Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır?

Spotify Şarkı Yükleme Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler müzik paylaşım platformlarından biri olan Spotify, müzisyenlerin de işini bir ölçüde kolaylaştırıyor. Her sanatçının eserini paylaşmak isteyeceği göz önüne alındığında Spotify, sanatçılar için oldukça etkili bir mecra. Tam da bu noktada sektöre ilk adımlarını atmaya çalışan müzisyenler “Spotify şarkı yükleme nasıl yapılır?” sorusuna cevap arıyor.

Bu anlamda internetin içerik üreticilerine olduğu kadar müzisyenlere de kolaylıklar getirdiğini söyleyebiliriz. Geçmişte yalnızca fiziksel kopyalar aracılığıyla dağıtımı yapılan müzik, bugün internet üzerinden dinleyiciye ulaştırılabiliyor. Aynı zamanda müzisyenlere telif konusunda da katkı sağlayan Spotify, özellikle henüz ismi pek duyulmamış müzisyenler için önemli bir gelir kaynağı. Yazımızın devamını inceleyerek Spotify’a nasıl şarkı yükleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Spotify’a Şarkı Yükleme

Bir müzisyenin Spotify’a şarkılarını yükleyebilmek için fazla alternatif yol olduğunu söylemek zor. Öyle ki platforma şarkı yüklemenin yalnızca plak şirketleriyle anlaşmaktan geçtiğini ifade etmek gerek. Ancak burada izleyebileceğiniz yolu ikiye ayırabiliriz;

 • Birinci yol, Spotify’la anlaşmalı plak şirketlerini tercih etmekten geçiyor. Bu tür bir plak şirketinden şarkınız yayınlandığında gerekli dağıtım prosedürlerini şirketiniz halledecektir. Dolayısıyla sonucunda Spotify gibi pek çok mecradan şarkınız erişilebilir olur.
 • Eğer bağımsız bir müzisyen olarak kalmak istiyorsanız bu tür sanatçıları destekleyen şirketlerle anlaşabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında anlaşma yaptığınız dağıtım şirketi sizin istediğiniz platformlara şarkınızı yükler. Ancak bu tür şirketlerin bazı koşullar isteyebileceğini de belirtmek gerekiyor. Yazımızı okumaya devam ederek bu tür dağıtım şirketleri hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Spotify Şarkı İndirme işlemi için ilgili yazımızı okuyun!

spotify şarkı yükleme

Spotify’a Şarkı Yüklemek İçin Anlaşabileceğiniz Dağıtım Şirketleri

Spotify’la anlaşması bulunan pek çok plak şirketi olduğunu söylemek mümkün. Ancak bağımsız müzisyenlerin en çok tercih ettiği üç firmayı ayrıca ele alabiliriz.

1. Distrokid

Bağımsız müzisyenlerin en çok kullandığı dağıtımcılardan olan Distrokid, geniş olanaklar barındıran bir servis. Özellikle birden fazla sanatçı adıyla yükleme yapılmasına olanak tanıması gelecekte plak şirketi kurmak isteyenler için iyi bir fırsat. 2013’te kurulan platform Musician, Musician Plus ve Label şeklinde 3 farklı yıllık abonelik sistemi sunuyor. Ancak aboneliğinizi yenilemediğiniz takdirde şarkılarınızın Spotify’dan geri çekildiğini hatırlatalım.

2. Awal

Dünyanın popüler DJ’lerinden R3HAB tarafından kurulan Awal, tercih edebileceğiniz bir diğer servis. Ancak Awal’ın Distrokid’e kıyasla farklı koşulları olduğunu da vurgulayalım. Platform sanatçılarını dijital dünyadaki mevcut yayınlarını inceleyerek seçiyor. Dolayısıyla halihazırda ufak da olsa bir popülariteniz yoksa kabul edilmeniz zor olabilir.

3. CD Baby

Bu üçlü içerisinde en az koşul barındıran dağıtım şirketinin CD Baby olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük bağımsız müzik dağıtım şirketi konumunda olan CD Baby, Spotify gibi platformlarda şarkınızı yayınlamak için ideal bir tercihtir. Ayrıca yıllık abonelik yerine yalnızca single ya da albümünüzün ödemesini yapmanız da seçenekler arasında. Bu yöntemi tercih ederek Spotify şarkı yükleme işlemini hızla tamamlayabilirsiniz.

spotifya şarkı yükleme platformları

Dağıtım Şirketleriyle Anlaşma Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bir plak şirketine bağlı bir sanatçı değilseniz Spotify’a şarkı yüklemek için aracı dağıtım şirketlerine ihtiyacınız var. Bu şirketlere göndereceğiniz şarkıları onlar sizin isminize etiketleyerek Spotify’a yüklüyor. Genellikle böyle anlaşmaları aşağıdaki şartları içerdiğini söyleyebiliriz:

 • Çoğu zaman müzisyenin ilgili dağıtım şirketine yıllık bir ödemeyi baştan yapması gerekiyor. Bu yıllık ödeme standart ya da premium gibi farklı erişim imkanları üzerinden çeşitli abonelikler sağlıyor. Bu doğrultuda tam erişim sağlayan aboneliklerde sınırsız şarkı yükleme hakkınız varken diğerlerinde bazı kısıtlamalar söz konusu olabiliyor.
 • Dağıtım şirketi aynı zamanda şarkılarınızın dinlenme sayıları gibi istatistiki verilerinizi takip etmenize olanak tanıyor. Ayrıca bu işlemi Spotify üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Yıllık ücrete ek olarak dağıtım şirketleri genellikle şarkılarınızın elde ettiği gelirden de bir komisyon alıyor. Ancak bu komisyonun oldukça düşük miktarlarda olduğunu belirtelim.
 • Kimi dağıtım şirketlerinde ödeme talep edebilmeniz için belli bir limit bulunuyor. Şarkılarınızın elde ettiği gelir o limite ulaşmadan ödeme talep edebilmeniz mümkün değil.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?
Spotify Podcast Nedir? Nasıl Yüklenir?

Spotify podcast nedir, Podcast, genellikle dijital platformlardaki dizi hâlinde yayınlanan taşınabilir müzik ve konuşma gibi ses yayınları anlamına ge...

Spotify'a Müzik Nasıl Yüklenir?
Spotify'a Müzik Nasıl Yüklenir?

Spotify müzik yükleme işlemi nasıl yapılır ve Spotify müzik ekleme işlemlerini bu yazımızda anlatacağız. Spotify’a müzik eklemek için 2 kaynağınız var...

Spotify Şarkıları Nereye İndiriyor? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız. İlgili yazımıza göz atın!

Bilgisayarınızdaki Şarkıları Spotify’a Ekleme

Son olarak müzisyenleri değil de son kullanıcı etkileyen pek bilinmeyen bir Spotify özelliğinden bahsedelim. Üstelik bu özelliği kullanmanız için premium abonelik gerekmiyor. Spotify arşivinde bulamadığınız ancak elinizde MP3 olarak var olan bir şarkıyı Spotify listenize ekleyebilirsiniz. Böylelikle farklı medya oynatıcılarda çalma listelerine sahip olmadan hepsini Spotify üzerinde birleştirmeniz mümkün. Ancak yasadışı kaynaklardan edinilmiş şarkıları ekleyemeyeceğinizi de hatırlatalım. Şu adımları izleyerek bilgisayar arşivinizde yer alan şarkıları Spotify’a ekleyebilirsiniz:

 • Spotify masaüstü uygulamasını bilgisayarınıza kurun.
 • Ayarlar menüsü üzerinden Yerel Dosyalar sekmesine gidin.
 • Yerel Dosyalar sekmesinin en alt bölümünde “Kaynak Ekle” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladıktan sonra eklemek istediğiniz şarkıları seçin.
 • Bu işlemlerin akabinde şarkılarınız Spotify masaüstü uygulamasından dinlenebilir hale gelecek. Eğer telefonunuzdan da dinlemek istiyorsanız birkaç işlem daha yapmanız gerekiyor.
 • Spotify masaüstü uygulamasından bir çalma listesi oluşturun.
 • Yerel Dosyalar listenizde yer alan şarkıyı bu çalma listesine ekleyin.
 • Ardından telefonunuzdan Spotify uygulamasına giriş yapın.
 • Oluşturduğunuz çalma listesini çevrimdışı dinleme için telefonunuza indirin.
 • Artık arşivinizde yer alan şarkıları hem telefonunuz hem de bilgisayarınızda Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Spotify şarkı yükleme işlemini anlattık, ayrıca sitemiz üzerinden Spotify podcast yükleme işlemi hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify’a şarkı yüklemenin en temel yolu dağıtım şirketleri ile anlaşma yapmaktır.

Distrokid, Awal ve CD Baby anlaşma yapabileceğiniz dağıtım şirketleri arasında yer almaktadır.

Ayarlar > Yerel Dosyalar > Kaynak Ekle seçeneklerini kullanarak şarkı yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı kapatıp tekrar girin ve kontrol edin, eğer sorun çözülmediyse uygulamayı silip tekrar yükleyin güncellemede bir sorun yaşamış olabilirsiniz.

Hayır, dilediğiniz gibi başka kullanıcıların çalma listesini dinleyebilirsiniz bildirim gitmeyecektir.

Spotify üzerinden şarkı yüklemek ücretli değildir şarkınızı istediğiniz gibi yükleyip, paylaşabilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 40 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Bulent Denkel
  Bulent Denkel

  spotify üzerinden sarkı yukleme nasil yapilir bunun hakkında soru isaretlerim vardı tesekkurler

 2. Adnan Demirci
  Adnan Demirci

  spotify uzerinden sarkı yuklemenın nasıl yapılacagı ıle ılgılı yararlı bır blog