara optimize hale getirmelisiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir