Siyanür

Siyanür

Siyanür nedir? Siyanür, kimya sanayisinde kullanılan çok zehirli maddelerden bir tanesidir. Normal şartlarda insanlar tarafından ulaşılamaz yerlerde bulunurlar. Satın alınması gibi konular zaten mümkün değildir. Bu zehirli madde doğada organik veya inorganik şekillerde varlık gösterebilmektedir. Özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan siyanür, hem bu amaçla üretilmekte hem de kullanılabilmektedir.

Siyanür nedir kısaca diye soracak olursak eğer o zaman karşımıza şöyle bir anlam çıkmaktadır. Hidrosiyanik asit ve bunun metal tuzlarından meydana gelen bir zehirdir diyebiliriz. Siyanür genellikle kimya bilimi ile birlikte üretilmektedir. Ancak bazı hayvanlar tarafından yada bitkiler tarafından üretildiği de bilinmektedir. İşte genellikle insanların siyanür edindiği yollarda buralardan geçmektedir.

Siyanür Nerelerde Kullanılır?

Sanayi anlamında sadece bakanlık tarafından izin verilmiş olan firmalar tarafından kullanılan siyanür, pek çok sanayi kolunda kullanılmaktadır.

  • Kimyasal madde üretimi
  • Hayvan yemi
  • Haşere ilaçları
  • Madencilikte
  • Optik sanayinde

Genellikle madencilik sektöründe ve optik sanayisinde Potasyum siyanür kullanılmaktadır. (Vikipedi)

Siyanür Nelerde bulunur?

Siyanür nedir sorusunun cevabını verdikten sonra bu maddeden zehirlenmek nasıl olur ona bakalım. Siyanür, aslında günlük hayatta tükettiğimiz yiyeceklerde dahi bulunmaktadır. Bu yiyeceklerde vücuda zarar vermeyecek ölçülerde bulunan zehirli madde, minimal düzeyde her insan tarafından tüketilmektedir. Burada zehirlenmeden kasıt kesinlikle daha fazla siyanür alınmasından kaynaklanmaktadır. Günlük hayatta tükettiğimiz turp, lahana, şalgam, fasulye, patates,  brokoli, mısır gibi besinlerde siyanür izine rastlanılmaktadır.

siyanür nedir

Siyanür genel olarak yapı itibari ile beyaz granüle benzer. Kaya tuzunun parçalanmış şeklini göz önüne getirebilirseniz şekil itibari ile tamamen ona benzediğini fark edebilirsiniz. Ancak çok kolay eridiği için başka bir sıvı ile temas ettiğinde hemen erimektedir. Özellikle sıvı ile karıştırıp içerseniz o zaman öldürücü bir etkiye sahip olmaktadır. Siyanur ne demek sorusunun cevabını bilen insanlar için bu kesinlikle yapılmaması gereken hareketlerden bir tanesidir.

Siyanür Zehirlenmesi Nedir?

Siyanür zehirlenmesi, bu maddenin çok yüksek miktarda kullanıldığı durumlarda zehirlenme baş gösterebilmektedir. Az miktarda bulunan bu değerlerde bir sorun ortaya çıkmazken çok miktarda ve sıvı olarak tüketildiği zaman faciaya neden olmaktadır. Günümüzde en çok sigara dumanı veya yangın dumanı gibi olaylarla çok haşır neşir olan insanlarda bu zehirlenme görülebilmektedir. Bu nedenle bu yelerde çok durmamalı ve zehirlenmelere karşı tedbirli olunmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Siyanür zehirlenmesi ise kana bağlanan bu madde oksijen ile kanın ilişkisini tamamen keser. Bu sayede kan dokular için hayati öneme sahip olan oksijeni götüremez ve vücut tamamen oksijensiz kalır. Böylelikle solunum yapamayan vücut bir bir iflas etmeye başlar.

Kimi zaman ülkemizde haberlere çıkan ve zehirlenme gibi vakaların baş göstermesi ile gündeme gelen bu durumda insanların siyanür nerden alınır sorusunu sorduklarını biliyoruz. Ancak yasal çerçevede bu durumun  yasak olduğunu hatırlatmamız gerekir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Siyanür’ün Zararları Nelerdir?

Siyanür, tüm canlılar için ölümcül etkilere sahip kimyasal bir bileşendir. Canlıların hayatlarını anında sonlandırabilir. Bu nedenle uzak durulması gereken zararlı bir maddedir.

Siyanür Yasaklı Mıdır?

Siyanür ülkemizde son yaşanana talihsiz durumlar nedeniyle nihayet kullanımı ve satışı tamemen yasaklanmış durumdadır. Herhangi bir hukuksal problemle uğraşmak istemiyorsanız siyanürden uzak durmalısınız.

Siyanür Nerelerde Kullanılır?

Siyanür genelde maden tesislerinde kullanılmaktadır. Özellikle altın arama ve işleme tesislerinde sıkça kullanılır. Bu nedenle doğa severler tarafından altın madenleri pek sevilmemektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir