Siraç İsminin Anlamı

Siraç İsminin Anlamı

Siraç isminin anlamı merak edilen anlamlar arasındadır. Çok sık karşılaşılmayan bu isim özellikle çocuklarını bu ismi verecek olan aileler tarafından daha fazla merak edilmektedir. Sirac ismi bayanlarda da karşımıza çıkmış olsa da genellikle bir erkek ismidir. Beş harften oluşan bu ismin sizde anlamını öğrendikten sonra yeni doğacak olan çocuklarımıza bu ismi verebilirsiniz.

Sirac isminin anlamını öğrenmek şöyle bir önem taşıyabilir. Kişiler genellikle yaşları ilerledikçe isimlerinin anlam özelliklerini taşırlar. Yani her ismin aslında kendine ait birkaç özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler ismi taşıyan kişilerde genellikle görülür. Sizlerde Sirac isminin anlamını öğrendikten sonra çocuğunuza verebilirsiniz. Taşıdığı bu özellikler ve karakteristik yapılarını gözlemleyebilirsiniz.

Siraç isminin anlamı şu şekildedir:

1. Işık, kan değil, ışık saçan, meşale, çerağ

2. Işık saçan anlamı taşıyan bir isimdir. Hazreti Muhammet s.a.s için kullanılıp, Rasulullah’ın tabiri yapılmaktadır.

3. Furkan-61, Azhap-46, Nebe-13, Nuh-16 olan Kuran-ı Kerim’in dört ayetinde Sirac ismi geçmektedir.

siraç isminin anlamı

Siraç İsminin Özellikleri Nelerdir?

  • Siraç isminin anlamı da yer alan ışık saçan tabiri ile doğru orantılı olarak Sirac ismindeki kişiler genellikle çevrelerinin nuru, ışık saçan bilgi ve yardımları ile insanları aydınlatan kişiler olmaktadır. Bu kişiler yardımlaşmayı, özellikle yardım etmeyi çok severler. Çevrelerinde yardıma muhtaç bir kişi gördüklerinde asla duyarsız kalamazlar.
  • Ma’nevi yönleri kuvvetli olan insanlardır. Maneviyata önem vererek bu yolda kendilerini geliştirmek için daha fazla çalışırlar. Bilgiye aç, bilgi ve ilim ile yollarını aydınlatmak isteyen kişilerdir. Öğrendikleri her yeni bilgiyi çevrelerine taşımak, insanların da bu bilgiden ve ilimden yararlanmalarını isterler. Cehaleti sevmeyen ilmin ve bilginin peşinde olan insanların taşıdığı isimler arasındadır.
  • Sirac ismi genellikle Peygamberlerin insanları bilgilendirmesi, aydınlatması ile ortaya çıkan durumun anlatılabilir olması için kullanılan bir kelimedir. Meşale, ışık saçan ve ışık kayna anlamlarını bu durum ile kazanmıştır. Nur saçan özelliği peygamberlerin ifade edilmesini daha kolay ve anlaşılır bir şekilde tabir edilmesi için kullanılmaktadır.
  • Doğruluk ve dürüstlüğe önem veren insanların ismidir. Yalan söylemeyi sevmezler. Yalan söylemek gibi eylemde bulunan kişilerden de hoşlanmazlar fakat yalan söyleyen kişilerin de doğru yolu bulması için onları bilgilendiren kişiler bu işimden çıkmaktadır.

Siraç ismi Kur’an-ı Kerim de geçer mi?

Sirac ismi Kur’an-ı Kerim‘in dört ayrı yerinde geçmektedir. Sirac isminin anlamı ile beraber İslami değerlere uygun olarak çocuklarınıza isim vermek istediğiniz de koyabileceğiniz isimler arasındadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sirac Ne Demektir?

Sirac ismi; Işık, meşale, kandil, çerağ gibi anlamlara gelmektedir. Ayrıca nur saçan anlamında Peygamberimiz için kullanılmıştır.

Sirac İsmi Caiz mi?

Sirac ismi güzel ve kutlu anlamları nedeniyle, ayrıca Peygamber efendimize ait bir sıfat olması nedeniyle din adamları tarafından tavsiye edilen bir isimdir. Caizdir.

Sirac isminin Kökeni Nedir?

Sirac ismi köken olarak Arapça kökenli bir isimdir. Dilimize İslamiyet döneminde geçmeye başlamıştır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir