Soy Ağacı Sorgulama

Soy Ağacı Sorgulama

Geçtiğimiz aylarda E Devlet, yeni bir uygulamayı kullanıcılarına sundu. Artık soyunun nerden geldiğini merak edenler, e devlet üzerinden soy ağacı araştırması yapabilmektedir. İsteyen herkes alt ve üst soy bilgisini araştırabilmekte ve soyunun nerden geldiğini belirli bir zamana kadar öğrenebilmektedir. Uygulamanın bu kadar rağbet görmesi, beraberinde bu işlemin nasıl yapıldığını da araştırılmasına sebep oldu. Peki, soy ağacı sorgulama işlemi nasıl yapılır? bu işlem için hangi bilgiler gerekmektedir?

e-Devlet Soy Ağacı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak e – devlet sistemine girebiliyor olmanız gerekmektedir. Size özel şifreniz ve tc kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer e – devlet şifreniz yoksa bunun için PTT’ten çok cüzi bir miktar şifre satın alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra şu aşamaları takip edebilirsiniz:

  • E devlet sistemine girdikten sonra üstte bulunan arama motoru kısmına “Soy Ağacı” yazdığınızda karşınıza pek çok seçenek gelecek.
  • Bu seçenekler arasındaki ilk başta olanına tıklayabilirsiniz.
  • Sistem sizi e devlet soy ağacı kısmına yönlendirecektir. Burada talep oluşturarak, sistemin size cevap vermesine beklemeniz gerekecektir.
  • Sistemin yoğunluğuna göre talebiniz sonuçlanacaktır.
  • Talebiniz için eğer çok beklemeniz gerekiyorsa, sistemden çıkış yaparak, telefonunuza gelen mesajı beklemeniz yeterli olacaktır.
  • https://www.facebook.com/edevletsoyagacisorgula/
e devlet soy ağacı

E devlet soyağacı bilgisi bu şekilde sorgulanmaktadır. Sorgulanma işlemi son derece kolaydır. Sadece e devlet sistemine giriş yapabilmeniz yeterlidir. Raporun hazırlanma süresi, sistemdeki yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir. İlk dönemlerde çok talep olduğu için kişiler genellikle 1 haftaya yakın süre beklemekteydi. Ancak talebin o kadar yoğun olmaması sebebiyle, neredeyse aynı gün içerisinde sonuçlarınızı alabilirsiniz.

“Yazdır” kısmına tıklayarak da soy ağacı bilgilerinizi çıktı olarak alabilirsiniz. (e-Devlet)

Soy Ağacı Nedir?

Soy ağacı, bir ailenin ve sülalenin soy bilgisini gösteren bir sistemdir. Günümüzde ailenin hiyerarşik sıralamasını bizlere göstermektedir. Kişiler bu sayede ailenin ve soyunun nereye dayandığını görebilmektedir. Soy ağacı aslında, aile ağacı anlamına da gelmektedir. E devlet sayesinde artık isteyen herkes ailesinin soyunu görüntüleyebilmektedir. Soyağacının en üst kısmında, ailenin ve soyun en büyük en yaşlı kişisi yer almaktadır. Ancak devletinde ulaştığı kaynaklar sınırlı olduğu için e devlet üzerinde bulunan soyağacı belirli bir zamana dayanabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Araştırma yapan kişiler soy ağacı ile secere bilgisini karıştırmaktadır. Secerede sülalede bulunan bütün aile üyelerinin ismi yer almaktadır. Soyağacında ise erkeklerin ve çocuklarının – torunlarının bilgisi yer almaktadır. Buna bağlı olarak soyağacının çıkartılması çok daha kolay olacaktır. Bu uygulama 2020 yılında da kullanılmaya devam etmektedir.

Yapılan araştırmalar en uzun soy ağacının Çinli filozof olan Konfüçyüs’e ait olduğunu ortaya koymaktadır. Soy ağacında ortalama 12 milyon kişi bulunmaktadır. e-Devlet Soy ağacı öğrenme işlemini sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategorimiz ile güncel konular ve merak edilen konuları sizler için derledik.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet, teknolojinin gelişmesi ile beraber; devlet dairelerinde yapılan kimi işlemlerin internet vasıtasıyla yapılabildiği bir elektronik sistemdir.

E-Devlet Akıllı Telefondan Kullanılabilir Mi?

E-Devlet için geliştirilmiş olan bir mobil applikasyon sürümleri mevcuttur. Bu sayede gerek iOS gerek ise Android cihazlarınızdan e-devlet uygulamasına hiçbir ücret ödemeden girebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Soy Ağacımı Sorgulayabilir Miyim?

E-Devlet üzerinden yeni gelen hizmet ile soy ağacınızı yalnızca 3 dakika içerisinde sorgulayabilirsiniz. Soy ağacınızı nasıl sorgulayacağınızı öğrenmek için blog yazımızdan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Rüya Tabirleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir