Site İçi SEO Nedir?

Site İçi SEO Nedir?

Var olan web sitelerinin arama motorlarında çok daha üst sayfalarda görüntülenmesini sağlayan site içi SEO işlemleri birçok açıdan değerlendirilir. Gerek içeriklerin hazırlanma süreçleri gerek site yapısına dair birçok farklı husus kendisini göstermektedir. Optimize etme durumu olmakla birlikte site içi olarak tanımlanması ise hem içeriği hem de HMTL kaynak koduyla ilgilidir.

Site İçi SEO Nedir?

Bilindiği gibi doğal yollarla yapılacak SEO çalışması nasıl yapılır çok sık sorulan soruların başında gelir. Özellikle hızlı bir şekilde trafik yoğunluğu elde edilmesi için mutlaka bu durumlara dikkat edilmelidir. Başta Google olmak üzere Yandex ya da diğer arama motorlarında yapılacak aramalarda sitenin hatırı sayılı bir yer elde etmesi için yapılan optimizasyon faaliyetlerine SEO denir. Bununla birlikte site içi ve site dışı olarak ayrılırken site içi SEO nasıl yapılır sorusuna bu makalede yanıt bulacaksanız.

On Page SEO Çalışmalarında Püf Noktalar

 • Siteye ait domain yaşıyla birlikte doğam kayıt süresi ve geçmişi
 • Siteye ait Backlist imkanı olup olmadığı
 • Sunucunun kaliteli ve güvenilir olması,
 • Site yazılım yapısının temiz kodla yazılmış olması
 • Site arayüz yapısının pratik kullanım sağlayabilmesi
 • Sitenin mobil uyumlu yapıda olması
 • Sitenin SSL sertifikasına sahip bulunması
 • Site içerikleriyle görsellerin özgün yapıda olması,
 • Sosyal medya platformları üzerinden siteye dair etkileşim durumlarının yapılması
 • Web sayfa açılış hızının Google Sayfa Hızı ortalama seviyesinde olması,

On Page SEO Ne İşe Yarar?

Süreçlere başlamadan önce hedef kitlenin belirlenmesi ve yönetilmesi gerekli olurken içeriğin sevilmesi ve buna bağlı olarak site kullanımının kolay olması da önem taşır. Kullanıcı deneyimi iyi olursa yeni ziyaretçilerin gelme ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

İç SEO Teknikleri Neler?

Halihazırda site içi yapılacak işlemlerle web sitesinin çok daha görülebilir, taranabilir olması sağlanır. Arama motorlarında ön sıralarda olmasının ötesinde ziyaretçilerin isteklerinin karşılanması da son derece mühimdir. Bu çerçevede tüm içeriklerin oluşturulması amaca hizmet noktasında önemlidir. Var olan site içi SEO parametreleri ise meta etiketleri, başlık, meta açıklamaları olarak açıklanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

 • Meta Etiketleri

SEO çalışmaları çerçevesinde meta tag olarak belirtilen etiketleme süreçleri çok daha anlaşılır olunmasını beraberinde getirir. İyi şekilde oluşturulmaları halinde trafik ve tıklanma oranlarında artış görülecektir. Arama yapılan konuyla alakalı olması ve kullanıcı girişiyle birlikte memnun kalması da arama motorlarının siteyi öne almasında faktördür. Özellikle Google da üst sıralara gelinmesinde belirleyicidir.

 • Title Başlık

Ücretli reklamlar ya da organik sonuçlarla görüntülenen title etiketleri, tarayıcıların üst kısmındaki kelimelerdir. Web sitelerin sıralanmasında etkili olurken sayfada bulunan içeriğin geri kalanıyla mutlaka bağlantılı olmalıdır. İçerikte hiç geçmeyen kelimelerin kullanımı son derece zayıf bir bağlantı oluşturacaktır.

site içi seo
 • Meta Açıklamaları

Yapılacak site içi SEO için meta açıklamaları doğrudan değil, dolaylı şekilde etkilidir. Kullanıcının o sayfada ne bulacağını gösterir şekilde düzenlenmelidir. Daha yüksek dönüşüm oranına sahip olunması ise kaçınılmazdır. Mutlaka açık bir şekilde sade dille yazılmalıdır. Eş anlamlı kelimeler kullanılabilir, marka adıyla birkaç anahtar kelime özgünlük sağlayabilir. Dikkat çekici bir anlatım geliştirilebilir.

 • URL Yapısı

Site içi SEO özelinde doğru url kullanımı da belirleyici olmakla beraber kısa ve kolayca okunabilir olması istenir. Kısa URL isimleri daha akılda kalıcıdır. Konuyla ve sitenin yapısıyla yani sektöre ait ilişkisi olmalıdır.

 • Kaliteli İçerik

Meta ve URL haricinde içeriklerin kaliteli ve özgün olması, anlaşılabilir dil kullanılması ve yazım kurallarına riayet edilmesi de önemlidir. Kullanıcının sorunlarını çözmeye aday içerikler her zaman için yararlı kabul edilir. Bunun haricinde devamlı aynı anlamlar bağlamında yazının devam etmesi, bilginin bulunmaması ise site kalitesini ciddi manada olumsuz etkiler. Bilgilendirici ya da işlem anahtar kelimeler kullanılabilir, alt başlıklı şekilde daha tutarlı içerikler oluşturulabilir.

Site İçi SEO Getirileri

Yapılacak iç SEO durumlarına karşı Google algoritmalarının bilinmesi de hareket alanını belirler. Dahili ve harici linklerin destekleyici yönü kullanılabilir, görsel optimizasyonu sağlayarak resimlerinde işe yaramasını mümkün kılabilirsiniz. Ayrıca günümüzde mobil uyumlu olması da site için SEO işlemleri bakımından çokça değerlidir. Bilindiği gibi kullanıcıların önemli bir bölümü mobil cihazlar aracılığıyla web sitelerinde gezinmektedir. Site hızının arttırılması ya da daha hızlı açılış sayfaları için eklentiler kullanılabilir. Yapılacak doğru hamlelerle site içi SEO faaliyetlerini tam olarak uygulayabilir, kısa sürede önemli bir kitleye hitap eden sitenin sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi en üst sıraya taşıyın!

SEO Ne Demektir?

SEO, Kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitelerinin daha görünür hale gelmeleri için ve hedeflediği sıramalara ulaşmaları için yapılan çalışmalara verilen genel isimdir.

İç SEO Nedir?

İç SEO, site içerisinde yer alan yazılımların, tasarımların ve içeriklerin SEO için uygun bir hale getirilmesidir. SEO çalışmalarının en önemli ayağıdır. Site içi gerekli uygulamalar yapılmadan SEO başarısı söz konusu olmayacaktır.

İç SEO’nun Önemi Nedir?

SEO için SEO çalışmaları yapılmadan sitenizi SEO çalışmalarının başarıya ulaşması söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle websitelerinin yükselmesi için site içi SEO olmazsa olmazdır. Eğer detaylı bir şekilde yapılmaz ise yükselme imkansız hale gelir.

Site Hızları SEO İçin Önemli mi?

Site hızları kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Kullanıcı deneyimleriniz ne kadar olumlu ise SEO puanınız o kadar yükselir.

Site Hızları Nasıl Yükseltilir?

Site hızları yükseltmek için görsel optimizasyonları sağlanmalı, temiz kod yapısı oluşturulmalı ve kullanılmayan kaynak kodlar kaldırılmalıdır.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Görsel boyutları en aza indirgenmelidir. Görseller .png ya da webp formantında olmalıdır. Alt ve title eklemeleri yapılmalıdır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir