Sosyal Medya Raporu Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya Raporu Nasıl Oluşturulur?

Elbette her sosyal medya uzmanının raporu, ağırlık verdiği konular çerçevesinde değişiklik gösterecektir. Bir sosyal medya raporu nasıl hazırlanır ya da bu konularda hangi stratejiler kullanılır gibi bir liste yok. Ancak her raporda olduğu gibi, sosyal medya raporunda da sunduğunuz kişileri raporun detayları ve içeriği ile etkilemelisiniz. Raporlar çalışılan kişi ya da kuruma göre 15 günlük ya da aylık olarak yazılabilmektedir. Biz aylık olarak yazılacak bir sosyal medya raporunda nelere dikkat edilmelidir, sosyal medya raporu nasıl oluşturulmalıdır, bu yazımızda detaylıca anlatacağız.

Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya raporu oluşturmak için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 • Başlangıçta geçtiğiniz ayı özetleyen bir yazı yazın. Geçen ay kaç platformdan kaç adet paylaşım yapıldı, reklam verildiyse kaç adet sponsorlu reklam verildi, erişim, etkileşim ve takipçi sayıları nasıldı vs. gibi.
 • Mecraları tek tek yazın. Örneğin ‘Facebook son 30 gün verileri’ ya da ‘Youtube son 30 gün verileri’ gibi.
 • Yazımınız açıklayıcı ve anlaşılır olsun. Raporu, okuyan kişinin sosyal medyaya dair hiçbir şey bilmediğini kabul ederek yazarsanız, yazımınızı kolay ve anlaşılır bir dile çevirmiş olacaksınız. Ayrıca rapora grafik ya da infografikler eklemek de raporu açıklayıcı bir hale getirir. Karmaşık olmayan grafikler ya da tabloları, verileri yazarken mutlaka kullanın.
 • Raporunuz sade ve okunaklı olsun. Burada bahsedilen raporun tasarımı. Karmaşık ve anlaşılır olmayan tasarımlardan ya da uzun uzadıya metinlerden kaçınmaya çalışın. Tasarım sade ve şık olmalıdır.
 • Raporda önceki aylarla karşılaştırmalar yapın.Burada vermeniz gereken mesaj, büyümenin varlığı olacaktır. Müşterilerin görmek istediği en önemli nokta, yolun başlangıcından sizin raporu yazdığınız vakte kadar olan büyüme rakamlarıdır. Bu nedenle raporda aylar bazında basit grafikler ile büyümeyi ya da artışları gösterin.
 • Performansı yüksek paylaşımları öne çıkarın. Müşterinizi etkilemek için performansı en yüksek olan birkaç ürünü daha fazla ön plana çıkarmanız yararınıza olacaktır. Olumsuzları yazmayın demiyoruz, fakat olumlu verilerden daha çok bahsedin.
 • Bir sonraki ayın stratejilerini yazın. Elinizde ne kadar çok veri olursa, sonraki ayın stratejisini belirlemek de o kadar kolay olacaktır. Bu sebeple eski raporları mutlaka gözden geçirerek raporda bir sonraki ayın stratejilerinden bahsedin, burada müşterilerinizin fikir ve görüşlerini temel alarak hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.
sosyal medya rapor

Diğer teknik hususlar ise şu şekildedir:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Signal Uygulaması Nedir?

 • Her rapora mutlaka kapak sayfasını ekleyin. Kapak sayfasında raporu yazdığınız tarih, raporu yazan kişi, yazdıran kişi ya da kurum gibi bilgiler olmalıdır.
 • Her grafiğin, tablonun ya da görüntünün altında bu içeriklerin metin olarak açıklaması yazılmalıdır.
 • Hangi içeriklerin daha popüler olduğunu müşterilerinize göstermek için örneğin ‘en çok beğeni alan içerikler’ başlığı altında ekran görüntülerini paylaşın.
 • Facebook, Instagram, Twitter vs gibi sosyal ağlardan aldığınız tüm verileri doğru okuyun; ne anlama geldiklerini bilin.

Sosyal Medya Raporu Neden Hazırlanır?

Sosyal medya raporları hazırlamak,sosyal medya konusunda etkileşim oranı fikrine sahip olmak konusunda önemlidir. Sosyal medya hesaplarınız için sizlere gerekli verileri sunacaktır. Bu sayede beğeni sayısı takip etme, takipçi kazanımlarınızı hesaplama gibi konularda çok büyük avantaj elde etmiş olacaksınız. Sosyal medya rapor hazırlama konusunda tüm bilgiler sunduğumuz bu yazımız ile hesaplarınızı daha aktif kullanabileceksiniz.

Sosyal Medya destek kategorisi yazıları ile tüm güncel bilgilerden haberdar olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal Medya Raporunu Yazmak İçin Bir Standart Var mı?

Hayır yok. Her raporda olduğu gibi, dil sade ve anlaşılır olmalı, grafikler ve görseller kullanılmalıdır.

Sosyal Medya Raporu Nasıl Yazılır?

Her bir sosyal medya kanalı için ayrı ayrı takipçi sayısı, içerik, etkileşim, görüntülenme ve değerlendirme yazmalısınız. Bunu, örneğin ‘Facebook Son 30 Gün Verileri’ başlığının altına doldurmalısınız.

Sosyal Medya Raporu İçeriğinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

En önemlisi, raporda önceki aylarla karşılaştırmalar ve büyüme grafikleri sunmanız, mecraları tek tek yazmanız ve yüksek performans gösteren paylaşımları ön plana çıkararak müşterinize bir fikir vermektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: BiP Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 42 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir