Stajyer Maaşı

Stajyer Maaşı

Lise ve üniversitelilerin en çok merak ettiği konulardan stajyer maaşı ne kadar?Özellikle meslek liselerinde öğrenim gören ve 12. Sınıf itibari ile mesleki beceri eğitimi adı altında haftanın üç günü staj eğitimi alan kişilere Stajyer adı verilmektedir. Stajyer öğrenci çalışma sürelerince SGK koruması altında olmakta ve asgari ücretin 1/3’ü kadar maaş da almaktadır. Stajyerler eğitim öğretim sürelerin boyunca almış oldukları bilgileri ve teoriyi pratiğe çevirebilmek için öğrenme yoluna girerler. Bu öğrenme yolu en iyi staj yapmak ile sağlanmaktadır. Stajyerlerin görev ve sorumlulukları şu şekildedir.

 • Mesleklerine göre staj yaptıkları kurumlarda mesleki becerilerini geliştirmek,
 • Not almak, dosya tutmak, fotokopi çekmek, faks göndermek ve benzeri büro işleri yapmak,
 • Toplantıları takip edip not almak,
 • Bilgi ve araştırma materyallerini incelemek,
 • Kurum etkinliklerine katılmak,
 • Telefon cevaplamak ya da arama yapmak gibi kuruma özel işlerde yardımda bulunmaktadır.

Stajyerlere maaş verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Staj yapılanlara verilen ücretlere ise personel sayısına göre farklılık gösterebilmektedir. Yasal düzenlemeler sonucunda 2017 yılında bu şart kaldırılmış ve herkese eşit maaş getirilmiştir. Bu çerçevede de stajyer maaş ücretleri asgari ücrete göre belirlenmeye başlamıştır. Asgari ücretin %30’una kadar maaş verilmektedir. Asgari tutardan AGİ miktarı çıkartılmakta ve %30’luk dilim bu rakam üzerinden hesaplanmaktadır. Çıkan sonuçta stajyerlere aylık olarak eşit miktarda ödenmektedir. (Vikipedi)

Lise Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer maaşları her ayın 15’i ile 20’si arasında yatırılmaktadır. Özel sektörde bu farklılık göstermektedir. Stajyer maaşı asgari ücretin %30’u kadardır. Bu rakam yaklaşık olarak 631 TL’ye denk gelmektedir.

stajyer maaşı

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanması değişmektedir. Hesaplamalar için asgari ücretin AGi miktarı çıkartıldıktan sonra geri kalan miktarın yüzde 30’u alınmaktadır. 2020 yılı için stajyer maaşı hesaplama ücreti şu şekildedir.

 • 2020 yılı net asgari maaşı: 2324,70 TL olmaktadır.
 • 2020 yılı AGİ miktarı ise 220,68 TL olmaktadır.
 • Öncelikle asgari ücretten AGI miktarı çıkartılır.
 • 2324,70 – 220,67 sonucu 2104,02 TL olmaktadır.
 • 2104,02 TL’nin %30’u alınmaktadır.
 • 2104,02 TL’nin %30’u 631,206 TL şeklindedir.

Bu hesaplama çerçevesinde 2020 yılı için stajyer öğrenciye 631,206 TL verilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Maaşı Ne Kadar yazılarımızı okuyarak kendiniz için geleceğin mesleğini seçebilirsiniz.

Stajyer Kimdir?

Stajyer, belli bir alanda eğitim gören ve genellikle son sınıf ya da yeni mezun olan , iş hayatlarına girmeden önce tecrübe edinmek adına full time ya da part time olarak görev yapan kişilere verilen isimdir.

Staj Dönemleri Ne Kadardır?

Staj görme dönemleri, meslekten mesleğe göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yaz dönemi stajları çoğunlukla olsa da 1 sene veya 2 sene staj görülen meslek dalları bulunmaktadır.

Stajyerler Maaş Alır mı?

Stajyerler genellikle maaş almadan çalışan kişilerdir. Staj dönemleri boyunca yalnızca sigortaları ve yemek ihtiyaçları karşılanır ancak maaş almazlar. Tabi bu her meslek dalında böyle değildir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir