Tabu

Tabu

Hasbro şirketi bünyesinde çıkarılmış olup kelime anlatım gücüne dayalı tabu, hem eğlenceli hem de öğreticidir. Kişinin gelişimi açısından yararları var olurken aynı zamanda bir aile ya da arkadaş ortamında heyecanlı dakikaların geçirilmesini sağlamaktadır. Halihazırda ülkemizde de oldukça yaygın olurken sizlerde hemen tabu oyunu hakkında bilgilere sahip olabilir, oynamaya başlayabilirsiniz.

Tabu Ne Demek?

Var olan kelimelerin anlatımına dayalı olmakla birlikte tabu ne demek sorusu farklı şekillerde tanımlanabilir. Kart üzerindeki kelimenin anlatımında aşağıda belirtilen kelimeler hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Bu durum belirli çağrışımlara sahip kelimeleri kullanmadan bir kelimenin anlatılabilmesini sağlamaktadır. Oldukça zor olabileceği gibi bu durum kelimelerin zorluk durumlarıyla ilgilidir. Çok daha zor kelimeler seçilebilirken renkler bakımından kartlar ayrılır. Ayrıca çok daha zor olması açısından seviyeler arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Daha zor kelimelerin çok daha fazla sayıda bulunması halinde tabu xl nasıl oynanır sorusunu beraberinde getirir. Yetişkinler özelinde de çok bilinmeyen kelimelerin varlığı oyunu çok daha heyecanlı ve rekabetçi hale getirmektedir. (Vikipedi)

Tabu Nasıl Oynanır?

Tabu oyunu için iki takım oluşturulurken takım üyeleri diğer takım oyuncularını denetleme görevindedir. Var olan tabu kart seçimleri yapılırken belirli bir sıraya göre konulabilir. Sonrasında oyuna başlayacak takımdan bir oyuncuya tabu kartları verilir. Rakipten bir kişi ise yanına oturur. Tabu nasıl oynanır sorusunda en önemli husus ise buradan sonra başlar. Çünkü kartın üstündeki ana kelime anlatılmaya çalışılır. Ancak bu süreçte altta bulunan yasaklı kelimelerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Eğer kişi istemsizce bile olsa bu kelimeleri telaffuz ederse yanında duran rakip oyuncu tarafından uyarılır. Böyle bir durumda kart iptal olur ve diğer kartla oyuna devam edilir. Düdükle uyarı verilirken belirlenen süre içerisinde kaç tane tabu kartının bilindiği de not alınır. Sonrasında diğer takım aynı şekilde tabu kartlarını anlatmayı tamamlar. Hangi takım oyuncusu daha fazla kartı anlatmayı kurallar doğrultusunda başarırsa el o takım tarafından kazanılmış olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

tabu oyunu

Tabu Oyunu Başla

  • Her iki takım halinde oyuncular seçilir.
  • Kelimeler rakip oyuncular tarafından belirlenebilirken kartlar rastgele bir şekilde hazırlanır.
  • Karşı takımdan biri düdük ve kum saati alarak yasaklı kelimelerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol eder.
  • Zamanın bitmesi halinde ise düdük çalınır ve kaç kelime bilindiği hesap edilir.
  • Kelime anlatımları sırasında yasaklı kelimelerin her ne şekilde olursa olsun söylenmesiyle kart iptal edilir.

Tabu XL Nasıl Oynanır?

Tabu kuralları aynı olmakla birlikte tabu xl çok daha fazla kelimenin bulunmasını ifade eder. Yetişkinler arasında da çokça yaygın olurken her ortamda hemen oyuna başlanabilir. Süre durumu ve kaç el oynanacağı takımların anlaşmasıyla belirlenir. Bununla birlikte kazanan takıma ödül durumu da olabilmektedir.

Tabu Ne Kadar?

Var olan farklı durumlara göre tabu fiyatı değişkenlik gösterebilir. XL olması halinde fiyatı daha fazladır. Oyunun çok daha keyifli hale getirilmesi için ise birleşik kelimelerin ayrı ayrı anlatılmasına izin verilmemektedir. Ayrıca kelimeden türetilen kelimelerin kelime anlatımında kullanımı da çoğu zaman yasaklanmaktadır. Takım üyeleri tarafından yasaklı kelimeler söylense bile anlatıcı tarafından tekrar edilmesinin yasak olması da yine daha eğlenceli hale gelmesini sağlamaktadır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tabu Kaç Kişi Oynanır?

Tabu, belirlenmiş olan bir kelimeyi anlatmak için belirli koşullar altında ve süre bağlı olarak oynanan eşli bir kutu oyunudur. Oyun kartlarında belirlenen kelimeleri anlatmak için yasak kelimeler kullanılmaz ve bu şekilde anlatılmaya çalışılır.

Tabu Kaç Kişi Oynanır?

Tabu oyununu oynamak için en az 4 kişiye ihtiyaç duyulur. 2şer kişilik takımlardan oluşacak 2 rakip takip tabu oynayabilir. Tabu oynayıcı sayısı 10’a kadar çıkabilmektedir.

Tabu Oyunu Nasıl Kazanılır?

Tabu oyununun oynandığı alanda belitilen mesafeyi en kısa sürede tamamlayan takım oyunu kazanmış olacaktır. Takımların ilerlemesi kelime bilme görevlerini yapması gerekmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir