SSD

SSD

SSD nedir ve ne işe yarar? SSD, İngilizceden doğrudan çeviri yapıldığı zaman katı hal sürücüsü olarak karşımıza çıkar. Görevi ise verilerin depolamak için dâhili devrelerden yararlanmaktır. Yani klasik olarak kullanılan depolama ünitelerinin yerine teknolojik olarak icat edilen bir tür aygıttır.

Bilgisayarlar artık hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olmaktadır. Her yerde bulunabilecek kadarda yaygınlaşmışlardır. Bu bağlamda bilgisayarların özelliklerini arttırmak ve daha fazla verim elde edebilmek için eski klasik parçalar yerlerini yeni teknolojik ve daha güçlü parçalara bırakmaktadırlar. SSD’de bu şekilde ortaya çıkan önemli araçlar içerisinde yer alır.

SSD Ne Demek?

Klasik olarak kullanılan depolama üniteleri gibi SSD’ler karşımıza tek bir devre şeklinde çıkmazlar. Kimi zaman birden fazla devrenin bir araya gelmesi ile oluşabilirler. Çoklu şekillerde kullanılan SSD Harddisk cihazın hafızasını önemli miktarda arttırabilir. Mesela bir tanesi 1 GB olan bu cihazlardan bir bilgisayarda 6 tane varsa onun hafızasının 6 GB olduğunu söyleyebilirsiniz.

SSD’lerin avantajlarından bahsetmeden önce bir tane önemli bir dezavantajından bahsetmek gerekmektedir. Bu ise karşımıza belirli bir ömürlerinin olması gibi bir problemle çıkmaktadır. Bunun sonucunda bir müddet sonra SSD’lerin tamamen değiştirilmesi gerekecektir. (Vikipedi)

ssd nedir

SSD Avantajları Nelerdir?

SSD nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi bunun avantajlarından bahsedelim.

 • Bilgisayarların hızlı bir şekilde başlamasına olanak tanır.
 • Erişmek istediğiniz bir program veya bilgiye daha hızlı bir erişime sahip olursunuz.
 • Tek bir parçadan oluştuğu ve her bir parça ile bütün olduğundan dolayı oldukça sessiz bir şekilde çalışır.
 • Enerji tasarrufu sağlar, az ısınır.
 • Yapımında ve çalışmasında hareketli bir yapı olmadığından dolayı klasik disklere göre daha dayanıklıdır.
 • Harddisklere göre daha az yer kapladığından dolayı bilgisayarların küçülmesini sağlar.
 • Bilgiyi hafızasına kayıt ederken veya hafızasındaki bir bilgiye erişim gösterirken hata miktarını minimize eder.

SSD Ne İşe Yarar?

SSD ile birlikte yukarıdaki avantajlar sizleri beklemektedir. Peki, bilgisayarlarda SSD ne işe yarar diye soracak olursanız onu da şu şekilde cevaplayabiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

 • Hızlı veri erişimi
 • Bilgileri sonsuza kadar saklama kapasitesi
 • Güvenlik konusunda yüksek donanım
 • Sessiz çalışma, hafif olma ve enerji tasarrufu

Bu konularda SSD’ler son derece faydalı aletler arasında yer alır. Yukarıdaki maddelerin dışında dezavantajları yok denecek kadar azdır.

Günümüzün hızlı, sessiz ve az yer kaplayan bilgisayarların yapımında SSD’ler büyük rol oynamaktadır. Hem dayanıklı, hem uzun ömürlü olan bu cihazlar ayrıca oldukça ekonomiktirler. SSD harddisk fiyatları ortalama olarak 120 TL civarlarından başlayarak 1.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak genelde kullanıcıların işlerini 300 TL civarında bulunan bir aygıt rahatlıkla görebilmektedir. Harddisk alacağınız zamanlarda özellikleri ile bilgisayarınızın özelliklerini kıyaslamanız gerekir. Bilgisayarınızın aldığınız harddiski desteklemesi gerekirken sizinde bu durumu araştırmanız gerekmektedir. SSD nedir sizlere açıkladık, bizi takipte kalmaya devam edin!

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SSD Ne Demektir?

SSD kelime anlamı olarak Soli State Drive demektir. Yani katı hal sürücüsü. Mantık olarak ise verileri depolamak için bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan bir depolama sistemidir. En gelişmi bellek teknolojilerinden biridir.

SSD’nin Faydaları Nelerdir?

SSD bellekler HDD belleklere göre daha inovatiftirler ve günceldirler. SSD bellekler daha hızlı veri okuma ve yazma yapabilmektedirler. Bu nedenle bilgisayar kullanıcıları tarafından daha fazla kullanılmaya başlamışlardır. Daha hızlı bir bilgisayar tecrübesi sunmaktadırlar.

SSD ile HDD Farkı Nedir?

HDD disk sistemlerine ve dönen mekanik parçalara sahip oldukları için SSDlere göre daha sesli çalışmaktadırlar. Zaman içerisinde HDD belleklerde yavaşlama gözlenebilir. SSDler HDDlere göre daha hızlı çalışmaktadırlar ancak daha yüksek fiyatlara satılırlar.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir