Solitaire

Solitaire

Tek oyunculu oynanan kart oyunu olmakla birlikte Kuzey Amerika menşeli Solitaire oyunu birçok farklı türe sahiptir. Farklı isimlendirmelerle kullanılagelir. Çokça oynanırken basit kurallara sahip olması ve hemen hızlı şekilde oynanabilmesi de bu durumu beraberinde getirir. Bilgisayar ortamında dahi oynanabilir olan Solitaire karıştırılmış olan deste kartlarının masaya konulmasıyla başlar. 52 kartlı desteyle oynanırken halihazırda bilgisayarlarda da bulunan popüler oyunların başındadır. Ayrıca sosyal medya platformlarında da oynanabilecek oyunlar arasındadır. Peki, solitaire nasıl oynanır?

Solitaire Nasıl Oynanır?

52 kartlı desteyle oynanan solitaire için 7 kart yan yana olacak şekilde masaya sıralanır. İlki açık olması yeterlidir. Sonrasında ikinci sıra yine ilk kart açık olacak şekilde üstlere bırakılır. Üçüncü kart açık olacak şekilde bir kez daha diğerleri kapalı olarak kartlar dizilir. Sonrasında ise dördüncü sırada dördüncü kart açık bırakılır, diğerleri kapalı olarak bırakılır. Böyle yaparak 7 sıralı bir şekilde kartlar dizilir. Her sıranın ilk kartı açık olacak şekilde dizme tamamlanırken açık olan kartlar bir araya alınır. Bir siyah ve bir kırmızı olacak şekilde alt alta dizilerek hazırlanır. Burada bilinmesi gereken önemli husus ise kartların sol veya sağ sıralara kural olması durumunda dizilebilmesidir. Boş haneye papaz konulurken hızlı şekilde tüm serilerin dizilmesini tamamlamaktadır. Sıralı şekilde cinslerin tamamı As da dahil olmak üzere bitirilmelidir. Böylelikle oyun kazanılır.

Var olan farklı solitaire çeşitleri bulunurken kapalı kartların açılması için sıralanacak kart kalmaması gerekir. Eldeki deste 3 kart solitaire olması durumunda üçüncü kart açılır. Tek kartlı oyun istenmesi hainde ise tek kart açılır. Sonrasında kartların bu şekilde tekli açılması devam eder. Deste ya da elde bulunan kartların konulması sırasında As gelmesi halinde bu kart kenara alınır. Ancak işlenecek kart gelmemesi durumunda kartların bitmesiyle el ve oyun biter. Halk arasında solitaire kağıt falı olarak da oynanırken hem mobil hem de klasik solitaire oyunlarına erişilebilir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

solitaire nasıl oynanır

Solitaire Kuralları

  • 52’lik jokersiz desteyle oynanır, kart dağıtımı sonrasında elde 24 kart kalır.
  • Ortaya 7 dizi açılmakla birlikte ilk dizide 1 açık, ikinci dizide 1 açık 1 kapalı, üçüncü dizide 1 açık 2 kapalı, dördüncü dizide 1 açık 3 kapalı şeklinde devam eder.
  • As alımları sonrasında bölüm farklılığı olur.
  • 24 adet kalan kartlar üçerli olacak şekilde açık bırakılır.
  • Üstte açık olan kartların ortada yeri varsa oraya alınır.
  • Altta açık kartların işlenebiliyor olması durumunda dizilere yerleştirilir.

Spider Solitaire 

Türleri arasında en bilindik olmasının ötesinde çokça oynanan Spider solitaire 2 deste iskambil kağıdıyla oynanabilir. Buna göre kart dağıtımları çok daha fazla olurken temel anlamda amaç aynıdır. Ancak var olan kuralları itibariyle birtakım değişiklikler olduğu da kesindir. Yerde 54 kart dizilirken 10arlı olacak şekilde 50 kartta sağdan sola dizili halde bulunur. Papazdan asa olacak şekilde serinin tamamlanmasıdır hedef. Doğrudan online siteler üzerinden oynanabileceği gibi keyif vericidir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Solitaire Nedir?

Solitaire Microsoft yazılımlarla beraber hazır olarak gelmekte olan, ücretsiz bir bilgisayar iskambil kart oyunudur. Tek kişilk veya bir kaç kişilik şekilde bilgisayar üzerinden oynanabilir.

Solitaire Oyununda Amaç Nedir?

Solitaire oyununda amaç, dağıtılan deste ile en güzel eli yakalamaktadır. Papazdan As’a kadar tüm seriyi aynı türden olacak şekilde tamamlamaktır. Tür oyuncu seçimine bağlıdır.

Solitaire Nasıl Oynanır?

Solitaire oyununu oynamak için ilk olarak iskambil kartları destesini iyi tanımanız gerekir. Ardından hangi tür ile seriyi tamamlayacağınızı seçmelisiniz. Oyun hakkında detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 3]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir