Sosyal Medya Ve Gençlik Araştırması Sonuçları Açıklandı

Sosyal Medya Ve Gençlik Araştırması Sonuçları Açıklandı

instagram takipçi satın al instatakipci

Sosyal medya ve gençlik araştırması yapan Gençlik ve Spor Bakanlığının sunduğu rapor bir hayli dikkat çekici. Hayatımıza direk olarak etki eden unsurlardan biri haline geldi. Özellikle son 5 yılda giderek artan sosyal medya çılgınlığı artık real hayatın önüne bile geçmeye başladı. Bu durum her ne kadar şuan için zararsız gözükse de uzmanların açıklamalarına göre bu durum devam ettiği sürece inşaların hayatlarında katı değişimler yaşanacak ve bu değişimler özellikle gençler için hiç de olumlu değil. En azından şimdiye kadar uzmanların yaptıkları açıklamalar bu yönde. Durumun farkında olan yetkililer ise araştırmalarla sosyal medyanın etkisini ölçmeye çalışıyor.

Zira ülkemizde de bu yönde birçok çalışma yapıldığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda son çalışma ise Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli oldu. Gençler arasında yapılan sosyal medya araştırmasıyla gençlerin ne kadar sosyal medya tutkunu olduğu ölçüldü. Araştırma sonuçları ise oldukça şaşırtıcı. Açıklamalara göre gençlerin yüzde 86 gibi büyük bir çoğunluğu sosyal medya uygulamalarını kullanıyor. Bununla beraber kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun da günde en az bir kere sosyal medya uygulamalarını kontrol ediyor. Üstelik bu rakam sadece kontrole de sınırlı değil. Kullanıcıların yarına yakını bir gün içerisinde sosyal medya uygulamalarının her hangi birinde 3 saat zaman geçiriyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber artan kullanım rakamlarının zamanla artmaya devam edeceği de kesin. Uzmanlar ise şimdiden bağımlılık haline gelen sosyal medya kullanımının sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/aylik-begeni

Sene sonunun yaklaşmasıyla beraber, teknoloji dünyasında yaşanan hareketlilik devam ediyor. Son olarak sosyal medya uygulamaları arasında veri açıklama yarışının başladığını gördük. Sosyal Medya İstatistikleri açıklamaları ilk olarak Google kanadından gelmişti. Google genel kullanım ve arama verilerini açıklamasının yanı sıra YouTube verileriyle beraber de beklenen açıklamaları yaptı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Hemen ardından gelen Snapchat, Facebook, Twitter açıklamaları derken şimdi ise genel olarak Sosyal Medya İstatistikleri paylaşımı yapıldı. 2018 yılının en çok kullanılan sosyal medya uygulamasının açıklandığı listelerle beraber uygulamaların kullanım amaçlarına yönelik ne kadar kullanıldığı konusunda da bilgiler verildi. Ayrıca son açıklama kullanım yapan yaş grupları hakkında da bilgiler veriyor.

Sosyal Medya İstatistikleri Instagram ve YouTube’un Yeri

Genel kullanıcı istatistiklerine göre sosyal medya kullanımı genel olarak %20 oranında artmış gibi gözüküyor. Sosyal medya kullanımlarının sürekli olarak arttığının en büyük kanıtı olarak gösterilen yeni istatistiklere göre, genel kullanıcı sayıları 2.8 milyar kişiye ulaştı. 2.8 milyar kullanıcının her gün sosyal medya uygulamalarını kullandığı açıklandı.

2.8 milyar kişinin günlük sosyal medya uygulamalarına giriyor olması çok ciddi bir rakam olarak gösterilebilir. Sosyal medya uygulamalarının kullanım oranlarının bu kadar çok artmasında ise mobil platformların etkili olduğu belirtiliyor. Genel kullanımların %80’lik kısmında mobil cihazlardan giriş yapıldığı belirtiliyor. Bu istatistiklerde mobil cihazlardan girilen uygulamalar listesinde ise ilk sırada Instagram yer alıyor. Web sürümü paylaşım yapılamaması, mobil kullanımda Instagram’ın uygulama olarak daha çok öne çıktığını gösteriyor.

Sosyal Medya İstatistikleri

Bölgelere Göre Kim Önde?

Sosyal Medya İstatistikleri içerisinde genel kullanım verileri bu şekilde açıklandı. Bunun dışında uygulamaların bölge bölge kullanım istatistiklerinin de paylaşıldığını gördük. Büyüme hızına göre bakıldığı zaman ilk sırada yer alan ise Orta Doğu oldu.

Orta Doğu bölgesinin hemen sonrasında sosyal medya kullanımının artış gösterdiği bir başka bölge Avrupa. Tüm Avrupa genelinde %11’lik bir artış söz konusu ve genel kullanım sayıları 340 milyonu bulmuş durumda. Genel büyüme oranlarıyla değerlendirildiği zaman, Avrupa bölgesinde aktiflik oranlarının da çok ciddi bir oranda artış gösterdiği görülüyor.

Sosyal Medya İstatistikleri

Yeni Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Sosyal Medya İstatistikleri sonrasında açıklanan bir başka bilgi ise yeni kullanıcı sayıları. Bu yıl başından itibaren sosyal medya uygulamalarına üye olan kullanıcı sayılarının sayısının 482 milyon rakamına ulaştığı açıklandı. 482 milyon yeni kullanıcı sayıları da bu büyüme rakamında oldukça etkili olan noktalardan bir tanesi.

Genel sıralamadan da söz edelim. Genel sıralamaya göre uygulamalar arasında ise ilk sırada YouTube yer alıyor. İkinci sırada yer alan uygulama ise Facebook olarak açıklandı. Ülkemiz listelerinde yer alan üçüncü uygulamanın ise Instagram olduğunu belirtelim. İlk üç uygulama bu şekilde açıklandı. Ülkemiz verilerine göre değerlendirdiğimiz zaman uygulamaların genel kullanımlarında ülkemizde de büyük bir bölümün mobil tercihi yapması dikkat çekiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Özellikle Instagram ve YouTube için dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanıcılar akıllı telefonları tercih ediyor. Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan dengenin nasıl değişeceği konusunda bir bilgi yok ancak 2017 verilerine bakacak olursak, ülkemizde dahil olmak üzere genel kullanımlarda çok ciddi bir yükseliş durumu söz konusu. Sosyal Medya İstatistikleri kapsamında en büyük sıçrayışı gösteren uygulamanın da Instagram olduğunu belirtelim. Bu konuda uygulama Snapchat’in önüne bile geçmiş gibi gözüküyor. Son verilerde de işaret edildiği gibi 2018 yılında ise sosyal medya kullanımlarının zirve yaptığını göreceğiz.

Sosyal medya kullanımı günden güne artış gösterirken Instagram kullanıcı sayısı bu ayda aktif kullacı sayısını yükseltmeyı başardı. Özellikle yeni piyasaya atılan ve Facebook desteğini arkasında bulunduran Instagram bu sosyal medya platformları arasında başı çekiyor diyebiliriz. Tabi bununla birlikte Instagram gibi birçok yeni sosyal medya platformu da bulunuyor. Bu sosyal medya platformları arasında yer alan kullanıcı sayılarında ki artış ise bu sene yapılan anketler ve veriler ile belirlendi. Belirlenen bu gelişim oranları özellikle sürekli büyüme hedefi olan Instagram için büyük önem taşıyor. Çünkü henüz yeni sayılabilecek bir uygulama olan Instagram büyük bir kullanıcı sayısına sahip ve sürekli de kullanıcı sayısı da artış göstermeye devam ediyor.

Fakat son açıklanan sonuçlar Instagram yetkililerini hem sevindirdi hem de üzdü. Çünkü son yapılan araştırmalara göre Instagram gelişimi ne çok sayıda kullanıcısına rağmen bu sene Tumblr’in gerisinde kaldı. Gelişim oranları ve kullanıcı sayısında ki artış her ne kadar gelecek konusunda umut verse de Tumblr’nin gerisinde kalması biraz Instagram’da can sıktı gibi. Açıklanan rakımlara gelirsek Tumblr kullanıcı sayısını % 120 arttırdı ve kullanıcı sayısını en çok artıran sosyal medya platformu oldu. Bununla birlikte Instagram ise sadece kullanıcı sayısını % 36 arttırabildi. Ayrıca aktif hesap kullanımı da % 56 artış gösterdi. Her ne kadar rakamlar geleceğe umut verse de yine de Instagram’ın biraz daha gayret göstermesi gerekli gibi.

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Sosyal Medya Ve Gençlik Araştırması Sonuçları Açıklandı
4.5 (89.33%) 30 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir