Silinen Dosyaları Geri Getirme

Silinen Dosyaları Geri Getirme

Halihazırda günümüzde en ufak işlemler bile teknolojik cihazlar üzerinden yapılırken silinen dosyaları kurtarmak çok kolay olmayabilir. Dijital olarak saklanan verilerin sonraki zamanlarda lazım olmasıyla birçok işlem yapılması gerekir. Bilgisayarlarda saklanabileceği gibi taşınabilir diskler ya da bulut hesapları, dosyaların en fazla bulunduğu yerlerdir. İhtiyaç olması durumunda istenilen dosyalar hemen çıkartılarak kullanılabilir. Peki, silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılmaktadır?

Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemleri

Kişisel ya da iş dolayısıyla çok öneme sahip dosyaların geri kurtarılması birçok farklı yöntemle olabilmektedir. Bir fotoğraf ya da video olabileceği gibi üniversite bitirme tezi, iş projesi ya da ihale bilgileri de yanlışlıkla silinebilmektedir. Virüslerden kaynaklı da dosyaların yok olma hali vardır. Ancak ilk silme işlemiyle dosyaların tamamen sistemden çıkmadığı bilinmelidir. Hard disk ya da bilgisayarlarda var olan silinen dosyalar çeşitli programlarla kurtarılabilmektedir. (Microsoft Destek)

silinen dosyaları geri getirme

Silinen Dosyaları Kurtarma Süreci

  • Kaza ya da bilerek yapılan silme işlemleri sonrasında dosyaların kurtarılması mümkündür.
  • Bilgisayar sabit diski veya diğer harici diskler için geri dönüşüm kurtarma programları yüklenir.
  • Silinen dosyalar özelinde yapılacak tarama sonucunda istenilen belgeler ortaya çıkarılır.
  • Sonrasında seçili olan belgelerin tekrar yüklenilmesi kullanımlarına devam edilir.
  • Derin tarama yapılabileceği gibi var olan tüm diskler bazında saatler süren süreçler gerçekleşir.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

EasesUS Data Recovery Wizard ya da Piriform Recuva gibi veri kurtarma programlarını hemen indirebilirsiniz. Bu sayede silinen dosyaları geri getirme şansına sahip olursunuz. Programların kullanımı son derece basit olurken düzgün taramalarla dakikalar içinde istenilen dosyalara ulaşabilirsiniz. Öncelikle olarak eylemler sekmesi üzerinden gizli dosyalar taranır. Ardından güvenli şekilde silinen dosyaları göster denilir. Tüm silinen dosyaları geri getirme programı Türkçe işleyişi ile bu şekilde çalışmaktadır. Arama metodu ile silinen ve silinmemiş dosyaların aranması sağlanır. Formatlanmış hard disk içindeki tüm verilen taranabilir. Özellikle Recuva programıyla tarama sihirbazı kullanmaya gerek olmadan da sabit sürücü işlemleri gerçekleştirilir. Tüm disk alanları kontrolden geçirilebilir. Resim, müzik ve belge dosyalarıyla elektronik postalar dahi saatler boyunca taratılabilir. Dosyanın nerede olduğu ve üstüne hangi veri yazıldığı görülebileceği gibi silinen dosyaları kurtarma programı oldukça basit şekilde böylelikle kullanılmış olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

EaseUs Data Recovery Wizard

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme programsız yapılabileceği gibi telefon için uygulamalar bulunmaktadır. Bununla birlikte en iyi yazılımlardan olan EaseUS farkıyla da hemen işlemlere başlanılabilir. Fiziksel tüm sabit sürücülerin içerisinde depolama alanlarının taranması için yüksek teknolojiye sahiptir. Bilgisayara ait sabit disk dışında harici USB ve MicroSD içindeki dosyaların kurtarılması için kullanılabilir. Öncelikli olarak taranması istenen konum belirtilir. Local Disk seçilerek Scan bölümüne tıklanır. Dosya kurtarma amacıyla tüm depolama alanların seçimi önemlidir. “Deleted Files” yani silinen dosyaların tutulduğu bölüm taranır. Kurtarmak istenilen dosyalar “Filter” yapılarak seçilir. Verilere ait bilgiler için çift tıklamayla ön izleme imkânı açılır. Kurtarmak için “Recover” butonuna basılarak işlemler sonuçlandırılır.  Bu sayede geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme başarılı netice verir.

Genel kategorimiz ile güncel konu ve popüler olaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayarda Silinen Dosyalar Nereye Gider?

Bilgisayarınızda sildiğiniz dosyalar ilk olarak ‘Geri Dönüşüm Kutusu’na gidecektir. Daha sonra isterseniz buradan geri yükleme yapabilir isterseniz tamamen silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirmek Mümkün Mü?

Bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaları daha sonra geri dönüşüm kutunuzdan da sildiyseniz geri getirme işlemleri için biraz efor sarf etmeniz ve uğraşmanız gerekecektir. Ancak dosyaları geri getirmek mümkündür.

Bilgisayardan Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Bilgisayarınızda sildiğiniz dosyaların nasıl geri getirilceğini öğrenmek için, sizlere sunduğumuz yukarıda ki blog yazımızdan faydalanabilirisiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir