SEO Visibility Nedir?

SEO Visibility Nedir?

Farklı nedenlerden gerekli olan SEO Visibility birçok problemin sonuçlandırılmasıyla olmaktadır. Bir ölçüm değeri olmasının ötesinde sitenin hangi seviyede olduğunu da ortaya koymaktadır. Bununla birlikte rakip site analizleri çerçevesinde de bazı olasılıklar bulunur.

SEO Visibility Ne Demek?

Her şeyden önce SEO Visibility olarak belirtilen görünürlük durumu, bir sitenin bir anahtar kelime çerçevesinde aldığı organik tıklamaları gösteren veridir. Organik tıklamaların yüzdesi olarak ölçüm durumu olurken trafik bağlantısı çıkarımları da yapılmaktadır. Ancak burada önemli oranda belirleyici husus ise ham trafik rakamları olmamasıdır. SEO görünürlüğü belirlenmesinde sitenin rakipleriyle olan ilişkisine de göz atılır. Var olan Visibility ne demek sorusu görünürlük olarak cevaplanırken arama sonuçlarında sitenin listelenme durumunu ifade eder.

SEO Visibility Görünürlük İlişkisi

Öncelikle bilinmelidir ki anahtar kelime için sitenin ilk sırada gelmesiyle %35’lik bir değer kazanılır. Ancak hiçbir site için bu oran %100 olmayacaktır. Çünkü tüm anahtar kelimelerin aranmasında ilk sıralarda daima tek bir site çıkması söz konusu değildir. Anahtar kelime aramasında sitenin onuncu sırada görünmesi halinde elde edilen değer ise %2 olurken çok daha alt sayfalarda da site görünebilir. Aramalarda sitenizin aşağılarda olmasının başlıca nedeni ise rakip sitelere verilen öncelik durumudur. Bunun aşılması adına birtakım SEO süreçlerine dahil olunabilir.

seo visibility

SEO Visibility (Görünürlük) Neden Önemlidir?

Sitenin çok daha üst sıralarda yer alması ve trafik kazanımı adına SEO Visibility nedir sorusuyla birlikte önemli olma halinin iyi incelenmesi gerekir. Aksi durumda yapılacak işlemlerin hiçbir katkısı olmayacaktır. Mutlaka dikkat edilmesi gerekenler varken kısa zamanda çok daha iyi bir performans alınması da söz konusudur.

  • SEO Sorunlarını Hızlı Çözer

Arama görünürlüğü ilk olarak sitenin kalitesini belirlerken arama motorları robotları tarafından taranıp taranmadığı da ortaya çıkarır. Bir cezai durumun olup olmadığına bakılabilir. Hangi içerik ve sayfalarda sorunlar yaşandığı görülebilir. Bu konuda yardımcı olmasından ötürü anında müdahale etme şansı verir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Anahtar Kelime Sonuç Karşılaştırmaları

Yapılacak anahtar kelime aramaları özelinde verilerin çıkartılmasını sağlayan SEO görünürlüğü gerçek rakamların neler olduğu konusunda da fikir verir. Anahtar kelimelerin aranmasıyla hangi sitenin neler sunduğu görülebilir. Sitenin hangi anahtar kelimeler için kaç görüntülenme aldığı bilinir. Böylelikle anahtar kelime kullanımları noktasında da belirli bir strateji yapılabilir. Görünürlük oranları çok daha anlamlı bir veriyi ifade ederken kazanımları noktasında da avantajlar getirir.

SEO Visibility Kayıpları ve Önlemleri

Teknik problemler özelinde güncellemelerin yapılmaması, sitenin mobil uyumlu olmaması, sunucu yanıtlarının geç olması, optimize edilmemiş unsurların olması, yanlış etiketleme durumları kayıpları ortaya çıkarabilir. Rakiplerin gerisinde kalınması, içeriklerin yetersizliği ya da link kayıpları diğer durumlar olabilmektedir. Öncelikli olarak sitenin mutlak surette optimize edilmesi gerekir. Sunucu yanıtlarına karşı devamlı olarak kontrollerin yapılması da gereklidir. Mobil özelinde kullanımın sorunsuz olması sağlanmalıdır. Rakiplerle yapılan mücadele özelinde ise Ahrefs kullanılabilir. Rakip analizleri söz konusu olmakla beraber rekabet edebilme imkanı oluşur. Veri aralığını kendiniz belirleyebilir, rakip içerikleri inceleyebilirsiniz. Ahrefs üzerinden link kontrolleri yapılması da söz konusudur. Düzenli olarak Google algoritma güncellemeleriyle de iyi bir performans alınabilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Visibility Nedir?

SEO Visibility, sitenizin veya içerisinde ki sayfaların arama motorları tarafından görünür olması anlamına gelmektedir. Görünür halde olan sayfalar arama sorgularında çıkabilir ve trafik kazanabilir.

SEO Visibility Nasıl Ayarlanır?

SEO Visibility ayarlamalarını yapmak biraz karışık olabilir. Bu nedenle bu konuda bir uzmanla veya danışmala çalışmak daha mantıklı olacaktır. Konu hakkında detaylı bilgileri blog yazımızdan bulabilirsiniz.

SEO Görünürlüğü Neden Önemlidir?

SEO görünürlük ayarları sizler için çok önemlidir. Arama sonuçlarında yer alacağınız sıralamayı belirlerler. Bu nedenle ayarlarınızın iyi olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir