Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık firmalar ya e-ticaret yani dijital pazarlama üzerinden kendilerini tanıtma imkânı buluyor ya da firmalarını tanıtabilmek adına aktif bir şekilde sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Fakat çoğu firma sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmayarak potansiyel müşterilerini kaçırıyor. Her işte olduğu gibi sosyal medyayı aktif ve doğru kullanabilmek için belli stratejiler bulunuyor. Gelişen yeni çağda ise buna social media marketing yani sosyal medya pazarlama stratejileri adı veriliyor. Bu yazımızda sizler için sosyal medyanızı yani Twitter, Instagram, Facebook gibi mecraları firmanız için en yararlı şekilde nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Adımları Nelerdir?

Sosyal medya, gittikçe büyüyen bir pazar haline geldi ve bu durumu kendi lehinize çevirmeniz aslında oldukça basit. Fakat her işte olduğu gibi sosyal medya üzerinden pazarlama yapacaksanız belli stratejiler ve planlar yapmak gerekiyor.

Ciddi bir çalışma alanını kapsayacak olan sosyal medya stratejisi doğru uygulandığında, işletmenizi hedeflediğiniz pazara hızlıca ulaştırabilir. Özellikle son yıllarda önemi ve varlığı giderek artan sosyal medya platformları, çok fazla kullanıcı yapısına sahip olmasıyla ciddi bir pazarı da içinde barındırmaktadır. Artık dünyanın yarısından çoğu internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. Ancak internet üzerinde herhangi bir ürünü veya hizmeti satmak için belli stratejiler uygulamanız ve kullanıcıların güvenini kazanmanız gerekmektedir.

Hedef Kitlenizi Belirleyerek İşe Başlamalısınız

Öncelikle hedef kitlenizi belirleyerek başlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirlemeden bir pazarlama stratejisi yapmaya kalkarsanız alacağınız sonuç sizi tatmin etmeyecektir. Vereceğiniz mesajları alabilecek, harekete geçirebilecek bir kitleye sunmalısınız ki yapacağınız pazarlama faaliyetleri firmanızın yararına olsun. Hedef kitlenizi belirleyebilmek adına yapacağınız birkaç adım bulunuyor. Örneğin: hedeflediğiniz ideal müşterinizin pazarlama karakterini oluşturarak analiz yapın. Ardından Twitter, Instagram, Linkedln gibi sosyal medya mecralarında oluşturduğunuz ideal müşterinizin araştırmasını yapın. Böylelikle hedef kitlenizi oluşturmuş olacak ve stratejinizi bu hedef kitleye göre uyarlayabileceksiniz.

Hedef kitlenizi belirlemek için;

  • İlk olarak hedef kitlenin coğrafi konumunu belirlemelisiniz, insanlarla iletişimnizi coğrafi bölgelere göre değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Yaş skalasını belirleyin, hedef kitlenizin yaş skalasını oluşturun ve iletişim stratejilerini bu verilere göre gerçekleştirin.
  • Hedef kitlenizin cinsiyeti, stratejilerinizi belirlerken kadın kitlenize farklı erkek hedef kitlenize farklı yaklaşım gösterebilirsiniz.
  • Eğitim düzeyi hedef kitle belirlerken önemli faktörlerden birisidir.
  • Gelir düzeyi, insanları sınıflandırırken gelir düzeyine göre sınıflandırmak stratejilerinizin satın alınma sürecinde hangi kitleye ulaşması gerektiğini belirlemede önemli bir yer taşır.
sosyal medya pazarlama

Belli Bir Hedef Doğrultusunda Emin Adımlar İle İlerleyin

Hedef kitlemizi analiz ettikten sonraki adım ise belli bir amaç, hedef belirlemek olmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli bir plan ve strateji doğrultusunda ilerlemek alacağınız sonuçları etkiliyor. Bu sebeple de firmanız için bir hedef koymalısınız. Şu soruları sorarak başlayabilirsiniz: Sosyal Medyayı Kullanarak Neyi Amaçlıyorum? Yapacağım Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Sonunda Bilinilirliğimi Mi Arttırmak İstiyorum Yoksa Daha Fazla Satış Yapmayı Mı Hedefliyorum? Bu soruları sorarak bir analiz oluşturun. Bu analizin sonucunda hedefleriniz doğrultusunda bir strateji planlayabilirsiniz. Fakat oluşturacağınız hedefler, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve de zamana duyarlı olmalıdır. Kullanacağınız sosyal ağlara göre hedeflerinizi değiştirebilir farklı farklı amaçlar ile firmanızı büyütebilirsiniz. Ayrıca Sosyal medya yönetimi konusunda sosyal medya yönetim araçlarından faydalanabilirsiniz.

Başarınızı Raporlayın

Sosyal medya pazarlama stratejisinin bir diğer adımı ise ne kadar ilerlediğinizi görmektir. Çünkü, pazarlama alanında yaptığınız pazarlama stratejisinin başarılı ya da başarısız olması sizin için çok değerli olacaktır. Başarısız olması durumunda ise yaptığınız pazarlamanın tüm detaylarını raporlayarak başarısız olmasının sebebini belirleyerek bir sonraki planlamada bu durumu kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Başarılı olması halinde ise bu başarıyı nasıl arttırabileceğinize dair ipuçları yine raporlar ile belirlemiş olacaksınız. Bu raporlama işlemini ise web sitenizi günde kaç kişi ziyaret ediyor, bu ziyaret sırasında herhangi bir etkileşimde bulunuluyor mu, günden güne ziyaret sayısı artıyor mu ve herhangi bir geri dönüş alınıyor mu? gibi sorular ile gerçekleştirebilirsiniz.

Sizin İçin En Verimli Sosyal Medyayı Seçin

Bilindiği üzere her sosyal mecranın kendine has özellikleri ve yine kendine has kullanıcıları bulunuyor. Bu sebeple de yürüteceğiniz pazarlama stratejisine en uygun sosyal medyayı seçmeniz yararınıza olacaktır. Pazarlama yönetimini doğru ve verimli bir şekilde gerçekleştirdiğinizde işletmenize büyük fayda sağlamış olacaksınız.

Son Adım: Üretin Düzenleyin Analiz Edin İyileştirin

Sosyal medya üzerinde daha önce gerçekleştirilmiş başarılı pazarlama stratejilerine bakıldığı zaman sadece satış amaçlı bir strateji gerçekleştirmediklerini fark etmişsinizdir. Çünkü tanıtım amaçlı bir strateji de olsa bu tanıtım zaman içerisinde eğer başarılısı ise satışa dönecektir. Bu sebeple de insanları eğlendiren, problemlerini çözen içerikler oluşturarak tanınırlılığınızı arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapacağınız çekilişler ile hem tanınırlılığınız artmış olacak hem de sosyal medya üzerinde takipçi sayınız artmış olacaktır. Son olarak ise yapmış olduğunuz stratejiyi analiz ederek hedef kitlenizi, hedeflerinizi yeniden gözden geçirin ve en sonunda ise daha iyi olabilmek adına iyileştirerek devam edin.

Sosyal medya ile ilgili tüm gelişmelere anlık olarak bloglarımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Neden Önemlidir?

Sosyal medya günümüzün en çok vakit geçirilen mecrasıdır. Bu sebepten dolayı satış yapmak isteyen kullanıcılar için sosyal medya bulunmaz bir nimettir.

Sosyal Medya Reklamlarının Önemi Nedir?

Instagram ve Facebook üzerinden reklamlar vererek, ürünlerinizin daha fazla kullanıcıya daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlarsınız. Bu sayede satış oranlarınız yükselir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejilerini Nereden Öğrenebilirim?

Sosyal Medya pazarlamalarıyla ilgili olarak sizler için derlediğimiz blog yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bu sayede ürünleriniz için daha etkili yöntemlere ulaşabilirsiniz.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook business manager, Facebook ve Instagram reklamları vermek için oluşturulmuş bir reklam platformudur.

Pixel Nedir?

Facebook pixel, reklamların daha iyi analiz edilmesini ve takibini sağlayan bir sistemdir. İzleme kodları oluşturmanıza olanak tanır.

Instagram Reklamları Nereden Oluşturulur?

Instagram platformunda reklamlar oluşturmak için Facebook business manager sistemi üzerinden düzenlenebilmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sosyal medya pazarlaması nedir adlı yazınızı oldukça faydalı buldum. Pazarlama stratejileri hakkında detaylı bilgi sahibi olabildim. Çok teşekkürler..

  2. Sosyal medya pazarlama stratejileri konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Eğer başka bloglarınız varsa linkini bırakabilir misiniz? Teşekkürler..