İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal medyanın zararları var mıdır? Günümüzde hemen herkesin saatlerce vakit geçirdiği yeni alanlar olan sosyal medya platformları her geçen gün büyümektedir. Bilgi tüketiminin hızlı olduğu bugünlerde ilgi alanların ve alışkanlıkların belirlenmesinden tutun var olan tüm olaylara tepkiler sosyal medya üzerinden verilmektedir. Hayatımıza birçok yönden kolaylık katmasının yanı sıra istenmeyen durumların oluştuğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Peki, herkesin kolaylıkla erişebildiği sosyal medya nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Televizyon, radyo ya da gazetelerden farklı olarak kişisel veya kurumsal olarak var olunabilen sosyal medya, paylaşımların yapılabildiği bir alandır. Kişisel özgürlükler çok daha belirleyici olurken bilgi paylaşımı da tek taraflı değildir. Her konu hakkında tüm kullanıcılar istediklerini dile getirebilir, görsel paylaşımı yapabilmektedir. Büyük bir güç olduğu gerçeğinden hareketle günümüzde çok farklı çevrelerce yönlendirmelerde yapılmaktadır. Sosyal medya yönetimi üzerine çalışmalar gerçekleştiren ekipler var olurken büyük şirketlerin bu alanda eğitimler verdiği de bilinmektedir. Halihazırda işleyişlerde takipçi ve beğeni durumları belirleyici olur. Çok yüksek takipçilere ulaşılmasıyla sosyal medya fenomenliği kavramı ortaya çıkmaktadır. Reklamlar sayesinde maddi kazanımlarda elde eden sosyal medya fenomenleri birçok farklı alanda kendisini göstererek takipçi kazanabilmektedir.

sosyal medya platformları

Sosyal Medya Platformları

Başta İnstagram olmak üzere Facebook ve Twitter günlük milyonlarca mesajın ve görselin paylaştığı sosyal medya platformları olarak öne çıkar. Dünyanın neresinde, ne gibi bir gelişmenin yaşandığı artık günümüzde bu platformlar üzerinden takip edilmektedir. Büyük bir özgürlük olarak bakılabileceği gibi insanların çok daha kolay yönlendirilmesi sağlama potansiyeli de vardır. Peki, sosyal medya siteleri neler kazandırır?

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

 • Sosyal medyanın faydaları birçok farklı başlık altında değerlendirilebilir. Gelişmelerin anlık olarak ulaştırılmasını sağlar, haberlerin hemen kullanıcılara yani kamuoyuna ulaşmasını mümkün kılar. Tabuları yıkması açısından bu durum değerlidir. Bununla birlikte ifade etme özgürlüğü noktasında da herhangi bir sınırlandırma pek yoktur.
 • Her kullanıcı rahat bir şekilde kendisini özel hissederek istediği paylaşımlarda bulunabilmektedir.
 • Kesintisiz karşılıklı iletişim sağlaması da önemlidir.
 • Alışveriş olanağı sunması, sosyal medya siteleri açısından son derece yararlı olmaya devam etmektedir.
 • Sosyal medya desteğiyle her konuda kullanıcılar yardım alabilir, destek bulabilmektedir.
 • İnsanların ilgisini çekmek isteyenler için oldukça elverişli bir yapıdadır.
 • Çok geniş bir kitleye internet bağlantısıyla ulaşılmasına katkı sunarken ticari anlamda da kazanımlar elde edilebilir.
 • Özellikle müşterilerin bulunması, satış olanaklarının fazla olması, reklam ve kampanyaların görünebilir olmasını sağlaması bakımından değerlidir.

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Günümüzde sosyal medya bağımlılığı büyük problemlerden kabul edilir. Günde 12 saatten fazla bilgisayar ya da akıllı telefonla vakit geçiren milyonlarca insan bulunmaktadır. Stres ve endişenin tetiklenmesine sebep olan sosyal medyanın zararları da oldukça yıkıcı olabilmektedir. Devamlı takipçi sayısının kontrol edilmesi, beğeni alınmaya çalışılması, gündeme gelme çabaları kişilik bozukluklarının habercisidir. Bununla birlikte huzursuzluk yaşayan kişilerin depresyona girmesi de çok daha kolay gerçekleşir. Uyku bozuklukları, konsantrasyon eksiklikleri ve gerçek hayata uyumlu olamama hali de sosyal medya zararları arasında ilk sıralarda kendisine yer bulur. Son yıllarda sosyal medyada yaşanan linç kampanyalarına karşı önlem almak isterseniz Sosyal medya kriz yönetimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz “Genel” kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İnternetin hayatımızda yaygınlaşması sonucunda oluşan yeni bir kitle iletişim ağıdır. Bilgisayarlarımızdan ve Akıllı telefonlarımızdan giriş yapabildiğimiz ve arkadaşlarımızla hatta tanımadığımız kişilerle iletişim kurabildiğimiz bir uygulama türüdür.

Sayesinde arkadaş edinmek artık daha kolay bir hale gelmiştir. Dünyanın her yerinden kolayca arkadaş edilinebilir duruma gelmiştir. Ayrıca kitle iletişim ağı genişlemiş ve haberleşme konusunda kolaylıklar getirmiştir.

Günümüzde ki en popüler sosyal medya uygulamaları, İnstagram, Facebook, Twitter ve Youtube olarak sayılabilir. Bu uygulamalar ile ilgili sorunlarınız için blogumuzda ki yazılarımızdan kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Yoğun olarak kullanması sosyal ilişkilerin zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Uygulamaları için en düşük yaş sınırı +13 bilinmektedir.

Sosyal medya platformlarının birçoğu reklam kabul etmektedir. Özel reklam servislerinden yararlanabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Sosyal Medyanın Zararları Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. sevim yıldızer
  sevim yıldızer

  Sosyal Medyanın Zararları konusunda bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

 2. Esin uymaz
  Esin uymaz

  Sosyal Medya Platformlarına her sektörden Reklam Verilebilir mi?