Simya Nedir?

Simya Nedir?

Simya nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır soruları birçok kişi tarafına merak edilen konular arasında yer almaktadır. Simyanın kökeni antik mısıra dayanmasına rağmen Asya, Avrupa ve Afrika’da simyacıların izlerine rastlamak mümkündür. Simya ile uğraşan kişiler simyacı adı ile nitelendirilmektedir. Birçok kişinin tahminini aksine simya bir bilim dalı değildir. Simyanın oluşumu ile ilgili net bir bilgi bulunmamakla birlikte çok sayıda teori bulunmaktadır. Değersiz metalleri altına çevirmek ve ölümsüzlük iksirini bulmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Diğer adı alşimi olan simya teorik bir temele dayanmamaktadır. Arapçadan Türkçeye geçtiği bilinen simya kelimesi büyü ve sihir anlamına gelmektedir. Simya nedir kısaca ne anlama gelmektedir sorularını cevaplamaya çalışacağız. (Vikipedi)

Simyanın Ortaya Çıkışı

Simyanın ilk izlerine antik mısırda rastlanmaktadır. Antik mısırda yaşayan kişilerin ölümden sonraki hayata inanmalarına bağlı olarak mumyalama işlemlerini gerçekleştirdikleri herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bedenin olabildiğince iyi korunması yeniden dirilmeyi kolaylaştıracağı düşüncesi ile oldukça önemsenmekteydi. Mumyalama işlemi sırasında birbirinden farklı teknik ve malzemeler kullanılmasının simyacılığın ilk adımlarının atılmasına neden olduğu ile ilgili teoriler mevcuttur. Kullanıla bitkilerden elde edilen özlerin ölümsüzlüğün bulunmasına yardımcı olabileceği düşüncesi antik mısırda oldukça hakimdi. Ölümsüzlük fikrinin antik Mısır halkına cazip gelmesine bağlı olarak bitki özlerinden kimyasallar yapıldığı bilinmektedir. Antik mısırdan sonra simya konusunda araştırmalar yapan bir diğer uygarlığın Yunanlılar olduğu bilinmektedir. Özellikle yunan filozoflarının mısır kültürüne karşı ilgi gösterdiği birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Buna bağlı olarak yunan filozoflarda simya konusunda kendilerini mısırlıların bilgisi ile geliştirmiştir. Dönemde yaşanılan geçim sıkıntısını azaltmak amacıyla dönemin en değerli madeni olan altına çevirmek için oldukça büyük bir çaba gösterilmiştir.

simya

Simyanın Amacı Nedir?

Değersiz madenleri altına çevirmek ve ölümsüzlüğün bulunması amacıyla ortaya çıkan simyada birçok farklı metot bulunmaktadır. Farklı bitkilerden elde edilen kimyasallar ile birçok çalışma yapıldığı bilinmektedir. Simya aynı zamanda kimyanın temellerinin atılmasında oldukça büyük bir rol oynamıştır. Simya çalışmalarının sistematik halde yürütülmesi sonucunda aslında farkında olunmadan kimya bilimine katkıda bulunmuştur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Özellikle mısır hükümdarlarına sonsuz yaşam bahşedilmesi amacı ile ölümsüzlüğün bulunmaya çalışıldığı bilinmektedir.
  • Yalnızca ölümsüzlük değil bu iksire sahip olan kişinin genç kalması ile ilgili de çalışmalar yapılmıştır.
  • Değeri olmayan madenlerin altına çevirerek sonsuz servet sahibi olunmayı amaçladığı bilinmektedir.

Simyacı Nedir?

Simyacı simya ile uğraşan kişiye verilen isimdir. Simyacılar simyanın temellerine dayanan tüm olasılıkları inceleyerek deneme yapan kişilerdir. Gerek ölümsüzlüğün bulunması gerekse sonsuz zenginlik amacıyla değersiz madenleri altına çevirme konusunda çalışan kişilerdir. Günümüzde simyacılar ile ilgili birçok teori mevcuttur. Birçok mitosa konu olan simyanın gerçekte var olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bir bilim dalı olmamasından kaynaklı olarak herhangi bir teoriye dayanmamaktadır. Simya ne demek sorusuna verilebilecek en kolay cevap simyanın uğraşları ile ilgilidir.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Simya Ne Demek?

Simya, bazı değersiz madenlerden ve metalleden çeşitli yöntemler ile altın elde etmeyi amaçlayan bir yöntem türüdür. Farklı kültürlerde ise büyücülük ve nesneleri devşirebilme gibi şeyleride içine alan farklı yöntemleride içerir.

Simya Zararlı mı?

Simya ile uğraşmanın zararlı ya da zararsız olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Kimisine göre bir uğraş kimisine göre ise bir bilim dalı olan Simya Dünya üzerinden birçok kişi tarafından ilgilenilen bir yöntemdir.

Simya İnsanlığa Neler Sunar?

Simya temelde insanlığa ölümsüz bir yaşam veya sonsuz bir zenginlik sunmaktadır. Simya ile uğraşan kişiler bu temel güdülerin peşinden gitmekte ve sonuçlar elde etmeye çalışmaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir