SEO Uyumlu Görsel

SEO Uyumlu Görsel

Bugünlerde sıklıkla duyduğunuz SEO uyumlu görsel nedir? Günümüzde en yoğun tercih edilen arama motorlarının başında gelen Google görsel optimizasyonu oldukça değerlidir. Her ne kadar SEO denilince akla içerikler gelse de görsel kazanımların üzerinden yapılacak işlemlerle de site kalitesi belirli düzeyde yükseltilebilir. Anahtar kelime ya da var olan başlıklar özelinde yapılacaklar kadar önemli olan süreçlerde ziyaretçi davranışları da şekillenir. Peki, var olan görsel SEO optimizasyonu neler vaat eder?

Görsel SEO Ayarları

Bilindiği gibi görseller artık günümüzde son derece etkileyicidir. Bir yazının okunmasında sahip olduğu görsel kalitesinin etkili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ziyaretçi trafiğini arttırmak için kolaylıkla kaliteli ve özgün görsellerin kullanımı belirleyicidir. İçeriklerde olduğu gibi belirli kurallara sahip olması gerekirken ayrı bir şekilde üzerlerinde çalışılması şarttır.

  • Görsel ve İçerik Uyumu

Öncelikli olarak birçok farklı adım var olurken text boyutu ile uyumu son derece belirleyicidir. Yazılı içerikte belirtilen konuyla alakasız olması durumunda görselin hiçbir değeri bulunmayacaktır. Yalnızca görsel olması için görselin eklenmesi faydadan çok zarar getirecektir. Tamamlayıcı bir öğe olarak da düşünülebilir olan görseller aynı zamanda görüntülenme, tıklanma ve okunma sayılarına katkı sunmalıdır. Bundan dolayı içeriğe uygun bir görselin kullanımı lazımdır.

  • Stock Görsel Hataları

Halihazırda çok sık içerik ekleyenlerin en büyük yanılgılarından bir tanesi de Stock fotoğraf kullanımıdır. Hemen her sitede aynı fotoğrafların bulunması görsel SEO açısından son derece büyük bir kayıp olacaktır. Bundan ötürü özgün fotoğrafların tercih edilmesi gerekir. Google’da yer alan fotoğraflardan ziyade kendinize ait fotoğrafları paylaşarak değerli bir SEO kazanımı sağlayabilirsiniz.

seo uyumlu görsel
  • Hikayeli Görsel Kullanımı

Yazıda var olan akıcılıkla paralellik oluşturacak görsel kullanımları da son derece büyük avantajlar sağlar. Hikayeli şekilde ilerleyecek görsellerin belirli bir anlamı ve ifade ettiği bir durum olmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Dikkat Çekici Görseller

Kullanılan görsellerin çok daha ilgi çekici olabilmesi için çeşitli filtreler kullanılabilir. Daha parlak ya da farklı estetik durumlara sahip şekillerde paylaşılabilir. Eklemeler yapılabilir, zenginlik kazandırılabilir. Böylelikle yazıya bakmadan kullanıcılar, dikkat çekici görsel sayesinde siteye giriş yapacaktır.

  • Görsel Boyutları

Görsellerin tam anlamıyla uygun olması adına boyutlarının iyi ayarlanması gerekir. Çok büyük görseller veya uyumsuzluk hali, içerik kalitesini düşürür. Bununla birlikte görsel SEO çerçevesinde fazla alan kaplayacağı için site hızının yavaş olmasına da neden olabilir. Görsel optimizasyon süreçlerinde dikkat edilmesi gereken detaylar bu şekildedir. Böylelikle çok daha yararlı şekilde görseller şekillendirilecektir.

Google SEO Çalışması

Farklı eklentilerin kullanımıyla anahtar kelime, meta başlığı ya da SEO analizleri gibi görsel çalışmalarda düzeltilebilir. Marka görünümü kazandırılabilir, görsel hafıza kullanılarak markalaşma yoluna gidilebilir. Çok daha görsel ağırlıklı siteler için ise mutlak surette yapılması gerekenlerin başında görsel SEO optimizasyonu gelir.  Arama motorları üzerinden yapılacak organik hit alımları bu şekilde arttırılabilir, daha fazla kullanıcının siteye Google üzerinden gelmesi sağlanabilir. SEO uyumlu görsel konusunu sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Görsel Optimizasyon Nedir?

Görsel optimizasyon, sitenizde bulunan ortam dosyalarınızın, arama motoru planlarınıza uygun bir şekilde olması anlamına gelmektedir. Bu sayede görselleriniz arama sonuçlarında yer alabilir.

Görsel SEO Nasıl Yapılır?

Görsel SEO yapmak için; görsel isimleri, görsel title ve alt title’ları önemlidir. Bu belirtilen detayların anahtar kelimeler içermesi ve içeriklerinizle uyumlu olması gerekir.

Görsel Title Nedir?

Görsel Title, sitenize yüklemiş olduğunuz görselinizin dosya adıdır. Görsel arama sonuçlarında bir görselin çıkması dosya adına bağlı olduğu için title çok önemlidir.

Alt Nedir?

Görsel alt bilgileri, görselleriniz hakkında Google’a bilgi vermenizi sağlayan bir açıklamadır. Arama sonuçlarında daha iyi yer almanızı sağlar.

Görsel Boyutları Ne Kadar Olmalı?

Web sitenizde yer alacak olan görsellerin boyutları en fazla 100kb kadar olmalıdır. Daha yüksek boyutlar site hızınıza olumsuz etki eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

En Uygun Görsel Formatları Nedir?

Web sitenizde kullanabileceğiniz en uygun görsel formatları, WEPG, JPEG, SVG gibi yeni nesil görsel formatlarıdır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir