SEO Uzmanı Maaşları

SEO Uzmanı Maaşları

İnternet alanında profesyonel yardım almak isteyenler için çeşitli hizmetler sunan SEO uzmanı maaşları yapılan iş durumuna göre değişkenlik gösterir. Bilindiği gibi bir firma içerisinde çalışılabileceği gibi Freelance olarak da SEO hizmetleri verilebilmektedir. Ayrıca farklı SEO paketleri daha kapsamlı olandan daha basite göre de listelenir. Ödeme durumları da buna göre belirlenirken çok farklı fiyat aralıkları bulunmaktadır. Tek seferlik SEO hizmetleri her zaman için daha uygun olmasına karşın etki gücü sınırlı kalacaktır. Peki, hemen her web sitesi için geçerli olan SEO faaliyetlerine bakıldığında SEO uzmanı nedir ve ne yapar?

SEO Uzmanı Nedir?

Herhangi bir web sitesinin gerek site içi gerek site dışı tüm SEO faaliyetlerine dair işlemler yapan kişidir. Konu, sektör ve rakip analizi çerçevesinde planların hazırlanması, doğru stratejilerin uygulanması ve sonrasında bunlara yönelik uygulamaların yapılması söz konusudur. Çok geniş kapsamlı bir süreç olmasından dolayı çoğunlukla uzun bir süreci ifade eder. Sitenin arama motoru sonuçlarında daha ön sıralara gelmesiyle çok daha fazla trafik alması temel amaçtır. Bunun organik yoldan yapılması da SEO uzmanı görevindedir.

SEO uzmanı sitenin tasarım, tema ve yazılımsal olarak da düzenlenmesinde söz sahibidir. Ayrıca kaliteli ve özgün içeriklerin hazırlanması aşamasında yapılacaklarda yine aynı planlama doğrultusunda gerçekleşir. Konu belirlenmesi, buna uygun anahtar kelime seçimlerinin yapılması, kelime kullanımları, başlık ve meta açıklamaları kısımlarının düzenlenmesi söz konusudur. SEO uzmanı tarafından görsellerin uyumlu hale getirilmesi ve içeriklerin yararlı bir şekilde oluşturulması tamamlanır. Hiçbir şekilde kopyalama olmazken farklı SEO araçları da her aşamada kullanılır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı başta olmak üzere SEMrush, Ahrefs, Google Search Console en çok kullanılan veri-analizleri sunan SEO araçlarıdır. Bunlara göre de yine SEO uzmanı maaşları hesap edilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

seo uzmanı maaşları

SEO Uzmanı Maaşları Belirleyici Kriterler

  • Hangi firma bünyesinde çalıştığı
  • Hangi SEO araçlarını kullandığı
  • Hangi SEO paketi çerçevesinde hizmet sunduğu
  • Hangi sektör özelinde sitelere hizmet verdiği
  • Hangi SEO işlemlerini gerçekleştirdiği
  • Hangi kişisel deneyimlere ve becerilere sahip olduğu

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olunması adına herhangi bir özel bölüm yoktur. Alanında kendisini yetiştiren kişiler, sertifika programlarına dahil olabilir, SEO uzmanlığı kurslarına gidebilir. Sonrasında SEO uzmanı olarak bilişim firmalarına çalışmaya başlayabilir. Freelance olarak da sektörde iş bulmak mümkündür. Peki, SEO uzmanı maaşları nedir?

SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Daha ziyade özel sektöre dayalı olmakla birlikte çeşitli şirketlerde SEO uzmanı olarak istihdam edilebilir. Burada maaş kıstası ise yapılan hizmetlere göre belirlenir. Kişisel becerilerin olması, çeşitli hizmetlerin aynı anda verilmesi, daha uzun süreli olması ve kullanılan SEO araçlarına göre fiyatlandırma durumu olur. Net bir şekilde SEO uzmanı maaşı ifade edilmesi bu nedenle güçtür. Belirli bir maaş hesaplaması yapılması söz konusu değildir. Buna ilave olarak firmaların sundukları SEO hizmet paketleri de farklı genişliktedir. Bundan dolayı tercih edilecek hizmet türüne göre alınacak hizmet yapısı da değişkenlik gösterir.

Ancak minimum olarak ifade edilmesi gerekirse 3.000 TL ile 3.500 TL arasında bir maaştan söz edilebilir. Çok daha deneyimli SEO uzmanı maaşları ise 5.000 TL üstüne kadar çıkmaktadır. Ayrıca sektör bazlı çeşitli işletmelere göre maaş dışında çeşitli prim ödemeleri de bulunur. Hizmetten doğan etki gücünün daha yüksek olması halinde ek ücret ödemeleri var olurken SEO uzmanı maaşı çok daha yükseğe çıkmaktadır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı, Arama motoru optimizasyonları konusunda hizmet vermekte olan, gerekli deneyime ve donanıma sahip kişilere verilen ünvandır.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak için uzun yıllara yayılan deneyimlere, başarı ile tamamlanmış projelere ve sektörde ki güncel gelişmelere hakim olması gerekmektedir. Bu sayede konusunda uzman olabilecektir.

SEO Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

SEO uzmanları sektörün dünyada ve ülkemizde ki hızlı gelişmesiyle beraber güçlü gelirler elde etmektedir. Gerek bağlı oldukları kurumlar gerek ise bağımsız olarak çalışarak yüksek meblağlar kazanabilirler.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir