Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji nedir sorusu, günümüzde en sık araştırılan sorular arasında bulunmaktadır. Okulda da ders niteliğinde öğretilen farklı bir bakış açısı olarak da karşımıza çıkan sosyoloji hakkında merak edilenleri sizler için derliyoruz.

Yapılan sosyolojik araştırmalar, aslında toplumsal araştırmalar olarak da adlandırılmaktadır. Bireylerin toplum içerisinde nasıl bir düzenle yaşadıkları ve bu düzen içerisinde nasıl bir disiplin kullanıldıklarını araştıran önemli bir bölümdür. Aslında bilim dalı olarak da ifade edilebilir.(Vikipedi)

Sosyolojinin Özellikleri Nelerdir?

Sosyoloji bölümü içerisinde pek çok özelliği bir arada barındırmaktadır. Genel olarak sosyoloji bölümünün özelliklerini şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Sosyoloji sadece bireysel olarak değil, aynı zamanda toplumsal sorunlarla da yakından ilgilenir.
 • Sosyoloji bölümü tanımlamalar yapmaz, kurallar koymaz.
 • Bilimi incelerken, olması gerektiğine dikkat etmez. Olanı inceleyerek sonuca ulaşır.
 • Sosyoloji, pozitif bir bilim olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Düzenli ve akıcı bilgiler bulunmaktadır.
 • Olaylar arasında mutlaka neden sonuç ilişkileri bulunmaktadır.

Sosyoloji ne demek sorusuna bu şekilde özellikleriyle beraber cevap verebiliriz. Tarih içerisinde sosyoloji alanında çalışan pek çok ünlü isim bulunmaktadır. Bu isimlerin bir kısmı hale günümüzde okullarda ders niteliğinde öğrencilere öğretilmektedir. Sosyoloji alanında yapılan çalışmalar 19. Yüzyılda karşımıza çıkmaktadır. Sosyoloji, kelime anlamıyla ise karşımıza 1838 yılında Auguste Comte tarafından çıkartılmaktadır. Sosyoloji alanında çalışan düşünürler şunlardır:

 • Herbert Spencer
 • Lester Frand Ward
 • Albion W. Small
 • Emille Durkheim
 • Kral Marx
 • Ferdinand Tönnies
 • Vilfredo Pareto
 • Max Weber

Bu isimler ve daha fazlası, geçmişten günümüze sosyoloji konusunda çeşitli araştırmalar yapmış ve pek çok katkıda bulunmuştur. Sosyolog unvanını alan bu kişilerin, sosyoloji alanına yaptığı katkılar paha biçilememektedir.

sosyoloji nedir

Sosyoloji Bölümü

Günümüzde hemen hemen pek çok üniversitede lisans (4 yıllık) olarak Sosyoloji bölümü okutulmaktadır. Toplum bilimi olarak da adlandırılan sosyoloji, insanların arasındaki farklı kültürleri, ilişkileri ve iletişimleri incelenmektedir. Her daim farklılıklara kucak açan ve onları inceleyen bu ölüm, her yıl binlerce mezunu topluma kazandırmaktadır. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olmak isteyenler, her daim araştırmayı, sorgulamayı ve farklılıkları sevmelidir. Ancak bu kişiler sosyoloji bölümünden başarılı bir şekilde mezun olabilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Sosyoloji bölümünden mezun olan, ya da bu bölümü tercih etmek isteyen kişiler, sosyoloji mezunu ne iş yapar sorusunu sormaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler kısaca insan ve toplum ile ilgili olan her alanda çok kolay iş bulabilirler.

Bölümde ağrılıklı olarak “Çağdaş Türk Toplumunda Değişim”, “Kültür Sosyolojisi”, “Antropoloji”, “Küreselleşme”, “Toplumsal Cinsiyet” gibi pek çok ders okutulmaktadır. Sosyoloji hiçbir zaman bitmez. Her zaman kendine konu bulabilir. Bu da bu bölümün zorlukları arasında bulunmaktadır. Kişi sürekli kendini geliştirmeli ve yeni bilgilere açık olmalıdır. Sosyoloji nedir kapsamlı olarak sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Sosyoloji Ne Anlama Gelir?

Sosyoloji temel anlamda; toplumsal normların, toplumsal gelişimin ve ideolojilerin incelendiği bir bilim dalıdır. Kelime olarak Toplum Bilimi olarak da anılmaktadır. Toplumun ne demek olduğunu, toplumsal kanunları araştırmaktadır.

Sosyoloji Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Sosyoloji bilim olaran 19.yy. sonu 20.yy. başına doğru bilim dünyasında ortaya çıkmıştır. Fransız filozof Auguste Comte ilk olarak sosyoloji terimini kullanan kişi olmuştur. Ancak 15.yy.’da Farabi, Biruni ve İbn-i Haldun sosyoloji terimini kullanmasalarda sosyoloji alanında önemli eserler vermişlerdir.

Türkiye’de Sosyloji Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Ülkemizde sosyoloji 20.yy. başlarında ilk olarak Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan sosyoloji bölümü ile, sosyoloji bilimi ülkemizde adını duyurmaya başlamıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir