Şırdan

Şırdan

Son günlerin popüler yemeği şırdan nedir? Adana yöresine ait olmakla birlikte son birkaç yıldır hemen her yerde menüye dahil olan şırdan, sakatat sevenlerin ilk tercihlerindedir. Popülerlik açısından öne çıkan ürünün çektiği ilgi arama motorlarında yapılan aramalarda da kendisini gösterir. Özellikle evde şırdan dolması yapmak isteyenler için özel tarifler bulunurken tam olarak neyden yapıldığı ve nasıl yapıldığı da çokça merak edilmektedir. Peki, Adana için son derece gündelik bir yemek olarak bilinen şırdan neyden yapılır? (Vikipedi)

Şırdan Dolması Hayvanın Neresinden Yapılır?

Gönül rahatlığıyla güvenilir mekanlarda tüketilebilecek bir menü olan şırdan dolması, koyun veya inek gibi geviş getiren hayvanların midesinden yapılır. Hayvan midesi dört ana bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla işkembe, börkenek, kırbayır ve şırdan olarak isimlendirilir. Bağırsaklara en yakın olan mide bölümü şırdan olarak tanımlanır. İsmi de buradan gelirken şırdan hayvanın neresi sorusu da yanıt bulmuş olur. Oldukça lezzetli olduğu ifade edilen şırdan için her hayvan bir kez kullanılabilmektedir. Başka bölümden ya da parçasından yapılamadığı için oldukça maliyetlidir denilebilir. Bundan ötürü Adana şırdan menü servisi sunan birçok mekan için dışarıdan özel hayvanlar getirilmektedir. Koyundan çok daha güzel yapılan şırdan için civar kentlerden şırdanlık hayvan satışları söz konusudur.

Şırdan Hakkında Püf Noktalar

  • Geviş getiren hayvanların mide bölümünden yapılır.
  • Pirinç ile birlikte soğan, salça ve baharatlarla iç malzemesi oluşturulur.
  • En önemli hususlardan bir tanesi yeterli ölçüde temizlenmesidir.
  • Servis için hazır hale gelmesi salçalı su içinde pişirilerek olur.
  • Ayran yanında bol kimyonlu bir şekilde tüketimi yaygındır.
şırdan nedir

Şırdan Dolması Nasıl Yapılır?

Geviş getiren hayvanların midesinden yapılan şırdan dolması için öncelikli olarak temizleme aşaması önemlidir. Sıcak suyla mide bölümü tam anlamıyla temizlenir. Bu işlemler birkaç kez yapılırken herhangi bir pislik kalmadığından emin olunmaktadır. Sonrasında ise içine konulacak iç malzeme hazırlanır. 3 adet soğan ince kıyım olacak şekilde doğranır. Pirinç ile karışım yapılır. 2 çay kaşığı kadar karabiber, kimyon ve kırmızı pul biber atılır. Sonrasında şırdan dolması içi doldurulur. Burada doldurma işlemlerine dikkat edilirken herhangi bir patlama olmaması için azami gayret gösterilir. Sonrasında şırdan ağzı dikilirken salçalı suyun bulunduğu tencereye atılır. Yaklaşık 40 dakika tencere içinde pişen şırdan nasıl yapılır sorusu cevabını bulmuş olur. Pişme sırasında çatalla kontrol yapılarak pirinçlerin iyice yumuşadığı görülebilir. Harç malzemesinin çok konulması patlama yapabileceği gibi az konulması ise gevşeklik durumunu ortaya çıkarabilir. Buna dikkat edilerek daha lezzetli bir şırdan dolması ortaya çıkarılabilir. Servis tabağına alındıktan sonra pul biber ve kimyon ile birlikte sunulur. Adana yöresinde bol kimyonlu şekilde yenilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Şırdan Dolması

Dünya çapında bilinir olmaya başlayan şırdan temizliği ve sonrasındaki lezzetli iç malzemesiyle tüketilmektedir. Önce soğuk ve sonrasında sıcak su içinde iyice temizlenmesiyle herhangi bir sorun olmadan hazır hale gelir. Ardından iç malzemesi eklenilerek pişirilir. Sabah saatlerinde dahi Adana yöresinde şırdan tüketilmektedir. Şırdan nedir bunu sizlerle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şırdan Ne Demektir?

Şırdan ülkemizde popüler olan ve sıkça tüketilen bir yemek adıdır. Adana’da ortaya çıkmış ve tüm Türkiye’ye yayılmıştır.

Şırdan Neyden Yapılır?

Şırdan yemeğinin ana malzemeleri koyunun 4 midesinden biri olan şırdan bölgesi ve pirinçtir. Her koyundan bir adet çıkan şırdan bölgesi özenle temizlenir. Daha sonra baharatlar ile harmanlanmış olan pirinçler ile doldurulur ve güzelce haşlanır hazır hale gelir.

Şırdan Yemek Zararlı Mıdır?

Şırdan yemek herhangi bir şekilde zararlı değildir. Ancak baharat ile tükeltilmesinden dolayı mideniz hassas ise bazı sıkıntılar oluşturabilir. Ancak diğer yemekler gibi tamamen zararsızdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir