Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Her geçen gün içen sayısının hızla arttığı sigaranın zararları binlerce olarak ifade edilirken kanserojen maddelerin fazlalığı da dikkatleri çekmektedir. Yalnızca dumanın solunması halinde bile toksinlerin akciğere dolması ve kanser riski taşıdığı bilinmektedir. Bununla birlikte kronik solunum sistemleri hastalıklarıyla kanser ve diyabet rahatsızlıklarının tamamı için ilk nedendir. Başta fiziksel zararları var olurken solunum sistemi, damar yapısı, cilt sağlığı ve ağız diş sağlığı gibi birçok alanda problemleri de peşi sıra getirir.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

 • Solunum yollarında iltihabı reaksiyonların başlıca sebebi olmaktadır.
 • Solunum güçlüğü ve kronik öksürükle birlikte balgam şikayetleri çok sık görülür.
 • Solunum yolu özelinde akciğer büyümesini yavaşlattığı için KOAH hastalığı baş gösterir.
 • Damar tıkanıklığı ve plak oluşumlarının nedenlerinden birisi de sigara kullanımıdır.
 • LDL seviyelerinin artışı sonrasında kalp krizi, felç veya periferik arter hastalıklarının habercisidir.
 • Cildin çok daha soluk ve yıpranmış görünmesinde de etkilidir.
 • Dişlerde kahverengi lekelerin oluşması sigaranın zararları arasındadır.
 • Beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilemesinden ötürü de sigaranın kullanımı büyük risk taşır.
 • Penise giden kan akışının azalmasıyla cinsel anlamda da istenilen performanslar yakalanamaz.
 • Gebelikte sigara kullanımının olması hali ise düşük, erken doğum, plasenta yırtılması gibi sonuçlara neden olabilir.
 • Sigara kullanımı fazla olan kişilerde akciğer kanseri görülme olasılığı çok yüksektir. Bunun dışında gırtlak kanseri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, böbrek kanseri, mesane kanseri, meme kanseri görülebilir.
sigaranın zararları

Sigara Nasıl Bırakılır?

Günde birkaç paket içen kişilerin yaşam kalitelerinde çok büyük eksiklikler olmaktadır. Bundan dolayı sigara nasıl bırakılır sorusuna yanıt aranmaktadır. Öncelikli olarak ilk adımı kişinin atması gerekirken iradeli duruş göstermesi de şarttır. Mutlaka sigara içmeyi hatırlatıcı olaylardan ve kişilerden uzak durulmalıdır. Çevresel faktörlerin sigara kullanımına etkisi yüksektir. Farklı bir çevre edinilmesi de yardımcı olabilir. Lezzetli içeceklerin tercih edilmesi mantıklı olurken spor yapılması da mutluluk hormonu sağlayacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Besinler

Sigara bırakma oldukça uzun bir süreçtir. Yapılacak doğru hamlelerle tamamen kurtulmak mümkündür. C vitamini deposu olarak bilinen portakal ve mandalina tüketerek antioksidan etkisi alınabilir. Vücudun sigaraya olan ihtiyacının bu şekilde azaltıldığı bilimsel bir veridir. Kandaki nikotin oranının azaltılması ve aynı zamanda akciğerin desteklenmesi adına ise E vitamini bulunan tam tahıllar seçilebilir. Potasyum ve B vitamininden dolayı bağımlılığı azaltıcı etkiye muz sahiptir. Domates ise likopen bulunmasından ötürü zararlı sigara toksinlerini dışarıya atar. Sigara ve alkol zararları vücut için ölümcül olabilmektedir. Bundan korunma adına mutlaka geç olmadan sigarayı bırakmanın yolları denenmelidir.

Halihazırda uzun yıllar sigara kullanımı olan kişilerde nikotin bağımlılığı belirli bir süreç içinde azaltılır. Buna yardımcı olması açısından suda bekletilmiş yulaf önerilir. Akciğer özelinde fonksiyonlarının arttırılması adına ise elma ilk meyvedir. Var olan nikotinin temizlenmesi görevini üstlenir. Balgam söktürücü olarak ise meyan kullanılır. Kimyasal maddelerin zararlarına karşı ise solunum sistemini rahatlatma adına acı biber tüketilmelidir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Sigara Nedir?

Sigara maalesef Dünyada yaygın olarak tüketilmekte olan, birçok çeşidi bulunan bir tütün ürünüdür. En çok kullanılan tütün ürünüdür. Tütün maddesinin kimyasallar ile işlenmesi sonucunda üretilir ve paketler halinde satılır.

Sigara Zararları Nelerdir?

Sigara insan sağlığını doprudan tehdit eden bir üründür. Nefes darlığına, Kansere yol açar. Üreme yollarına büyük zarar verir. Diş ve ağız sağlığını tehdit eder. Kalp damarlarınuı tıkar ve erken yaşta kalp krizi riski ortaya çıkarır.

Sigara Neyden Üretilir?

Sigara ürünün temel olarak tütünlerin işlenmesi sonucunda üretilir. Toplanan tütünler kimyasallar ile harmanlanır ve nikotin ile beslenir. Daha sonrasında fabrikasyon işlemleri ile paketlenir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir