Sosyopat Nedir?

Sosyopat Nedir?

Psikolojik rahatsızlıklar arasında en yaygınlarından biri olan sosyopatlığı yaşayan kişi durumundaki sosyopat nedir, psikopatlık ile sosyopatlık arasındaki fark nedir? Ufkunuzu açacak bir yazı ile karşınızdayız.

Sosyopatlar, fiziksel ve duygusal istismar veya çocukluk travması, olumsuz bir evde yetiştirme gibi çevresel faktörlerin sonucudur. Davranışları daha düzensiz ve dürtüseldir. Bazı sosyopatlar diğerleriyle bağlantı kurma konusunda güçlüklerle karşılaşırken, bazılarının sıradan biri gibi bağları vardır. (Vikipedi)

Sosyopatların uzun süreli işleri yoktur ve kendilerini tanıdık bir insan olarak sunmazlar. Sosyopatların ortak özellikleri şunlardır:

 • Sığ duygular,
 • Patolojik yalan,
 • Aşk için yetersizlik,
 • Dürtüsel doğa,
 • Kaypaklık,
 • Parazit yaşam tarzı,
 • Stimülasyon ihtiyacı,
 • Cezai çok yönlülük.

Bazen insanlar bu iki terimle (Psikopat ve Sosyopat) karşılaşır ve bunları birbirlerinin yerine kullanırlar. Ancak aynı anlama gelmezler. Gerçek psikopat ve sosyopat özellikleri benzer görünebilir, ancak psikopatlar daha şiddetli bir sosyopat türüdür.

Psikopat ve sosyopat arasındaki farkı anlamak için bu yazıda belirtilen kilit noktalara bakın.

sosyopat nedir

Psikopat Nedir?

Psikologlar, psikopatların genetik bir yatkınlık gibi genlerde bu özelliğe sahip olduklarına inanırlar. Psikopati, psikolojik beyin farklılıklarıyla ilgilidir. Psikopatlar, dürtü ve duygusal regülasyonu düzenleyen beynin az gelişmiş bileşenlerine sahip olma eğilimindedir. Psikopatların doğada manipülatif olan sığ veya yapay ilişkileri vardır. Psikopatlar sevdiklerine zarar verirken asla suçlu hissetmezler.

Psikopatlar normal işlerde istikrarlı ve güvenilir görünüyorlar. Bazılarının sevgi dolu ilişkileri bile var, onlar da iyi eğitimli olabilirler. Bazı ünlü psikopatlar Adolf Hitler, Saddam Hüseyin ve Fidel Castro’dur.

Bazı psikopatların ortak özellikleri şunlardır:

 • Bencillik,
 • Saldırganlık,
 • Psikopati,
 • Narsizm,
 • Suçluluk, vicdan, empati veya pişmanlık eksikliği,
 • İticilik,
 • Sığ duygular,
 • Görkemli değer duygusu,
 • Sorumsuz,
 • Yüzeysel parlaklık ve takılar.

Psikopat ve Sosyopat Arasındaki Fark?

Psikopat ve sosyopat kişiliği arasındaki en önemli fark “vicdan” düzeyine bağlıdır. Sosyopatların biraz dahi olsa vicdan benzerliğine sahip olduğu çizgiler mevcuttur, fakat psikopatların vicdani bir duygusu yoktur. Diğer bir fark, psikopatların tanıdıkları insanların duygularını taklit etmede iyi olmalarıdır. Görünüşe göre psikopatlar seninle derinden ilgilenirler, ama aslında seni umursayıp umursamadıklarını asla bilemezsin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Psikopatlar, bunun uygun bir tepki olacağına inandığı için bir şeyler ters gittiğinde üzgün veya kızgın gibi davranmayı öğrenir. Psikopatlar genellikle hiçbir şey hissetmezler, duyguları taklit etmeyi öğrenirler. Bu arada, sosyopatlar çok az suçluluk veya pişmanlık hissederler, ancak yine de böyle aktiviteler yaparlar. Ek olarak, sosyopatlar ve psikopatlar empatiden yoksundur.

Sosyopatlar mı Yoksa Psikopatlar mı Daha Tehlikeli?

Hem sosyopatlar hem de psikopatlar, normal bir hayat yaşamaya çalıştıkları ve bozukluklarıyla başa çıktıkça toplum için risk oluştururlar. Bununla birlikte, psikopatlar, eylemleriyle bağlantılı birçok suçluluk yaşadıkları için daha tehlikelidir.

Birçok ünlü seri katil, eylemlerinden ayrılma yeteneğine sahip oldukları için psikopattır. Dahası, şiddet önemli bir bileşen değildir, ancak hem sosyopatlarda hem de psikopatlarda sıklıkla bulunur. Sosyopat nedir tüm detayları ile bu yazıda size açıkladık.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Sosyopat Ne Demek?

Sosyopat, sosyal normları reddeden ve sosyal mesafeler uygulayarak hayatını devam ettiren kişilere verilen isimdir. Genellikle karşıdakilerin duygularını anlamaktan yoksun kişilerdir ve bu nedenle empati kuramazlar.

Sosyopatlık Zararlı mı?

Sosyopat ruh haline sahip olan kişilerin zararlı olup olmadığı konusunda bir çok araştırma vardır. Bu tarz bir tanının konulması için uzman hekimlerin bu bireyler ile ilgili olarak yorumlarda bulunmaları gerekmektedir.

Sosyopatlık Tedavi Edilebilir mi?

Sosyopatlık tedavi edilebilir bir durum olabilir. Ancak kişinin Psikiyatr ve Psikolog tedavilerini olumlu karşılaması ve bu konularda çaba göstermesi gerekmektedir. Aksi halde tedavi mümkün olmayacaktır.

Sosyopat Nasıl Anlaşılır?

Sosyopat kişiler, çevresine değer vermemesi, ani çıkışları ve düşüncesiz hareketleri ile tanınabilmektedir.

Sosyopatlar Şiddet Eğilimli mi?

Sosyopat kişiler hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak şiddet eğilimli kişilerdir.

Sosyopatlar Empati Kurabilir mi?

Sosyopat kişiler empati kurmaktan yoksun kişilerdir. Karşısındakilerin düşüncelerine önem vermezler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir