İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Silinen Dosyaları Geri Getirme

Halihazırda günümüzde en ufak işlemler bile teknolojik cihazlar üzerinden yapılırken silinen dosyaları kurtarmak çok kolay olmayabilir. Dijital olarak saklanan verilerin sonraki zamanlarda lazım olmasıyla birçok işlem yapılması gerekir. Bilgisayarlarda saklayabileceğiniz gibi taşınır diskler ya da bulut hesapları, dosyaların en fazla bulunduğu yerlerdir. İhtiyaç olması durumunda istediğiniz dosyaları hemen çıkartarak kullanabilirsiniz. Peki, silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılmaktadır?

Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemleri

Kişisel ya da iş dolayısıyla çok öneme sahip dosyaların geri kurtarılması birçok farklı yöntemle olabilmektedir. Bir fotoğraf ya da video olabileceği gibi üniversite bitirme tezi, iş projesi ya da ihale bilgileri de yanlışlıkla silinebilmektedir. Virüslerden kaynaklı da dosyaların yok olma hali vardır. Ancak ilk silme işlemiyle dosyaların tamamen sistemden çıkmadığı bilinmelidir. Hard disk ya da bilgisayarlarda var olan silinen dosyalar çeşitli programlarla kurtarılabilmektedir. Hard disk ve bilgisayardan silinen dosyaları geri getirme işlemlerini birlikte inceleyelim:

silinen dosyaları kurtarma süreci

Silinen Dosyaları Kurtarma Süreci

 • Kaza ya da bilerek yapılan silme işlemleri sonrasında dosyaların kurtarılması mümkündür.
 • Bilgisayar sabit diski veya diğer harici diskler için geri dönüşüm kurtarma programları yükleyin.
 • Silinen dosyalar özelinde yapılan tarama sonucunda istediğiniz belgeler ortaya çıkar.
 • Sonrasında seçili olan belgelerin tekrar yüklenilmesi kullanımlarına devam edin.
 • Derin tarama yapılabileceği gibi var olan tüm diskler bazında saatler süren süreçler gerçekleşir.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları

EasesUS Data Recovery Wizard ya da Piriform Recuva gibi veri kurtarma programlarını hemen indirebilirsiniz. Bu sayede silinen dosyaları geri getirme şansına sahip olursunuz. Programların kullanımı son derece basit olurken düzgün taramalarla dakikalar içinde istenilen dosyalara ulaşabilirsiniz. Öncelikle olarak eylemler sekmesi üzerinden gizli dosyalar taranır. Ardından güvenli şekilde silinen dosyaları göster denilir. Tüm silinen dosyaları geri getirme programı Türkçe işleyişi ile bu şekilde çalışmaktadır. Arama metodu ile silinen ve silinmemiş dosyaların aranması sağlanır. Formatlanmış hard disk içindeki tüm verilen taranabilir. Özellikle Recuva programıyla tarama sihirbazı kullanmaya gerek olmadan da sabit sürücü işlemleri gerçekleştirilir. Tüm disk alanları kontrolden geçirilebilir. Resim, müzik ve belge dosyalarıyla elektronik postalar dahi saatler boyunca taratılabilir. Dosyanın nerede olduğu ve üstüne hangi veri yazıldığı görülebileceği gibi silinen dosyaları kurtarma programı oldukça basit şekilde böylelikle kullanılmış olur.

EaseUs Data Recovery Wizard

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme programsız yapılabileceği gibi telefon için uygulamalar bulunmaktadır. Bununla birlikte en iyi yazılımlardan olan EaseUS farkıyla da hemen işlemlere başlanılabilir. Fiziksel tüm sabit sürücülerin içerisinde depolama alanlarının taranması için yüksek teknolojiye sahiptir. Bilgisayara ait sabit disk dışında harici USB ve MicroSD içindeki dosyaların kurtarılması için kullanılabilir. Öncelikli olarak taranması istenen konum belirtilir. Local Disk seçilerek Scan bölümüne tıklanır. Dosya kurtarma amacıyla tüm depolama alanların seçimi önemlidir. “Deleted Files” yani silinen dosyaların tutulduğu bölüm taranır. Kurtarmak istenilen dosyalar “Filter” yapılarak seçilir. Verilere ait bilgiler için çift tıklamayla ön izleme imkânı açılır. Kurtarmak için “Recover” butonuna basılarak işlemler sonuçlandırılır.  Bu sayede geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme başarılı netice verir.

Instatakipçi Blog sayfamız ile güncel konu ve popüler olaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayarınızda sildiğiniz dosyalar ilk olarak ‘Geri Dönüşüm Kutusu’na gidecektir.

Geri dönüşüm kutunuzdan silmiş olduğunuz bilgileri geri getirme işlemleri çok çaba istese de mümkün bir işlemdir.

Bilgisayarınızda sildiğiniz dosyaların nasıl geri getirilceğini öğrenmek için, sizlere sunduğumuz yukarıda ki blog yazımızdan faydalanabilirisiniz.

Bilgisayarınızdan silinen dosyaları, donanım ve teknik bilgisi yüksek olan kişiler geri getirebilecektir.

Zarar görmüş olan harddisklerinizden bilgilerinizin kurturulması mümkündür ancak bu durum zararın seviyesine bağlıdır.

Bilgisayarınızdan bilgilerinizi tamamen silmek adına belirli programlar mevcuttur. Bu programları ile istediğiniz bilgileri kalıcı olarak silebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Silinen Dosyaları Geri Getirme Hakkında 4 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 51 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. taha ballı
  taha ballı

  Silinen dosyaları geri getirme adlı yazınızı okudum ve çok işime yaradı. Teşekkürler. Sildiğim tüm dosyaları geri getirdim.

 2. selenay
  selenay

  Ben silinen dosyalarımı geri getiremedim. Hard diskimle alakalı bir sorun mu ? Acaba sebebi nedir?

 3. Dursun aladag
  Dursun aladag

  telefonda silinen dosyaları geri getirme oluyormu?

  • İnci Kılıç
   İnci Kılıç

   Merhaba,

   EaseUs Data Recovery Wizard kullanarak telefonda silinen dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.