SEO Uyumlu Makale Yazma Araçları

SEO Uyumlu Makale Yazma Araçları

İnternet dünyası artık bambaşka fırsatlar sunarken SEO uyumlu makale yazarken kullanacağınız 10 yardımcı araç ile çok daha kaliteli ürünler ortaya konulur. Sizlerde hemen içerikler oluşturmaya başlamak için SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Bilindiği gibi kullanıcıların büyük çoğunluğu doğrudan reklamlar yerine makalelerden bilgi almayı talep ediyor. Bu çerçevede makalelerin bir çeşit reklam tarzında hazırlanması, bilgilerin verilmesi ve bunun sistematik bir şekilde düzenlenmesi şarttır. Daha fazla kişiye ulaşılması adına SEO uyumlu olması gerekli olurken bir makalenin nasıl oluşturulacağına yardımcı olan araçların sayısı da oldukça fazladır.

Google Hizmetleri

Google SEO konusunda kullanıcılara bazı yardımcı araçlar sunmaktadır.

  • Google Analytics

Ortaya konulacak SEO uyumlu makale araçları arasında ilk sırada Google Analytics gelir. Bunun başlıca nedeni içeriğin oluşturulması öncesinde hedef kitlenin doğru belirlenmesinin gerektiğidir. Bu araçla siteye gelen kullanıcıların ilgi alanları, demografik bilgileri görülür. Hangi cihazlardan siteye giriş yaptıkları ve hangi verileri aradıkları bilinebilir. Buna göre kullanıcılara uygun içerik konuları seçilir. Etki gücü çok daha yüksek olması sağlanır.

  • Google Consumer Barometer

İnternet kullanıcılarına dair analizlerin yapılması ve daha iyi tanınması amacıyla kullanımı olur. Davranış verileri bulunurken ülkelere göre filtreleme uygulanır. Özellikle doğrudan bir kitle için SEO uyumlu makale hazırlanması çerçevesinde kullanılabilir.

  • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

İçeriklerin oluşturulması sürecinde konuyla ilgili anahtar kelimelerin doğru seçimi, oluşturulması son derece büyük öneme sahiptir. Yeni anahtar kelimelerin bulunması, popüler kelimelerin aranma hacmi, etkisi, tıklama ve trafik getirme durumlarına göz atma açısından bu SEO aracı benzersizdir. Kelime gruplarının birleştirilmesi ya da daha farklı listeleme yapılması da söz konusudur.

google kelime planlayıcı
  • Google Trends

Anahtar kelimelerin seçilmesi özelinde hangi durumların trend listesinde olduğuna bakılır. Konuların seçimi ve sorgu arama trendleri noktasında da yardımcı olmaktadır. Son aylarda konu, sektör ve kelime bazındaki tüm trend durumları çıkarılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Ücretli Analiz Araçları

SEO uyumlu makale yazarken kullanabileceğiniz profesyonel ve ücretli SEO araçlarıda bulunmaktadır.

  • MozCast Features

Google arama sonuçlarına dair özelliklerin neler olduğu, sonuçların hangi değişimlere sahip bulunduğunu gösteren bir SEO aracıdır.

  • Ahrefs

İçeriklerin oluşturulma aşamasında Keyword bakımından kullanılır. Hemen SEO uyumlu makale anahtar kelime seçimleri yapılabilir. Daraltma için filtreleme uygulanabilir. Bunun dışında içeriklerin paylaşılması ve daha geniş kitlelere ulaştırılması adına linkleme durumlarında da Ahrefs SEO aracından yararlanılmaktadır.

Ücretsiz Araçlar

Ücretli araçların yanında ücretsiz SEO yardımcı araçlarda bulunmaktadır.

  • Pixabay

Var olan içerikler için kullanılabilecek yüksek kalitede görsellerin alınması adına kullanılır. Ücretsiz bir şekilde resimlerin daha özgün hale gelmesi adına renk, kategori değişimleri yapılabilir. Filtreleme uygulanır ve SEO uyumlu makale görselleri çıkarılabilir.

  • Wordcounter

İçeriklerin oluşturulması sonrasında kelimelerin makale içinde kaç kere geçirilmesi gerektiğine bu araçla bakılır. Bilindiği gibi Yoast SEO uyumlu makale kelimeleri ne çok fazla ne de çok az bulunmalıdır. Çok aşırı bir şekilde anahtar kelimelerin kullanımı da zararlıdır.

  • Plagiarism Checker

Makalelerin tamamlanması sonrasında kopya olup olmadığına bakılması için bu araç kullanılır. Tüm yönleriyle kelime öbekleri, cümleler ve paragraflar analiz edilerek ne kadarlık bir bölümünün özgün olduğu hesaplanır.

  • The Topic Explorer

Türkçe olarak da geliştirilmiş olup semantik anahtar kelime ve konu bazlı çalışmaların yapılması adına kullanılan yardımcı araçtır. Hemen Seo uyumlu makale programı yerine organik bir şekilde hazırlanmış içerikler için Keyword taraması başlatılır. Konu ve başlık nezdinde çalışmaların var olması, yeni kelimelerin neler olduğunu göstermesi de doğru kullanımları kaçınılmaz kılar.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Web sitelerinin içeriklerini oluştururken kullandıkları anahtar kelimeleri, yöntemleri, düzenlemeleri SEO çalışmalarına dikkat edecek şekilde yönetmelerine ve içeriklerini bu şekilde paylaşmalarına verilen isimdir.

SEO Uyumlu Makale Avantajları Nelerdir?

SEO çalışmalarına uygun bir şekilde düzenlenmiş ve paylaşılmış olan içerikler, web sitelerine hit kazandırmak adına daha avantajlıdır. Bu içerikler daha görünür olacak ve kullanıcılar tarafından daha fazla dikkat çekecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO uyumlu içerik oluşturmak için, anahtar kelime analizlerine dikkat edilmelidir. Görsel alt ve title düzenlemeleri yapılmalı ve olabildiğince fazla semantic kelime kullanılmalıdır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir