İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Sosyal Medya SEO İlişkisi

Çok farklı işlemlerin bir arada yürütüldüğü bir süreç olmasıyla birlikte sosyal medyanın SEO etkisi oldukça yüksek seviyelere çıkarılabilir. Var olan ürün veya hizmet satma durumlarına ilişkin olarak kurumsal web sitelerde SEO işlemleri olmazsa olmaz olarak tanımlanır. Google özelinde algoritmalara uygun hareket edilmesi istenirken buna dair profesyonel yardım alınması da ihtimal dahilindedir. Her türlü durum için yapılan SEO üzerinde bilindiği gibi birçok unsur etkilidir. Kaliteli içerik, backlink durumları, URL yapısı, görsel kullanım, tasarım, yazılımsal etki ve bunlarla birlikte sosyal medya. İşte Sosyal medya SEO etkileri hakkında tüm detaylar.

Sosyal Medya Kullanıcıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çeşitli sosyal medya platformlarında milyonlarca kullanımı mevcut olurken her zaman için belirli bir etki gücüne sahiptir. Sansasyonel olaylar ya da var olabilecek tüm durumlara ilişkin bakılan ilk merciler arasına girmiştir. Peki, sosyal medya kullanıcıları nasıl tanımlanır ve nasıl hareket eder? Buna ilişkin olarak şu şekilde bir listeleme yapılabilir;

 • Topluluk-Bireysel ve şirket hesapları olarak sosyal medya kullanıcıları üç ana grupta sınıflandırılır.
 • Sosyal medya kullanımının başlıca nedeni vakit geçirme olurken her gün milyonlarca paylaşım yapılır.
 • Kullanıcılar ilgisini çeken içerik ve görselleri paylaşmaya meyillidir.
 • Grup ve topluluklara katılma ihtimali yüksektir.
 • Ücretsiz hizmet sunan uygulamaların indirme oranı ise çok daha yüksektir.

Sosyal Medya SEO Uyumlu Nasıl Kullanılır?

Şirketlerin ya da e-ticaret süreçleri başlatan firmaların pazarlama hedefleri düşünüldüğünde sosyal medya SEO uyumlu kullanımı şarttır. Bu açıdan sosyal medya uzmanlarıyla çalışırken yapılması gerekenlerin sayısı da oldukça fazladır. Yeni müşteriler kazanılması, hedef kitleye hitap edilmesi ve sitenin çok daha fazla tercih edilmesi adına sosyal medya SEO işlemleri şu şekildedir;

 • Sosyal medya hesaplarının site ismiyle aynı olması sağlanmalıdır.
 • Yalnızca backlink alımı için değil, kaliteli paylaşımların yapılması ve etkileşim kazanılması için kullanılmalıdır.
 • Kullanıcılarda artış için uygun grup ve topluluklara dahil olunabilir.
 • Kampanya ve duyuruların mutlaka sosyal medya hesaplarından da ilan edilmesi gerekir.
 • Çeşitli zamanlarda etkileşim kazanılması adına çekiliş tarzı etkinlikler yapılmalıdır.
 • Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerin sitede çok daha fazla vakit geçirmesi sağlanmalıdır.
 • Sosyal medya uygulamalarına reklam alınması, hayran sayfaları oluşturulması da markalaşma açısından önemlidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Reddit Nedir? Kullanımı

SONUÇ

SEO İçin Sosyal Medya Site dışı SEO işlemleri baz alındığında mutlaka sosyal medya hesaplarının aktif kullanımı gerekir. Anahtar kelime içeren meta açıklamalarını yer verilmiş, kaliteli ve yararlı olacak şekilde hazırlanmış özgün içeriklerin daha çok kişiye ulaşması adına ilk seçenektir. Trafik yoğunluğunu arttırması söz konusu olurken sosyal medya üzerinden bilgi yayılma süresi de kısadır. Var olan sosyal medyanın SEO etkisi gücünün tahmin edilmesi bu yönüyle çok mümkün değildir. Daha kolay kullanım için ise SEO sosyal medya hesapları tek bir zincir ile bir arada kullanılabilir. Paylaşımlar aynı anda tüm sosyal medya platformlarından paylaşılabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? hakkında bilgi almak için ilgili blog yazımıza göz atın!

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?
Threads Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzün sosyal medya ve teknoloji çağı oluşu ile her geçen gün yeni bir teknolojik gelişme ya da sosyal medya bazında yeni bir güncelleme yaşanabili...

Instagram Reels Video Hızlandırma Nasıl Yapılır? 
Instagram Reels Video Hızlandırma Nasıl Yapılır? 

Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya araçlarından biri. Aktif olarak 2 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Instagram, hayatımızın b...

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya siteleri sayesinde projelerinizi ve çalışmalarınızı büyük kitlelere ulaştırabilirsiniz. Web sitelerinize sağlayacağınız geri bağlantılar ile trafik sayılarınızı arttırabilir ve sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz.

Sosyal medya siteleri yüksek domain değerine sahip sitelerdir. Bu sitelerden alınacak olan bağlantılar sayesinde web sitenizin popüleritesini ve sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Web siteleri adına trafik kaynaklarının en büyüğü sosyal medya siteleridir. Bu sitelerde sağlanacak olan yüksek kitle hareketleri ile trafik sayılarınızı arttırabilir ve web sitenizi ileriye taşıyabilirsiniz.

Sosyal medya araçlarları en fazla bilinirlik sağlayacağınız mecralardır. Markanızın veya bireysel profil tanıtımınızı en detaylı şekilde insanlara aktarıp bilinirlik sağlayabilirsiniz.

Instagram SEO için çok kapsamlı olmasada yapabileceğiniz adımlar şunlardır;
Biyografinizde ilgili olduğunuz sektörünüzü ve belirlediğiniz anahtar kelimenizi geçirmeye dikkat edin.
Fotoğraflarınızda alt etiketi kullanmayı unutmayın. Bu sayede algoritmanın fotoğraflarınızı daha iyi anlamlandırmasını sağlarsınız.
Hashtag kullanımına dikkat edin. Hashtagler profilinize dış kaynaklardan etkileşim ve bağlantı sağlarlar.

Sosyal medyayı SEO uyumlu kullandığınızda algoritma olarak daha özgün ve doğru bilgilendirme yaptığınız için önerilenlere çıkarsınız.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Sosyal Medya SEO İlişkisi Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. rıza çaldır
  rıza çaldır

  Sosyal Medyanın SEO İçin Önemi Nedir?

 2. Yıldıray
  Yıldıray

  Sosyal medya ve SEO ilişkisi hakkında yazdığınız makale oldukça faydalı. Teşekkürler..