SEO Uyumlu İçerik

SEO Uyumlu İçerik

Gerek marka gerek tüm sektördeki firmaların sundukları servis ve hizmetlerinde kaliteli geri dönüş almaları noktasında SEO uyumlu içerik hayati öneme sahiptir. Web sitesi içeriklerinin tamamının arama motoru algoritmalarına uyumlu olmasıyla tarama daha kolay yapılır. Üst sıralarda çıkması ise kullanıcıların tıklamasını kolaylaştırır. Çok daha fazla tık alınması ve web sitesinin organik trafik bakımından yükselmesiyle artacak kazanımların sayısı da bir hayli fazladır. Kaliteli bir içerik dendiğinde akla ilgi çekiç olması, benzersiz olması ve bilgi içermesi gelir. Ancak çok daha fazlası için mutlaka püf noktalarının bilinmesi lazımdır. Peki, herhangi bir web sitesi için hangi SEO ayarları yapılmalıdır?

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

Başta Google olmakla beraber arama motorlarında içeriğin öne çıkması adına SEO uyumluluğu şarttır. Kısaca ifade etmek gerekirse Search Engine Optimization açılımı yapılan SEO ile arama sonuçlarında rakiplerin önüne geçilir. Çok daha yüksek oranlı trafik alınırken SEO uyumlu makale ise belirli şartları bulundurur. Bunların başında belirlenmiş popüler anahtar kelimelerin kullanılması gelirken bilgi içermesi, fayda sunması ve teknik nitelikleri sağlaması da vardır. Böylelikle konuyla ilgili yapılacak aramalarda doğrudan bu içeriğin olduğu sayfa çıkacaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Google’da herhangi bir konu araması yapılırken temelde odak kelimeler kullanılır. Burada içerik oluşturma süreçlerinde Google Analizleri kullanılır. Konuya uygun ve ait olan en popüler kelimeler belirlenir ve özgün tarzda kullanılır. Bu kullanımlarda belirli bir yoğunluk sınırlaması oluşturulması, düzenli serpiştirilmesi ve içerik içinde aykırılık oluşturulmaması önemlidir. Peki, genel anlamda SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?

  • SEO Uyumlu İçerik Yazım Kuralları

Yazılan içeriklerde imla ve noktalama kurallarına uyumluluk esas alınmalıdır. Mutlaka TDK sitesinden kontroller yapılmalı ve yanlış yazılan kelimeler son kontrollerden sonra düzeltilmelidir. Böylelikle tarama yapılırken herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağı için içerik kalitesi korunur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • SEO Uyumlu İçerik Anlam Bütünlüğü

Oluşturulacak içeriklerde ilk olarak ilgi çekici bir yön aranır. İlk cümleler daha vurucu ya da konuyu açıklayıcı tarzda olmalıdır. Bununla birlikte ana konu özelinde bir süreç tarzında yazım istenir. Orta kısımda tam olarak bilgilerin açıklanması lazımdır. Sonuç kısmında ise ekstra bilgiler ve sonuçlandırma yapılmalıdır. Anlam bütünlüğü içerisinde çokça başlık kullanılarak detaylı anlam sağlanmalıdır.

  • SEO Uyumlu İçerik Özgünlüğü

Genelde daha kolay olmasından ötürü kopyala yapıştır yapıldığı görülmekle beraber SEO çerçevesinde bunların hiçbir değeri olmayacaktır. Bu durumdan mutlak ölçüde kaçınılmalı ve varsa alıntı durumları belirtilmelidir. İçeriklerin özgün olması aranan ilk özelliktir. Arama motorları kopya içerikleri hiçbir şekilde sıralamaya dahil etmez.

  • SEO Uyumlu İçerik Anahtar Kelime Araştırması

Yazılacak SEO Uyumlu makale özelinde anahtar kelimelerin araştırılması adına çeşitli araçlar vardır. Google Kelime Planlayıcısı bunun için kullanılır. Ayrıca Wordtracker ya da MOZ gibi SEO araçlarıyla da popüler olan odak kelimeler belirlenebilir. Hedeflere göre kelime analizleri yapılır ve bunların kullanımı ise maksimum %2,5 seviyesinde olmalıdır. Çok aşırı anahtar kelime kullanımı, içeriğe zarar verir. Aynı kelimelerin kullanılmasından ziyade türevlerinin paragraflarda birer kere yer alması daha mantıklıdır.

seo uyumlu içerik
  • SEO Uyumlu İçerik Başlık Oluşturma

Başlıklar mutlaka ilgi çekici olmalı ve anahtar kelime bulundurmalıdır. Alt başlık kullanımları da avantaj getirir. Maksimum 60 karakterli bir başlık olmalı ve 6 kelimeyi geçmemelidir. İçerik uzunluğu ise 300 kelime olarak başlatılmalıdır. Standart bir içerik 300 ile 500 kelime arasında olmalıdır. Ancak Google arama motoru özelinde uzun yazılar çok daha fazla tercih edilmektedir. Bundan ötürü 1000 kelime üstündeki içeriklerde oluşturulabilir.

SEO Uyumlu İçerik Püf Noktaları

  • Paragraflar 40 ile 50 kelime arasında olmalı ve görsellerle desteklenmelidir.
  • Yüksek çözünürlüğe sahip görsellerin kullanılması içerik kalitesini yükseltir.
  • 50 ile 60 karakter arasında bir URL seçilmelidir.
  • Meta açıklaması bölümü maksimum 150 karakter içermelidir ve açıklayıcı bir dil kullanılmalıdır.
  • Okuma oranlarının arttırılması için iç linkleme yapılmalıdır.

SEO Uyumlu Makale Avantajları

Sitenin çok daha hızlı bir şekilde ziyaretçi çekmesini sağlar. Düzenli olarak içeriklerin bu kapsamda oluşturulması da kalıcılık açısından markalaşmayı getirir. Her zaman SEO uyumlu makale ihtiyacı var olurken konu seçimleri de hem ilgi çekici hem de faydalı olması kriterlerine uygun yapılmalıdır. İçeriklerin oluşturulması, meta açıklama kısımları ya da diğer tekniklere dair kolaylaştırıcı SEO araçları kullanılır. Doğal yollardan organik trafik elde edilmeye devam edilmelidir. Diğer yöntemlerin denenmesi kısa vadede kazanım getirse de etkisi sınırlı olacaktır. Bir zaman sonra hiçbir getiri sunmayacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İçerik Oluşturmanın Önemi Nedir?

İçerik oluşturmak web sitelerine organik trafik sağlamak adına çok önemlidir. Özgün ve bilgilendirici şekilde oluşturulan içerikler hit kazanır ve yeni kullanıcıların siteye ulaşmalarına vesile olur.

İçerik Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İçerik oluşturma süreçleri kapsamında ilk olarak özgünlüğe dikkat edilmelidir. İçerikler arama motorları için değil, kullanıcılar için oluşturulmalıdır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO uyumlu içeriklerde anahtar kelimeler çok sık olarak kullanılmamalıdır. Başlık ve meta etiketler anahtar kelime içermelidir. Ayrıca semantik kelimelerden de yararlanarak içerik güçlendirilebilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir