SSL Sertifikası

SSL Sertifikası

SSL nedir ve ne işe yarar? Site yapılarına dair fikir veren ssl sertifikası halihazırda hemen her durumda aranan bir niteliğe sahip olmuştur. SEO açısından yüksek faydaları bulunurken özellikle online alışveriş hizmeti veren sitelerde bulunması gereklidir. Güvenli bir şekilde işlemlerin yapılabileceğini göstermesinin ötesinde tüm tereddütleri ortadan kaldırır. Peki, ssl sertifikası nasıl alınır sorusuna geçmeden önce özellikleriyle birlikte ne olduğunun iyi bir şekilde bilinmesi önemlidir.

SSL Sertifikası Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse internet ortamında yapılan veri trafiğinin güvenli sağlanabildiğini gösterir. Var olan internet sitelerinin büyük oranda güvenilir olduğunu göstermesi bakımından değerlidir. “Secure Sockets Layer” olarak açılımı yapılırken Güvenli Giriş Katmanı olarak da çevrilir. Sunucu ile istemci arasında yapılan veri akışına dair önemli hususların korunacağı garanti edilir. Özellikle alışveriş hizmeti sunan sitelerde SSL sertifikası son derece belirleyicidir. Peki, SSL sertifikası ne sağlıyor?

SSL Sertifikası Getirileri

SSL ürünü alırken bilinmesi gereken birtakım hususlar vardır. Öncelikli olarak siteniz için alacağınız SSL sertifikası bir güvenlik yapısı oluşturmamaktadır. Yani, sitenin güvenliğini sağlaması ya da zararlı yazılımların engellenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. 128 bit ya da 256 bit gibi uluslararası standartlarla sağlanılan hizmet ise veri gönderimlerinin şifrelenmesidir. Sitede kullanıcılar tarafından yapılan işlemlerde özel bilgiler kullanılabilir. Kullanıcıya ait kimlik bilgileri ya da kredi kartı bilgileri bunlar arasındadır. Bunların kullanımına dair işlemlerde bilgilerin 3.kişiler tarafından ele geçirilmesini engelleme üzerine kurulu bir işleyiştir. Kullanıcı ile site arasında var olan veri geçişlerinin başka kişiler tarafından görüntülenmemesi adına sitede mutlak surette SSL sertifikası var olmalıdır. Bununla birlikte çok farklı SSL sertifikası çeşitleri olduğu da bilinmektedir.

ssl nedir

SSL For Free Kullanımı

SSL sertifikası ücretsiz olabilirken standart yapıda sadece alan adını kapsar. 2048 bit şifreleme sunar. Bir ağ üzerindeki veri trafiğindeki güvenlik korunmuş olur. Çok daha yüksek kaliteli SSL sertifika kullanımları da mevcuttur. Yıllık olarak satın almalar yapılabilirken kullanımına hemen başlanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

  • Wildcard SSL Sertifikası

Hem alan adının hem de sınırsız sayıda olabilmesi mümkün alt alan adlarının korunması adına hizmet alınabilir. Alt alan adları olması halinde bunlar için ekstra SSL sertifikası alınmasına gerek kalmamaktadır. Comodo özelinde farklı garanti bedellere sahip SSL sertifikası çeşitleri bulunmaktadır.

  • EV Yeşil Bar SSL

Hukuki ya da ticari anlamda resmi tüm işlemlerin korunmasını amaçlayan çok yüksek güvenlikli bir yapıdır. Kurumsal doğrulama süreçleriyle birlikte sertifika süreci hizmeti alınır. Herkesin kullanılmasına izin verilmemekle beraber ticari hizmetlerin verilmesinde bu sertifika aranır.

SSL Sertifikası Kurulumu

Hosting hesapları üzerinden SSL sertifikası satın alınır ve kurulumu yapılır. Cloud Panel bölümünden hosting yönetimi seçilerek SSL talebi tıklanır. SSL kurmak için alan adı seçilir. Aktifleştirme işlemi yapılırken istenilen firmalar aracılığıyla alım söz konusudur. SSL sertifika türü DV türünde olursa alan adı sahipliğinin doğrulanmasıyla sertifika teslimi hemen yapılmaktadır. EV ya da OV olarak bilinen çok daha kapsamlı SSL alımları özelinde ise belgelerin onaylanmasıyla işlemler tamamlanır. Bununla birlikte yaklaşık 30 dakikalık zaman diliminde SSL sertifikası siteye eklenir ve kullanımına başlanır. Bu süreçte https yapılması gerekli olabilirken mail üzerinden aktivasyon süreçleri olmaktadır.

SSL Kurulum Püf Noktaları

  • Çok daha hızlı bir geçiş için bir gün öncesinden web sitesi için sabit IP alınmalıdır.
  • SNI teknolojisi kullanımı söz konusu ise Shared yani paylaşımlı IP adresi kullanımı olabilir.
  • CSR Kodu sertifika imzalama talebi oluşturulur.
  • Private Key olarak bilinen özel anahtar oluşturulur ve sunucu paneli üzerinden eklenir.

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi en üst sıraya taşıyın!

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikaları websitelerinin güvenlik altyapılarını belirleyen unsurların başında gelir. SSL sertifikalarına sahip olan websiteleri güvenlik açıklarını kapatmış ve müşterileri için güvenli hale gelmiş demektir.

SSL Sertifikalarının Önemi Nedir?

SSL sertifikaları özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılması hayati önem taşıyan bir özelliktir. Ayrıca SSL sertifikaları ile korunmakta olan siteler, kullanıcıları tarafından güvenilir olarak kabul edilir. Buna ek olarak SSL sertifikalarına sahip websiteleri saldırı altında olduğu zaman daha az risk taşır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SEO Teknikleri

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL Sertifikası almak için hotisng sağlayıcınızla iletişime geçebilir ve sizler için sunmuş oldukları paketlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında ki detaylara sizler için sunmuş olduğumuz blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir