SEO Ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEO Ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştiren firmalar için SEM ve SEO arasındaki farklar önemli olmakla beraber ikisi de kullanılmaktadır. Birlikte kullanılmalarına karşın önemli düzeyde ayrılan yönleri vardır ve bunların bilinmesi çok daha doğru süreçlerin gerçekleşmesini beraberinde getirmektedir. Satışların arttırılması yönelik yapılan işlemlerin bütünü olan bu iki kavramın neler olduğu, aralarındaki farkların nelerden oluştuğunu bilmek önemlidir. Çoğu zaman birbirine karıştırılmasına rağmen firmalar bu iki alan içinde farklı profesyonellerden destek almaktadırlar.

SEM ve SEO Nedir?

Öncelikli olarak iki kavramda dijital pazarlama özelinde satışların daha fazla olmasına yöneliktir. SEM doğrudan arama sonuçlarında çıkan firmaların reklam kampanyalarıyla ilgilidir. Firmalar tarafından oluşturulan reklamların daha üst sıralarda çıkması, görülmesi ve daha geniş kitleye ulaştırılmasını sağlamak içindir. Burada ana hedefin reklamların bilinirliliği arttırmaktır denilebilir. Arama motoru optimizasyonu olan SEO ise çok daha geniş kapsamlı işlemlerin yapıldığı bir süreci ifade eder. Site içi ve site dışı işlemlerle web sitesinin arama motoru algoritmalarına uygun hale getirilmesi sağlanır. Böylelikle yapılacak arama motoru aramalarında çok daha iyi sıralarda yer alınması mümkün olacak. Bu durum ise potansiyel müşterilerin siteye ulaşmasını, daha fazla hit alınmasını ve sonuç olarak da satışların artmasını beraberinde getirecek. SEM ve SEO arasındaki farklar birçok değişkene sahiptir.

Aralarındaki farklara bakıldığında SEO doğrudan arama sonuçlarını etkiler. Tasarım ve yazılım bağlamında düzenlemelerin yapılması, içeriklerin oluşturulması ve bu yönde çeşitli araçların kullanımı söz konusudur. SEM için böyle bir durumdan bahsedilmesi söz konusu değildir. Daha basit çerçevede işlemlerin yapılmasıyla hemen reklam bazında durumların yaşanması ve buna bağlı olarak kazanımlarının bilinmesidir. İleriye yönelik bir durum olmayacağı gibi sonuçların ortaya çıkması için çok uzun bir dönem beklenmesine de gerek yoktur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

seo sem

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Birbirinden farklı yönleri var olurken değişkenlikler aslında neler vaat ettiklerini de gösterir. Bununla birlikte olabilecek tüm durumlara bakılarak şu şeklide sıralanır;

  • SEO arama sonuçlarına yönelik işlemler olurken SEM arama sonuçlarında reklam kampanyalarının oluşturulmasıdır.
  • SEO ile uzun süreli bir süreç tanımlanır, SEM ise çok daha kısa zamanda sonuçlarını gösterecektir.
  • SEO işlemleri daha kapsamlı olurken SEM işlemlerini hemen herkes kolaylıkla yapabilmektedir.
  • SEO çalışmalarıyla organik trafik hedeflenir, SEM organik olmayan trafik elde edilmesine adına reklam tıklamalarını baz alır.

SEM ve SEO Hazırlık Aşamaları

Bir arada kullanılması çok daha yararlı olmakla birlikte SEM ve SEO arasındaki farklar başlangıçtan sonuç kısmına kadar devam etmektedir. SEO çalışmaları bir bütün olarak değerlendirilir. İşlemler belirli bir sıraya göre yapılır. İçeriklere yönelik kaliteli ve özgün olarak hazırlanması, doğru ve popüler anahtar kelime kullanımları, sade meta açıklamaları bulundurması, backlink durumları ve daha birçok husus vardır. Bunların yapılmasında ana hedef ise manuel durumdur. Yani SEO çalışmaları neticesinde organik trafik oluşturulması istenir. Ekstra bir durum olmadan satın alma işlemleriyle ya da manipüle durumlarla çalışmalar yapılması zararlıdır. İllegal yöntemlerle yüksek SEO başarıları kazanılsa da bu durum geçici olacaktır. Bundan ötürü tercih edilmez. Mutlak surette organik trafik oluşturulması lazımdır.

Kullanıcıların arama motorları üzerinden gelmeleri ve maksimum kalma sürelerine sahip olması istenir. SEM özelinde ise reklamlara tıklama yoluyla siteye girişler hedeflenir. Bu durum doğrudan organik olmayan trafik sınıfındadır. Yani kullanıcıların kazanılması noktasında dahi SEM ve SEO arasındaki farklar belirleyicidir. Kitle büyüklüğü farklı olabileceği gibi hedeflenen potansiyel müşterilerin spesifik olma halleri de başkadır. 

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEM Nedir?

SEM; arama motoru pazarlamacılığı olarak bilinir. Arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile eşleşen reklamlar oluşturarak trafik kazanmayı ve dönüşüm oranlarını arttırmayı hedefler.

SEO Nedir?

SEO; web sitelerinin arama motorları parametrelerine daha optimize bir hale getirilmesi sonucunda, sayfaların arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması ve bu sayede organik trafik kazanmasını hedefleyen çalışmalar bütünüdür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEM ve SEO Farkları Nelerdir?

SEM daha kısa süre içerisinde reklamlar ile üst sıralara çıkmayı sağlarken, SEO tamamen organik bir şekilde arama sonuçlarında daha kalıcı ve verimli sonuçlar sağlar. İkisi arasında ki farklı detaylı olarak blog yazımızdan edinebilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir