Spotify’a Müzik Nasıl Yüklenir?

Spotify’a Müzik Nasıl Yüklenir?

Spotify müzik yükleme işlemi nasıl yapılır ve Spotify müzik ekleme işlemlerini bu yazımızda anlatacağız. Spotify’a müzik eklemek için 2 kaynağınız var:

 • Bilgisayar
 • Akıllı Telefon

Spotify müzik yükleme işleminin tüm detaylarını bu blogda bulabilirsiniz.

Spotify’a Bilgisayardan Nasıl Müzik Eklenir?

 • Öncelikle Spotify’a eklemek istediğiniz müzik dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz ve indirdiğiniz dosya veya dosyaları tek bir klasörde bulundurmanız gerekiyor. Ancak Spotify’ın yasa dışı kaynaklardan gelen dosyalara ve indirmelere izin vermediğini bilmenizde yarar vardır.
 • Sonraki aşamada Spotify’ın masaüstü uygulamasındaki Ayarlar menüsünden “Yerel Dosyalar” seçeneğinden “Kaynak Ekle” kısmını kullanarak şarkıları indirdiğiniz dosyayı seçmelisiniz.
 • Dosyayı seçtikten sonra o dosyada yer alan tüm şarkıların, sol kenarda yer alan menüdeki “Yerel Dosyalar” listesine eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Artık müziklerinizi masaüstü uygulamasından dinleyebilirsiniz. Telefonunuzdan da dinleyebilmek için birkaç adım daha atmanız gerekir. Bundan sonrası için Spotify’da premium aboneliği gerekiyor.

Spotify Telefondan Nasıl Dinlenir?

Bilgisayardan yüklenen müziğin akıllı telefondan da dinlenebilmesi için Spofity’nin masaüstü uygulamasından çalma listesi oluşturmanız gerekiyor.

Uygulamanın sol kenarında yer alan menüde en alttan çalma listesi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Çalma listenizi oluşturduktan sonra yine aynı menüden “Yerel Dosyalar” kısmına gelerek istediğiniz şarkının kenarında bulunan üç noktalı menüden “Çalma listesine ekle” seçeneğini seçip oluşturduğunuz yeni çalma listesine şarkınızı ekleyebilirsiniz.

Şarkıyı listenize ekleme işleminden sonra telefonunuzdaki uygulama üzerinden çalma listenize ulaşabilecek ve şarkıyı çevrimdışı kullanım için indirip dinleme imkânına sahip olabileceksiniz.

Spotify’a Akıllı Telefondan Nasıl Müzik Eklenir?

Spofity’e bilgisayardan müzik eklemeyi hâllettik, peki ya akıllı telefonumuzdan aynı işlemi nasıl yapacağız? Cevabını açıklayalım:

Dosyalarını masaüstü uygulamasında yeni bir çalma listesine ekle:

 • Soldaki menüde “Yeni Çalma Listesi”ne tıkla.
 • Çalma listene bir ad ver ve “Oluştur”a tıkla.
 • Yerel dosyalarını bu çalma listesine sürükleyerek bırak.
 • Masaüstü uygulamanla aynı wifi bağlantısını kullanarak cep telefonunda veya tabletinde oturum aç.
 • Yerel dosyaları içeren çalma listesini seç.
 • Çalma listesini indir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: YouTube Telifsiz Müzik Bulma

Spotify’a Sanatçının Müzik Yüklemesi Nasıl?

Ünlü ya da ünsüz pek çok sanatçının Spotify imkânlarını kullandığını biliyoruz. Sanatçılar bu imkânı en iyi şekilde değerlendirebildiklerinde olumlu yansımalarını da göreceklerdir.

Böyle bir durumda olan sanatçının müzik yüklemek için 2 seçeneği var.

Birincisi, Spotify’ın anlaşmalı olduğu müzik şirketlerinden birinin bünyesi içinde şarkı yayınlamak, ikincisi ise bağımsız müzisyenlere dağıtım şansı tanıyan şirketlerle anlaşmak. Bu anlaşma şöyle oluyor:

 • Sanatçı, dağıtım şirketine yıllık bir ücret ödüyor,
 • Şirketin sunduğu panel olanağıyla şarkılar dinleyebildiği gibi sanatçı, yeni şarkılar yükleyip performanslarını takip edebiliyor.
 • Spotify’nin kendi ücretlendirme sistemine göre yaptığı müzikten para kazanıyor.
 • Dağıtım şirketi, kazanılan paradan az da olsa bir komisyon alıyor ve sanatçı parasını hesabında görebiliyor.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır?
Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler müzik paylaşım platformlarından biri olan Spotify, müzisyenlerin de işini bir ölçüde kolaylaştırıyor. Her sanatçının eserini payl...

Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?
Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?

Spotify podcast nedir, Podcast, genellikle dijital platformlardaki dizi hâlinde yayınlanan taşınabilir müzik ve konuşma gibi ses yayınları anlamına ge...

Şunu unutmamak gerekir ki, Spotify premium üyesi olmadan müzik indirme işlemi yapamaz ve müzikleri çevrim dışı olarak dinelyemezsiniz. Bu özellik sadece premium üyelere özeldir.

Spotify müzik yükleme işlemi nasıl yapılır, Milyonlarca kullanıcısı olan Spotify’a müzik eklemek ve buradan dinlemek artık kolay değil mi?

Spotify Şarkı İndirme işlemi için ilgili yazımızı okuyun!

Spotify Destek kategorisi ile tüm güncel konulardan haberdar olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify profilinize müzik yüklemeniz ve bir artist hesabı oluşturmanız mümkündür. Bu sayede gelir elde edebileceksiniz.

Spotfiy müzik yükleme sisteminden yararlanmak için bir sanatçı profili oluşturmanız gerekmektedir.

Spotify sanatçı hesabına sahip olarak, müziklerinizi yükleyerek kazanç elde etmeniz mümkündür. Müziklerinizin dinlenmesi ve beğenilmesi ile gelir ortamı oluşturabilirsiniz.

Spotify doğrudan kullanıcılar ile muhatap olmak yerine, müziğin telif haklarının sahip olduğu müzik dağıtım şirketleri ile muhattap olur ve ödemeleri oraya yapar.

Spotify sanatçı profili paylaşılan her albümün veya single’ın sanatçısı için açılır.

Bir tekli yayınlamak için 9,99 $’dan başlayan fiyatlarla müziğinizi TuneCore Müzik Dağıtım Şirketi ile Spotify’a gönderin.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 43 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Ilgun Gökçen
  Ilgun Gökçen

  Spotify’a Bilgisayardan müzik eklemeye çalışıyorum fakat ekleyemedim. Nasıl yapabilirim acaba ?

 2. Erel Koray
  Erel Koray

  Spotify’a Müzik Nasıl Yüklenir isimli yazınızı oldukça detaylı ve açıklayıcı buldum. Teşekkürler..