Sudoku Nasıl Oynanır?

Sudoku Nasıl Oynanır?

Dünyaca ünlü Sudoku nasıl oynanır? Rakam yerleştirme olarak da tarifi yapılabilecek sudoku, Uzakdoğu menşeli olurken zeka türü oyunları arasındadır. 9×9 boyutlardaki diyagram özelinde 3×3 karelerde ortaya çıkan birer kez rakam yazılmasıyla şekillenir. Köken itibariyle Japonca olurken “Sayılar Tek Olmalı” anlamında gelen ifadenin kısaltılmasıyla oluşur. Sudoku açılımı “Suuji wa dokishin ni kagiru” olmakla birlikte hafızayı güçlendirme etkisinden dolayı popülerdir. Asya ve Kuzey Amerika bölgelerinde çokça oynanırken oyunun temel amacı ise 9 eşit parçaya bölünmüş bölgelerdeki bölümlerin tek rakam gelecek şekilde düzenlenmesidir. Her satır ve sütunda 1’den 9’a kadar olan rakamlar yalnızca tek sefer olacak şekilde tamamlanmalıdır. Ayrı kutu içlerindeki bölümlerde de yine rakamlar tek sefer geçecek. 1 kez kullanılmaları hem gerekli hem de zorunludur.

Sudoku Çeşitleri Neler?

Var olan sudoku örnekleri kolay olabileceği gibi kendi içerisinde zorlaşan bir duruma da sahip olabilmektedir. Ayrıca online bir şekilde mobil uygulamalardan da hemen sudoku okur yazar bulmacalarına başlanabilir. Daha ziyade orta yaşı aşmış kişiler tarafından tercih edilen sudoku nedir sorusuyla birlikte birçok hastalığı önleyici özelliği vardır. Bundan dolayı bir tedavi şekli olarak da zor sudoku oynanabilir.

Sudoku Nasıl Oynanır?

Dokuzar hücreden oluşmuş dokuz bölümde, sayıların tekrar edilmeden kullanılması prensibine dayanır. Her satır ve her sütunda var olacak sayı için mantık yürütme yapılabilir. Öncelikli olarak sudoku nasıl oynanır sorusuna emin olunan sayıların yerleştirilmesiyle başlanır. Ardından hangi parçalarda hangi sayıların olmadığı tespit edilir. Sonrasında her bir kutucuk işaret tüm bölümlerin kontrol edilmesiyle sayı yerleştirilir. Sağdan sola ve yukarıdan aşağı olacak şekillerde aynı sayının yazılmaması gerekir.  Oyun başlangıcında verilen rakamlar bir ipucu niteliğindedir. Bundan dolayı sudoku nasıl çözülür sorusu için kullanılır. Kurallar her işlemde tekrar akıldan geçirilirken bu durum zihinsel akıl yürütme kazanımlarını yükseltir. Zeka oyunu olması ve aynı zamanda sudoku bulmaca türlerinin en iyisi olma durumu da bunu beraberinde getirir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

sudoku oyunu

Kolay Sudoku Oyunları

Zihin açıcı ve beyin gücünün defalarca aynı işlem için kullanılmasını sağlaması da kolay sudoku oyunlarında bile etkisini gösterir. Olayların farklı bakış açılarıyla değerlendirilmesini sağladığı tespit edilen zeka oyununda zorluk dereceleri farklı olabilmektedir. Bununla birlikte sudoku çözücü sayesinde alternatif olanakların değerlendirilmesi de söz konusudur.

  • Beyin kıvrımlarının gelişmesi ve kullanımının artması
  • Hafıza kullanımı sağlaması
  • Durumlara karşı değişik açılardan bakılmasını kazandırması
  • Devamlı sabır göstererek işlemelerin yapılması
  • Sayısal verilerin analiz edilerek kullanılmasını sunması oyunu faydalı kılmaktadır. (Vikipedi)

Sudoku Etkisi Neler?

Farklı versiyonları olmakla birlikte sudoku örnekleri daha gelişmiş halde olabilmektedir. Alzheimer risklerini azaltmak ve zihinsel faaliyetlerin daha kolay yapılabilmesi için doktorlar tarafından dahi önerilmektedir. Bununla birlikte kişinin tek başına oynayabilmesi de önemlidir. İstenilen zaman diliminde hemen sudoku bulmaca çözümleriyle beyin fonksiyonları çalıştırılır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sudoku Ne Demektir?

Sudoku 1’den 9’a kadar rakamların yerleştirildiği 9 ayrı total kare içerisinde yer alan her biri 9 kareden oluşan toplamda 81 karelik bir oyun alanıdır. Oyunda amaç aynı satır ve sütunda ve aynı alt kare içerisinde bir rakımı tek sefer kullanarak rakamları yerleştirmektir.

Sudoku Kaç Kişi Oynanır?

Sudoku tek kişilik bir zeka oyunudur. Herhangi bir şekilde karşıdakiyle rekabet etmeyi amaçlamaş. Yalnızca bir oyuncu bulunur ve bu bir oyuncu en kısa süre içerisinde kareleri tamamlamaya çalışır.

Sudoku Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Sudoku ilk olarak Japonyada 1984 yılında bir bulmaca dergisinde yayımlanmıştır. Bugünki haline ulaşması ile 1997 yılında bir mimar olan Howard Garn tarafından sağlanmıştır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 4.5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir