Sümeyye İsminin Anlamı

Sümeyye İsminin Anlamı

Sümeyye isminin anlamı İslam adına verilen ilk şehittir. Bu nedenle ülkemizde birçok kıza bu isim verilmektedir. İsmin kökeni Arapçadan gelmektedir. İsmin rengi Pembe olarak kabul edilmektedir. Arapça kökenli bir kelime olmasından dolayı Kuran-ı Kerim’de geçtiği tahmin edilse de kutsal kitabımızda geçmemektedir. Düşünceleri güçlü, fiziksel aktiviteyi seven, sihirbazlık özelliği olan ve zorlukların üzerinden gelen insanlar olarak ifade edilmektedir.

Sümeyye İsminin Sözlük Anlamı

Sümeyye isminin sözlük anlamı İslam’ın ilk şehididir. Bu nedenle dinimizi kabul eden insanlar tarafından tercih edilen bir isimdir. Yaygınlaştıkça bu isme olan ilgi artmıştır ve giderek artış göstermektedir.

  • Sümeyye İslam’ın ilk şehididir.
  • Ammar b. Yasir’in annesidir
  • Müslümanlığı ilk kabul eden hanım sahabelerden birisidir.

Sümeyye İsminin İstatistikleri

Sümeyye ismi ile ilgili birçok istatistik bulunmaktadır. En çok kullanılan isimler sıralamasında 1459’uncu sıradadır. En az kullanılan isimlerden birisi olmasına rağmen ülkemizde 90 binin üzerinde bu isme sahip kadın vardır. İstanbul’da 16 bin bu isme sahip insan vardır. Ülkemizde her 887 kızdan birisine bu isim verildiği bilinmektedir. 7 harften oluşan bu isme dahil her harfe alfabeye göre bir rakam verilip toplandığında toplam 132 yapmaktadır.

S:22 + Ü:26 + M:16 + E:6 + Y:28 + Y:28 + E:6 = 132

sümeyye isminin anlamı

Sümeyye İsminin Harf Analizi

Sümeyye isminde 7 harf vardır, isim üç hecede “sü:mey:ye” şeklinde okunmaktadır. “E” ve “Y” harfi iki kez kullanılmaktadır. Her harfe göre bu isminde farklı anlamları ortaya çıkmaktadır.

  • S: Hayal kurmayı çok seven insanlardır. Aşırıyı sever ve hayalperest olarak bilinirler.
  • Ü: Bir iş yaparken aceleyi sevmez, yapı olarak durağanlığı her zaman tercih etmektedir.
  • M: Çok zekidir, bu zekiliğini başarılı olmak için kullanırlar.
  • E: Ruhsal olarak her zaman karışıktır, kinciliği ile bilinen bir insandır.
  • Y: Geçmişte yaşadığı hiçbir olayı unutmaz ve en sonunda intikamını alır.
  • Y: Güçlü karakterlerinin en dikkat çeken noktası kinci yapılarıdır.
  • E: Karışık ruhsal yapısı, üzüntü ve sevinci aynı anda yaşamasına neden olmaktadır.

Sümeyye İsminin Özellikleri

Sümeyye kutsal kitapta geçmemesine rağmen bir kıza verilmesinde herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Sümeyye Bint Hayat ve Sümeyye Erdoğan bu ismi kullanan en bilinir isimler olarak öne çıkmaktadır. Sürekli olarak iş yapmayı seveler, o nedenle aşk yaşamaya pek vakit ayırmazlar. Özgürlüklerine engel olan her şeye karşı gelirler, sıklıkla duygusal olarak iniş ve çıkışlar yaşarlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sümeyye İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Sümeyye ismine ünlüler olarak ineledğimizde ülkemizde bu isimde ünlü kişi bulunmamaktadır. Ancak İslam tarihi incelendiği zaman Sümeyye isimli kadın ilk kadın şehit olarak geçmektedir.

Sümeyye Ne Demektir?

Sümeyye ismi; ilk müslüman şehit olan kadın anlamına geldiği gibi, surat çehre isimlerine de gelmektedir. Ayrıca cennetten olan anlamlarına da gelmektedir.

Sümeyye İsmi Caiz mi?

Sümeyye ismi ilk kadın şehit kahramana ait olduğu için din alımları tarafından tercih edilmekte olan ve hiçbir sakınca içermeyen bir isimdir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir