İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?

Podcast, genellikle dijital platformlardaki dizi hâlinde yayınlanan taşınabilir müzik ve konuşma gibi ses yayınları anlamına geliyor. Spotify podcast, ücretsiz olarak kullanıcıların oluşturdukları podcast içeriklerini platform üzerinden paylaşmalarına imkan veren spotify ürünüdür.

Pek çok kişi podcast kavramını Spotify üzerinden tanıdı. Hatta Spotify Podcast, dijital ortam içindeki önemli para kazanma alternatiflerinden biri oldu. Şimdilerde dinleyici olan kullanıcıların pek çoğu Spotify’de podcast yayınlamaya başladı.

Spotify ile Podcast Nasıl Dinlenir?

Spotify podcast nasıl dinlemek adına aşağıdaki adımları izlemelisiniz,

 • Telefonunuzdan Spotify Uygulamasını Açın,
 • “Ara”ya dokunun,
 • “Hepsine Göz at” altında Podcastlere dokunun,
 • Öne çıkan podcast bölümlerine göz at veya kategoriler içinde göz atmak için aşağı kaydır.
 • Podcast sayfasını ve sayfa içindeki tüm bölümleri görüntülemek için bir podcast seç.
 • Dinlemeye başlamak için “Play” simgesine dokun.

Spotify’e Podcast Nasıl Yüklenir?

Spotify podcast yayını nasıl yüklenir, Podcast yayıncısı olarak yayını Spotify üzerine yüklemek için bazı kurallar bulunmaktadır. Uymanız gereken kurallar hakkında bilgi verelim.

Podcast Listeleme Kriterleri Nedir?

 • Podcast kayıtları, ISO/IEC 11172–3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olmalı,
 • Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmamalı,
 • Podcast görseli olacak kare (1:1) oranında ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında olmalıdır.
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakteri aşmamalı.
 • Tüm RSS feed’ler başlıkla birlikte görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olmalı.

Bu kriterleri sağladığınız takdirde, şimdi yükleme aşamalarına geçebiliriz.

Spotify Podcast Nasıl Yükleme Adımları

Spofity podcast nasıl yüklenir,

 • Spotify for Podcasters sayfası üzerinden kullanıcı girişi yapın. Üyeliğiniz bulunmuyorsa yeni bir üyelik açın,
 • Spofity’e giriş yaptığınızda karşınıza gelecek ekranda “Get Started” seçeneğine tıklayın.
 • Kullanıcı sözleşmesini okuyun, kabul edin,
 • Karşınıza gelen ekran üzerinde “Link To Rss Feed” bölümüne Podcast Rss linkini yapıştırın. Spotify sonrasında Rss kontrolü sağlayacaktır,
 • Bir sonraki ekran üzerinde sizden yayınınızla ilgili kısa bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve hatasız olarak cevaplayarak doldurun. Bunlar; ülke tercihi, dil, kategori ve bağlı olduğunuz hosting servis sağlayıcısına ait bilgilerdir.
 • Son ekran üzerinde tüm bilgilerinizi gözden geçirip kontrolünü tekrar sağlayın ve “Submit” butonu ile onay verin.

Spotify bu işlem sonrasında en fazla 5 iş günü gibi bir süre içerisinde yayınızı inceleyecek ve size dönüş yapacak. Bu süre bazen 1- 2 saat sürebilmektedir.

Podcastinizin yayınlanması için ise 2-5 gün aralığında bir süreye ihtiyacınız var. Bu zamanda Spotify podcastlerinizi inceler ve değerlendirir. Bir sorun olmadığı takdirde birkaç saat içinde podcastiniz onaylansa da 5 güne kadar bir zaman dilimini kapsadığını belirtelim.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Spotify'a Müzik Nasıl Yüklenir?
Spotify'a Müzik Nasıl Yüklenir?

Spotify müzik yükleme işlemi nasıl yapılır ve Spotify müzik ekleme işlemlerini bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde ele alacağız. Spotify uygu...

Spotify Çevrimdışı Dinleme Nasıl Kullanılır?
Spotify Çevrimdışı Dinleme Nasıl Kullanılır?

Spotify çevrimdışı dinleme nasıl kullanılır, Müzik ve radyo dinlemeyi sevenler için hem çok çeşitli hem de kaliteli hizmet veren, müzik dinleme sistem...

Podcast Nedir? Nasıl Dinlenir? Nasıl Yüklenir, Podcastiniz yayınlandığında Spotify size bildirim göndermediği için sık sık kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Spotify Destek kategorisi ile tüm güncel konulardan haberdar olabilirsiniz. Spotify dinlenme satın al hizmetimizi kullanarak kanalınızı büyütün!

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Spotify podcast özelliği, spotify platformu üzerinde podcastlerinizi paylaşmanıza olanak tanımakta olan yeni bir özelliktir.

Spotify podcast paylaşımında bulunmak ücretli değildir. Ancak spotify üyeliği için aylık ücretlendirme sistemleri mevcuttur.

Spotify üyeliklerinizi kapatmak için ilk olarak aylık ücretlendirmelerden çıkmalısınız. Daha sonra ayarlar kısmından hesabımı kapat diyerek önüne gelen adımları takip etmelisiniz.

Podcast üzerinden para kazanmak mümkün. Reklam vererek sponsorlar ile anlaşarak bununla birlikte abonelik ücreti ve abonelerden gelen bağışlarla birlikte para kazanmanız mümkündür.

RSS içerik oluşturan kişilerin makalelerini, kişisel dosyalarını ve blog yazılarını dağıtmak ve aktarmak için kullanılan bir yayındır.

Spotify Podcaster’a giriş yapın daha sonra “get started” seçeneğine tıklayın. Ülke, kategori ve dil seçeneklerini onayladıktan sonra indirme işlemini tamamlamak için Spotify platformuna gönderin böylelikle indirme işleminiz tamamlanacaktır.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 21 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Hande Nazlı
  Hande Nazlı

  Spotify-podcast ı sık sık duymaya başlamıştım bende bir araştırma yapayım dedim blogunuzu inceledim ve faydalı oldu teşekkürlerrr

 2. Sefa DOK
  Sefa DOK

  Sportify-podcast nedir nasıl kullanılır bunu anlatan güzel bir içerik olmuş