Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Eğer bir marka yaratmaya çalışıyorsanız ya da marka oluşturmaya çalışan bir grup insanla tanışıyorsanız mutlaka sohbet içerisinde sosyal medya uzmanını duymuşsunuzdur. Peki sosyal medya uzmanı nedir?

Sosyal Medya Uzmanı Ne Demek?

Bir işletmeyi bilinen bir marka haline getiren kişiye sosyal medya uzmanı denir. İşletmenin sosyal medya hesaplarını oluşturur ve güncel tutar. Gerektiği yerlerde katılımlar sağlamak amacıyla etkinlikler yaparak işletmenin kitlesini oluşturmasını sağlar. Sosyal medya uzmanı tek bir kişide olabilir, koca bir ekipte.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Paylaşımlar yapmanın yanı sıra sosyal medya danışmanları gerekli alanlarda raporlamalar yaparak hesabın nasıl daha iyi konumlara gelebileceğini araştırmaktadır. Tabii ki Instagram gibi sosyal medya platformları bazı raporlamaları hazır olarak sunarak sosyal medya danışmanlarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Sosyal medya danışmanları ayrıca şunları yapar;

  • Sosyal medya hesabı oluşturur (Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Youtube, LinkedIn v.b.) ve geri dönüşü yüksek olacak gönderiler planlayarak paylaşır,
  • Reklam çalışmalarında en iyi sonucu almak için çalışma yapar ve sonucu raporlar,
  • Hesabın takipçilerini etkileşime geçirerek paylaşımın daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlar,
  • Anketler yaparak takipçilerin neleri önemsediği hakkında bilgi toplar ve raporlar,
  • Kampanyalar oluşturarak daha fazla kitlenin sosyal medya hesaplarını görmesini sağlar.

Genel olarak bu işlemleri yapan danışmanlar ek olarak bazı çalışmalar da sunabilir.

sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için öncelikle kişisel hesaplarınızda çalışmalar yapabilirsiniz. Ya da marka tanınırlığı isteyen bir yakınınızın hesabında deneme yapabilirsiniz. Kendi işinin patronu olmak isteyenler için pratikte çok kolay bir meslek gibi görünse de sosyal medya danışmanı olmak iyi bir raporlama becerisine sahip olmayı ve titizliği gerektirir.

Örneğin çocuklara hizmet veren bir hesap ile yetişkinlere hizmet veren hesapta aynı işlemleri yapmak takipçi düşüşüne yol açabileceği gibi aynı zamanda olumsuz itibara sebep olabilir.

Sosyal medya danışmanı olmak için henüz bir okul olmadığı için uzmanların yazılarını veya çalışma yapılan hesapları (Büyük birçok firma sosyal medya danışmanı ile çalışmaktadır) inceleyebilirsiniz. Ayrıca her işte olduğu gibi bunda da bilgilerini ücretli şekilde satan insanlardan bilgi toplayabilirsiniz.

Kendi çalışmalarınızı yaparak kendi yolunuzu çizmeniz en mantıklı seçeneklerden birisidir fakat bu işlem için çok emek ve uzun bir yol kat etmeniz gerekmektedir.

Kendinizi yeterli hissettiğinizde ve birkaç deneme yaptığınızda artık iş almaya hazır hale geleceksiniz ve tam zamanlı olarak sosyal medya danışmanlığı yaparsanız şunlara sahip olacaksınız;

  • Kendi işinizin patronu olacaksınız. Bu sayede müşterilerinizi siz seçebileceksiniz.
  • Çalışma saatlerinize kendiniz karar vereceksiniz fakat çalışma saatlerinizin düzenli halde olmaması müşteri kaybına ve bazı problemlere yol açabilmektedir. Kendi işiniz dahi olsa bir program hazırlayabilirsiniz.
  • Eğer birden fazla dil biliyorsanız yurt dışından iş alabilirsiniz. Piyasa zorluğu daha fazla olsa da getirisi de aynı oranda fazlalaşacaktır.

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur sorusundan ziyade buna nasıl ayak uydurabileceğinize odaklanmalısınız.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Demektir?

Sosyal medya danışmanı, markaların ya da tüzel kişiliklerin sosyal medya platformlarında ki varlıklarını yöneten ve yol gösteren kişidir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya danışmanı; paylaşımların planlanması, güncel trendlerin takip edilmesi, itibarın korunması ve yükseltilmesi ve özel paylaşımların takip edilmesi gibi işlemleri yürütmektedir.

Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya danışmanı olmak için; güncel trendlere hakim olmak, sosyal iletişim aşamalarını takip edebilmek, değerlendirmeleri olumlu tutabilmek ve paylaşımları planlayabilmek gerekecektir.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İş olarak sosyal medya uzmanlıgı düşünüyorum bende sosyal medya uzmani nedir ne iş yapar kafamda böyle sorular vardı hepsini giderdim bloğu inceledikten sonra