Soğanın Faydaları

Soğanın Faydaları

Hemen her yemeğin içerisinde kendisine yer bulan soğanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. A, B, C vitaminlerine sahip olan kuru soğan; fosfor, iyot, kükürt ve kalsiyum mineralleriyle de oldukça zengindir. Potasyum ve magnezyum ise en yüksek oranda var olan değerleridir. Gerek salatası yapılabileceği gibi sulu yemeklerin birçoğunda da soğan vardır. Ayrıca çiğ olarak da yemeklerin yanında yalnızca soğan tüketilmektedir. Bunun dışında soğan suyu da son yıllarda popüler olurken farklı şekillerde de kullanımı olmaktadır. Peki, soğanın faydaları nelerdir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Soğanın Faydaları Nelerdir?

  • Vücut direncinin arttırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından önemli bir besindir. Herhangi bir ülkeye gidilmesi durumunda oradaki mikroplara karşı kişinin dirençli hale gelmesi için hemen soğanından tüketilebilir. Bu sayede vücudun alışma süreci çok daha kolay olacaktır. Tatil ya da seyahat boyunca hasta olunmaması bu şekilde sağlanabilir.
  • Kalp dostu olarak da bilinen kuru soğan, kan temizleyicidir. Damarların tıkanmasını engellerken çeşitli kalp hastalıklarına karşı da iyi gelmektedir. Ayrıca ortaya çıkabilecek kanser türevlerini de önleyicidir.
  • Kış aylarında soğan çorbası sıklıkla tüketilebilirken soğuk algınlıklarına karşı tam koruma sağlar. Nezle, grip ya da geçmek bilmeyen öksürüklere karşı en iyi çözüm yoludur. Balgam söktürücü etkiye sahip olmasının yanı sıra bronşları genişletmesi de farkını gösterir. Sıklıkla paket paket sigara içenler içinde akciğerin temizlenmesi adına soğan tüketimi çok daha fazla olmalıdır.
  • Kemik erimesine karşı da yine kuru soğan karışımı yapılabilir. Soğan ile bal karışımının hazırlanması ve günlük birkaç kaşık tüketilmesiyle çok daha güçlü kemiklere sahip olunacaktır. Kırılma durumları çok daha zor olurken şeker seviyesiyle kolesterol dengeleyici görevindedir.
  • Ağızdaki zararları bakterilerin yok edilmesinden ötürü diş sağlığı noktasında da kuru soğanın faydaları göze çarpmaktadır. Romatizma ve diğer ağrı durumlarına karşı da kırmızı renkli kuru soğanlar kullanılabilir. Ayrıca vücudun sindirim sistemi özelindeki düzensizliklerinde yeşil soğanın faydaları rol oynayacaktır.
soğanın faydaları

Soğan Suyu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kolaylıkla yapılabilecek soğan suyu ile tüm enfeksiyon durumları geçirilebilir. En ufak tabirle arı sokmaları dahi soğan suyunun etkisiyle ortadan kaldırılabilir. Yaraların çok daha çabuk iyileşmesi için hemen soğanın suyu sıkılarak sürülebilir Böcek ısırmaları ve yanma durumlarına karşı da en iyi çözüm olmaktadır. Cildin kanlanmasını ve çok daha iyi görünmesini de mümkün kılmaktadır. Etkileyici ve parlak saçlar içinde soğan suyu rahatlıkla kullanılabilir. Soğan faydaları denilince akla gelenlerden olurken ayda iki kere saçların soğan suyuyla yıkanması yeterli olacaktır. Çok daha hızlı şekilde uzama durumu da olacaktır. Antibiyotik etkisinden dolayı ise saç içindeki tüm olumsuz durumlar giderilebilir.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Orta büyüklüğe sahip bir soğan yeterli olurken dört parçaya bölünür. Sonrasında içme suyuna soğanlar atılır. Ocakta 5 dakika boyunca bu şekilde kaynatılmasıyla kıvamı tutacaktır. Bir şişe içerisine konulabilir. Öğlen ve akşam yemeklerinden önce olacak şekilde bir bardak kadar her gün tüketilmelidir. Yapılan soğan kürü yaklaşık 15 gün sonra etkisini gösterecektir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Soğan Nedir?

Soğan Türk mutfağında sıkça kullanılmakta olan, keskin kokusu ve katmanlı yapısı ile dikkat çeken bir besin türüdür. Ülkemizde ve Dünyada yaygın olarak yetişmektedir. Hemen hemen her türlü yemeğe katılabilmektedir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan antioksidan deposudur Ayrıca vücut direncini yükseltir. Kış mevsiminde soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Mikropları öldürür ve vücuttaki bakteriler ile savaşır. Daha detaylı bilgiler için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Soğan Nerelerden Temin Edilebilir?

Soğan ülkemizde çok yaygın üretildiği için hemen hemen her yerden kolay bir şekilde temin etmek mümkündür. Marketlerden, Pazarlardan kilo ile çok kolay bir şekilde bulunabilir ve temin edilebilir.

Soğan Nasıl Kokusuz Hale Getirilir?

Soğan daha az kokusuz bir yapıda olsun istiyorsanız, soğan kabuklarını soyduktan sonra bol su ile yıkayın ve güzel bir şekilde kavrulmasını sağlayın.

Soğan Antioksidan mı?

Soğan antioksidan bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulundurduğu enzimler ile birlikte vücut için çok faydalıdır ve antioksidan özellikler sağlar.

Soğan Tüketirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Soğan tüketimi midede yanmalara sebep olabilir. Bu nedenle midesi hassas olan kişilerin tüketim yaparken dikkatli olması gerekir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir