SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

Sizde sitenizi Google’da yükseltmek için SEO uzmanı olmak ister misiniz? İnsanların yeni arayışlar içerisine girmeleri veya sektöründe söz sahibi olmaları için gerçekleştirdikleri çabalar, bir süreç içerisine dâhildir. Günümüz dijital dünyasında arama motorlarında yer edinmenin öneminin artması da, yeni arayışları körükleyecek SEO kavramını öne çıkarmıştır. Elbette ki SEO ile beraber SEO uzmanı kavramını da. Peki, SEO uzmanı nedir? Bu biraz karmaşık olabilir.

SEO uzmanı SEO çalışmalarını ve değişkenleri aktif olarak takip edip, doğru uygulayan kişidir. SEO uzmanı, web sitelerinin, Google ve aynı zamanda diğer arama motorları ile optimize edilmesini sağlayan ve siteler üzerinde güncel kriterlere göre doğru uygulama yapan kişiye denir. SEO danışmanı olarak da çalışan SEO uzmanları, web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için çeşitli optimizasyon çalışmaları gerçekleştirir. SEO çalışmasında en önemli nokta güncel kriterleri takip edebilmek ve doğru uygulamaktır. Gerçek bir SEO uzmanı bu şekilde çalışır.

SEO Uzmanı Ne Anlama Gelir?

Bir alanda uzman olmak, o alanda yetkin bir seviyeye ulaşmak anlamına gelir. Buradan hareketle SEO uzmanının, SEO’nun önemli bilgilerine sahip olması gerekir. “Tamamen tüm bilgilere hâkim olması gerekir” demiyoruz dikkat ederseniz. Çünkü bir alanda uzman olan kişiler arasında bilgi seviyesi farklılığı bulunur. Bu nedenle daha çok alanın yeterliliğine ait bilgilere sahip olunması gerekir. Peki, SEO uzmanında bulunması gereken vasıflar nelerdir?

 1. Gözlem Gücü: Her alanda olduğu gibi, SEO alanında da gözlem çok önemlidir. Bildiğiniz üzere SEO, Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olan bir kavramdır. Yani SEO uzmanının da arama motorlarına hâkim olup, iyi gözlem yapması gerekir.
 2. Rakip Analizi: Herkes rakip analizi yapma konusunda başarılı olamayacaktır. Bu nedenle bir kişi SEO uzmanı olarak adlandırılıyorsa, mutlaka rakip analizi konusunda becerikli olması gerekir. Çünkü “Arama Motoru Optimizasyonu” SEO yapılması için ilk aşama, rakip analizidir. Tıpkı pazarlamada olduğu gibi. Zaten unutulmamalıdır ki, “pazarlama bilgisi olmadan, SEO uzmanı olunmaz.
 3. Pazarlama Bilgisi: İnsanların davranışları, misafir ve müşteri ilişkileri gibi kavramlar, pazarlama ile alakalıdır. Neticesinde arama motorlarında hitap ettiğimiz kişiler de bizlerin misafir ve müşteri olduğu için, pazarlama bilgisi, SEO’yu besleyen kaynaklardandır. Çünkü iş yalnızca içerik ve SEO süreci ile alakalı olamaz. “Markalaşma, Misafir ve Müşteri İlişkileri Yönetimi” kavramlarının SEO uzmanında bulunması gerekir.
 4. SEO Alanında Yeterli Bilgi: Bu bir gerekliliktir. Bahsedilmesi gereken ilk madde bu olamaz. Çünkü bir alanda uzman kişi araştırılıyor ise, o alanda bilgi sahibi olması elbette ki zorunluluk olacaktır. Buradan hareketle, SEO uzmanının, temel seviyenin üzerinde SEO bilgisine sahip olması gerekir.

Yukarıda, bir SEO uzmanında bulunması gereken vasıflar sıralandı. Bu vasıflar sabittir ve değişkenlik gösteremez. Her vasıf, SEO uzmanını daha yetkin hale getirir ve böylece alanında uzman bir kişi doğar. Başarılı bir SEO uzmanı ile çalışmak web siteniz açısından son derece önemli bir konudur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

seo uzmanı

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

“Search Engine Optimization” olarak bilinen SEO, arama motorlarında web sitelerinin optimize edilmesine yardımcı olur. Bu işi yapan ve yukarıdaki vasıflara sahip olan SEO uzmanı olur. Dikkat ederseniz, yukarıdaki vasıflara üst düzey hâkimiyet değil, yukarıdaki vasıflara sahip olmak. Zaten üst düzey kavramı, uzmanların derecesini de belirler. Yukarıda belirtilen vasıflar ise, yeterli seviyede bir SEO uzmanında bulunması gerekir. Peki, genel anlamda SEO uzmanı ne iş yapar?

 1. Web sitesinin rakiplerden eksiği ne, fazlası ne olmalı noktasını araştırır.
 2. Eksikleri SEO teknikleri kapsamında web sitesine uygular.
 3. Google arama motoru araçları ile “anahtar kelime analizi” yapar ve anahtar kelimelerle yaptığı analize yönelik olarak içerik portföyü oluşturur.
 4. Üretilen kaliteli içerikleri, SEO kriterlerine uygun olarak web sitesine entegre eder.
 5. Rakiplerin güncel hareketlerini takip eder ve web sitesini güncel tutar.
 6. Google Analyctics gibi araçları etkin bir şekilde kullanarak, web sitesi trafiğini istatistiksel olarak denetler.
 7. Ziyaretçilerin cinsiyet, yaş aralığı, ilgi alanı ve konumu ile ilgili istatistikleri kontrol ederek, içerik portföyünü daima genişletir.
 8. Web sitesini her anlamda güncel tutar.
 9. Pazarlama bilgisi ile ziyaretçilere neler verebileceğini tespit edip, markalaşma yolunda önemli adımlar atar. (Google Destek)

Yukarıdaki değeler, bir SEO uzmanının gerçekleştirmekle yükümlü olduğu değerler arasında yer alır. Klasik SEO kriterlerini bilme zorunluluğu bulunduğu için de, böyle bir içerikte temel düzeydeki SEO kriterlerinden bahsetmek doğru olmaz. Bu nedenle bir SEO uzmanında bulunması gereken vasıflar ve SEO uzmanının yapması gerekenler, bu uzmanlığa ait görülen kimseyi net bir şekilde tanımlamaktadır.

SEO kategorisi yazıları ile sitenizi Google’da üst sıralara taşıyın.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Nedir?

SEO, arama motorlarında kullanılan dijital reklamcılık yöntemlerinden biridir. İstenilen içeriğin daha fazla kişiye ulaşmasını ve hedef kitlesini temel alır. Arama motorlarının kriterlerine uygun olarak siteleri optimize etmek anlamına gelir.

SEO Uzmanı Kime Denir?

SEO Uzmanı, arama motorları optimizasyonu konusunda uzman olan, web siteleri yükseltme, içerikleri hedef kitlesine oluşturma ve daha fazla etkileşim kazanma konusunda uzmanlığı olan kişilere verilen isimdir.

SEO Uzmanlarıyla Çalışmak Neden Önemlidir?

SEO uzmanlarıyla çalışarak, web sitelerinizi daha hızlı yükseltebilir, daha fazla içeriğinizi hedef kitlesine ulaştırabilir ve böylece daha fazla kişi tarafından etkileşim alabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

SEO çalışmaları arama motorlarında daha görünür olmak ve rakiplerin önüne geçmek gibi çok önemli amaçlara hizmet eder.

SEO Danışmanı Kimdir?

SEO danışmanı, optimizasyon konularında deneyimli ve müşterilerine bu konularda danışmanlık hizmeti sağlayan kişilerdir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak için kriterlere aşina olmak, güncellemeleri takip etmek ve deneyim sahibi olmak gerekmektedir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 40 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir