Swap Nedir

Swap Nedir

Swap ne demek sorusunu kelime anlamıyla açıklayabiliriz. Swap aslında değiştirmek ya da takas anlamına gelmektedir. Ancak bir de swap kelimesinin finans anlamında bir tanımı bulunmaktadır. Onu da şöyle açıklayabiliriz:

“İki tarafında belirli zaman içerisinde bir varlık veya da yükümlülüğüne göre ödemelerin döviz cinsinden yapılması” anlamına gelmektedir. Aslında bir takas sözleşmesidir.

Swap nedir sorusuna genel olarak takas işlemi olduğunu söyledikten sonra swap ile ilgili merak edilenleri açıklayalım. Swaplar, döviz kurlarına, hisse senetlerine ve faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Swap faizi ne demek sorusu son dönemlerde en çok tartışılan ve merak edilen konuların arasına girdi. Piyasa yapılan bu işlemler, farklı faiz oranları olan borç tutarlarının birbirleriyle takas edilmesi yani değiştirilmesi işlemi olarak ifade edilmektedir. (Vikipedi)

Neden Swap Faizi Kullanılmalıdır?

Swap faizi işleminin neden tercih edilmesine dair pek çok kullanıcı bilgi aramaktadır. Bu işlemleri tercih etmeniz için aslında pek çok sebep var. Bu işlem tek taraflı değil, alacaklı ve borçlu olan tarafların tercih etmesi gereken bir sistemdir. Swap sistemlerini neden tercih etmeniz gerektiğini şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Maddi fayda sağlayabilirsiniz.
  • Geri ödemede meydana gelebilecek risklerden kendinizi korumuş olursunuz.
  • Sözleşme içerikleri büyük esnekliklerden ve avantajlardan oluşmaktadır. Bu esneklik sayesinde, farklı takas versiyonlarını da tercih edebilirsiniz.
  • Yatırımcıların hedefleri sürekli olarak değişebilmektedir. Değişen bu hedeflere karşı kendinizi koruyabilirsiniz.
swap ne demek

Swap Oranları Hakkında

Eğer finans sektörü ile ilgileniyorsanız, 3 tür swap faiz oranları olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

  1. Çapraz Döviz: Bu döviz işlemi türünde farklı para birimleri kullanılmaktadır. Aynı şekilde farklı bir faiz yapısı mevcuttur. Burada borlu olan taraf, borçlu olduğu tarafa anapara ve faizleri ödemek için yükümlülüklerini yerine getirir.
  2. Para: Para swap işlemlerinde iki taraf önceden anlaşmaktadır. Anlaştıkları koşullara ve oranlara göre aralarında para birimi değiştirmek için bir anlaşma yaparlar. Bu da “Para Swap İşlemi” olarak adlandırılmaktadır.
  3. Faiz: Faiz swap işleminde iki tarafın anlaşmasına göre belirlenen faiz oranını ifade eder. Yapılan anlaşmaya göre, anapara birimi değişmeden, ödenen faizlerin yapısı değiştirilebilmektedir.

Swap Hakkında

Swap, nakit akışını değiştirmek için kullanılan bir anlaşma olarak da tanımlanabilmektedir. Burada iki tarafın yaptığı anlaşma söz konusu olmaktadır. Faiz oranlı ödemeler ve değişkenler ön plandadır. Yapılacak ödemeler, tarafların aralarında yapmış olduğu sözleşmelere göre belirlenmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, swaplar, aslında faizlere, dövizlere ve hisselere göre işlem görebiliyor. Tezgâh üstü olarak adlandırılan piyasalarda işlem gören bir türdür. Burada karşımıza çıkan döviz swapı en çok kullanılan swap türlerinden birini oluşturmaktadır.

Bu işlemin bu kadar çok önemli hale gelmesinin en temel sebebi, kısa zamanda çok fazla tercih edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Swap Ne Anlama Gelir?

Swap, kelime anlamı olarak değiş tokuş demektir. Takas etmek gibi anlamlarda kullanılması da mümkündür. Swap finans alanında kullanılan bir terim olma özelliğinide taşır.

Finansal Swap Nedir?

Finansal swap, döviz kurlarında yaşanan gelişmeler ve faiz oranlarında ki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirgemek için başvurulan bir yöntemdir.  Sabit borca sahip bir firma ile benzer ama dengeli borca sahip bir firma aralarında finsansal swap uygulayabilir.

Swap Çeşitleri Nelerdir?

Swap’ın birden fazla türü bulunmaktadır. Bunlar; Para swapları, Varlık Swapları, Faiz Swapları şeklinde sıralanabilir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir