Sitemap Oluşturma

Sitemap Oluşturma

Web sitenizin sitemap oluşturma işlemini tamamladınız mı? Günümüzde giderek önemi artan web siteleri SEO faaliyetlerini aralıksız devam ettirirken sitemap bunlar arasında en bilinenlerindendir. Farklı yöntemlerle birçok değişik web sitesi özelinde hazırlanırken katkısı büyüktür. Sitenin kısa zaman diliminde arama motorları tarafından çok daha detaylı görünebilmesi amacıyla yapılır. Böylelikle aramalarda üst sayfalarda yer alınacak olması da sağlanır. Peki, tüm bu durumlara bakılarak sitemap nedir sorusuna yanıt arayalım.

Sitemap Nedir?

Bir web sitesinin sayfalarıyla birlikte her unsuruyla düzenlenmesi ve planın ortaya çıkması anlamına gelen sitemap oluşturma SEO çerçevesinde arama motorları için düzenlenir. Arama motorlarının robotları tarafından eksiksiz bir tarama olması için tüm sayfaların iletilmesi, kaydedilmesi ve böylelikle dizine eklenmesi olarak da tanımı yapılabilir. Sitemap bulunması sayesinde arama motorları tarafından sitenin en zor bölümleri dahi görülebilir hale gelir. Böylelikle şeffaflık sağlanırken sitenin çok daha güvenli ve kaliteli bir yapıya sahip olduğu izlenimi de verilir. Bu durum ise yapılacak kullanıcı aramalarında siteyi yukarılara taşıyacaktır. Ne kadar önemli olduğunu gösteren bir veri paylaşımında ise arama motorlarının bir sitenin %78’lik kısmını site haritası sonucunda öğrendiğini ortaya koyar. Yani, site haritasına sahip olmayan web sitelerin arama motorları taramalarında çok iyi sonuçlar alamayacağı açıktır. Peki, sitemap hangi bilgilere sahiptir?

Sitemap Bulma

Oldukça basit şekilde de kurulumu söz konusu olan sitemap ekleme süreçleri otomatik şekilde yapılabilmektedir. Yer alan kavramların başında ise protokol kısmında referans durumu vardır. Google için iletilen kısmın kodu ve diğer unsurları da hazırdır. Sayfanın son güncellenme tarihi, güncellenme sıklığı ve sayfanın önemli olma derecesi de yine var olan bilgilerdendir. Buna göre taramalarda sayfanın kaçıncı sırada olabileceği belirlenir. Yapılacak en büyük hatalardan bir tanesi ise tüm sayfaların önem sırasına konulmamasıdır. Her sayfanın aynı öneme sahip olduğu sonucu çıkarılırsa belirli bir listeleme yapılmaz. Bundan dolayı Google sitemap özelindeki işleyişinde önemli sayfalara sıra gelmeden de taramayı durdurabilir. Siteden ayrılma olması halinde sitenin daha iyi konuma gelebilmesini sağlayacak sayfaların görüntülenmesi olmayacaktır. Bunun yaşanmaması adına mutlaka daha güzel bir şekilde xml site harita hazırlanması gerekir. Kaliteli sayfaların daha önemli olduğunu vurgulayarak ilk önce bu sayfaların belirtilmesi, listelenmesi istenmelidir.Web siteniz içinde bulunan sosyal medya bağlantılarınızın da site haritalarınız içerisinde yer alması önemlidir. Sosyal medya hesaplarınızın daha popüler bir hale gelmesi ve bu sayede marka bilinirliğinizi daha yukarı taşıması bu yöntem ile mümkün olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

sitemap oluşturma

Sitemap Oluşturma Nasıl Yapılır?

Günlük olarak güncellenmeye devam eden bir web sitesi için sitemap düzenlemek oldukça zahmetli görülebilir. Ancak bu durumun kolaylaştırılması için içeriklerin otomatik olarak aktarılması ve görülmesi sağlanır. Peki, sitemap oluşturma yolları nelerdir? Sizlere sunacağımız yollar ile web siteleriniz adına site haritaları oluşturabileceksiniz.

  • Sitemap Eklentileri

Halihazırda çeşitli sitemap eklentileri üzerinden otomatik olarak oluşturma yapılabilir. Son derece basit işleyişlerle sitenin taranması söz konusu olurken zamandan tasarruf sağlandığı da unutulmamalıdır.

  • XML-Sitemaps.com Seçimi

Kullanılan unsurların eklenti üzerinden işlemlerin yapılmasına izin vermemesi halinde bu platformdan yararlanılabilir. Eklentiler çoğu zaman farklı şekillerde yarar sağlarken ücret ödemeksizin bu servis üzerinden hemen sitemap oluşturma söz konusudur. Sitenin ana sayfasının URL kısmı yazılarak süreç başlatılır. Sonrasında “Change Frequency” bölümü Daily olarak düzenlenir. Bu durum günlük olarak yeniliklerin dahil edilmesini mümkün kılar. “Last Modification” kısmında ise “user server Response” tıklanır. Günün tarihi ve saati yazıldıktan sonra da işlemler için otomatik kısmı işaretlenir. Bu sayede bu site üzerinden bir sitemap oluşturma işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

  • Blog Sitemap Kullan

Hemen her konu özelinde açılacak Google blog sitelerinde altyapı olanakları çok daha gelişmiştir. Google tarafından alınan hizmetlerde sitemap özelliği de bulunur. Bu sayede açılış sonrasında yapılan tüm işlemler otomatik bir şekilde site haritasını şekillendirir.

  • WordPress Sitemap Ekleme

WordPress tabanlı sitelerde iki farklı yöntem bulunurken öncelikli olarak wordpress SEO eklentisi sitemap özelinde de kullanışlıdır. WordPress SEO eklentileri sizleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkılmasını sağlamanın ötesinde SEO başlığından XML sitemaps seçimi yapılarak da aktifleştirilir. Ardından ise görüntülenme her an yapılır, otomatik gelişiminden yararlanılır. Kullanışlı olan WordPress SEO eklentisini kullanmak istemeyenler için Google XML Sitemaps eklentisi caziptir. Kurulum sonrasında site haritası tüm sayfalarıyla listelenir. Ayrıca Yoast SEO eklentisi ile çok kolay bir şekilde sitemap oluşturabilir ve arama motorlarına bu site haritalarını gönderebilirsiniz. Bu sayede hem web siteniz için SEO çalışmalarını yürütmüş olur, hem de ihtiyacınız olan site haritalarını oluşturabilirsiniz.

Google Sitemap Tanıtımı

Site haritaları oluşturmak sürecin tamamlandığını ifade etmez. Oluşturulmuş olan bu haritaların arama motorlarına bildirilmesi gerekir. Google arama motoruna site haritasını bildirmek adına Searcg console eklentisinden faydalanılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

  • Google Search Console girişi yapılır, sol kısmında tarama bölümü tıklanır ve açılan sitemap seçilir.
  • Sağ kısımda site haritası ekle ve test et seçenekleri sıralanır.
  • Oluşturulan URL istenilen bölümü girilir ve bu şekilde artık Google site haritasını şekillendirmeye başlayacaktır.

Sitemap Oluşturma Önerilen Format Hangisi?

Eklentiler üzerinden Google sitemap ekleme söz konusu olmakla beraber SEO faaliyetleri bakımından düşünüldüğünde de olmazsa olmazlar arasındadır. Bununla beraber devamlılık isteyen bir durum olması da SEO özelinde düzenlenmesini, devamlı takip edilmesini ortaya çıkarır. Yapılacak doğru tanıtım ve eklemelerin ardından sitenin kalite düzeyi de artar.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sitemap Nedir?

Sitemapler, web sitelerinin içermiş olduğu sayfaları, içerikleri ve diğer tüm bölümleri içerisinde bulunduran yol haritalarıdır. Sitedeki tüm aktif URL’ler sitemap içerisinde yer alır.

Sitemap Ne İşe Yarar?

Sitemap, web siteleri tarafından arama motorları dizinlerine gönderilmek adına oluşturulmuş olan dosyalardır. Bu sayede arama motorları botlarına yol gösterir ve içeriklerin indekslenmesini kolaylaştırır.

Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Sitemap oluşturmak için eklentiler mevcuttur. Özellikle WordPress sitesi sahipleri için ücretsiz eklentiler bulunmaktadır. Ancak kod kaynaklı olarak oluşturmak da mümkündür.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir