Tahinin Faydaları

Tahinin Faydaları

Kendine has tadı ve tabii ki de pekmez uyumuyla adından söz ettiren tahin, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasındadır. Sade bir şekilde tüketilebileceği gibi çok farklı tahinli tarifler hazırlanmaktadır. Her sabah birkaç yemek kaşığı kadar tahin tüketimi önerilirken özellikle kış aylarında vücudu koruyucu niteliktedir. Var olan hastalıklara karşı tahin pekmez karışımı oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Tahin Nedir, Ne İşe Yarar?

İçerisinde lifli yapısıyla beraber omega 3 yağ asidi ve kalsiyum barındıran tahin susamdan yapılmaktadır. Demir ve A ile C vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Sade tüketimiyle tüm minerallerin alınması mümkün olurken tahin pekmez faydaları da hissedilecektir. Özellikle çok daha dinç olunması, yorgunluk ve halsizliklerin giderilmesi adına önerilmektedir. Antioksidan özelliğinden ötürü yabancı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan tahin, kolesterol ve tansiyon dengeleyicisi olarak da bilinmektedir. (Vikipedi)

Kalp sağlığı noktasında da oldukça önemli bir besin takviyesidir. Kalp krizi ve damar sorunlarının oluşmasını engeller. Sabah saatlerinde düzenli şekilde 3 yemek kaşığı alınmasıyla kalbin korunması mümkündür. Kemik ve kas gelişimi noktasında da küçük yaşlardan itibaren besleyicidir. Özellikle kırılgan kemikli hastalıklarında tedavisi vardır. Kemiklerin daha sağlam olması, kas gelişimleri noktasındaki rahatsızlık durumlarında çocuklarda dahi kullanımı söz konusudur.

tahinin faydaları

Vücut içerisinde zararlı maddelerin birikerek çoğalmasını önlemesi açısından da tahin tüketimi faydalıdır. Bakterilerin oluşması veya ilerleyen dönemlerde zehirlenmelerin yaşanması da ortadan kaldırılır.

Beyin fonksiyonları bazındaki gelişmelerde tahin ne işe yarar sorusuna yanıt niteliğindedir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden ötürü sinir sistemine dair de tüm olumsuzlukları giderir. Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyon seviyesini yükseltir. Dikkat dağınıklığı ya da unutkanlık durumlarında kullanılabilir.

Anemi yani kansızlık sorunlarında oldukça yüksek demir mineraliyle güven veren tahin, günlük ihtiyacı tek başına karşılamaktadır.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

  • Vücuda zindelik vermesi ve ağrıların geçirilmesi noktasında tahinin faydaları oldukça keskindir.
  • Hastalık, kırılganlık ya da yorgunluk hislerini önlerken kansızlık sorununa da çözüm olur.
  • Saç ve cilt sağlığı noktasında da mineralleri bakımından zengin olup çok daha gür ve sağlam köklü saçlar sağlar.
  • Ciltteki lekelenmeleri azaltır, kırışıkların oluşumlarını geciktirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle tanınan tahin faydaları kas ve kemik gelişimleri özelinde de görülmektedir.
  • Kalp krizi riskinin ortaya çıkmaması adına da her gün sabah tahin tüketilebilir.

Tahin Nasıl Yapılır?

Fırında 300 derecede yağlı kâğıt üzerinde 6 dakika boyunca susam tohumları ısıtılır. Renk değişimi sonrasında alınırken kavrulma işlemi sıcaklıktan ötürü devam edecektir. Susam tohumlarının ezilmesi sonrasında öğütülmesiyle elde edilir. Üzerine zeytinyağı gezdirilmesiyle macun kıvamına getirilmektedir. Karışımın çok fazla kuru olması halinde bir çay kaşığı kadar zeytinyağı ilave edilirken tatlandırıcı olarak tuz kullanılır. Cam kavanozda saklanan tahin nasıl yapılır sorusuyla birlikte yaklaşık olarak bir ay boyunca hiçbir olumsuz durum olmadan buzdolabında korunur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Tahin Nedir?

Susamın öğütülmesi sonucunda elde edilen ve yağ bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan bir besin maddesidir. Besleyicik anlamında çok yüksek olmasına rağmen, sindirimi gerçekten çok zordur.

Tahihin Faydaları Nelerdir?

Tahin, içerisinde çok sayıda vitamin barındırır. Hücrelerin doğal yapılarını korumasına yardımcı olur. Kanserden korunmak için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Parlak ve pürüzsüz cilde olan katkısıda kanıtlanmıştır.

Tahin Nerelerde Bulunur?

Tahin günümüzde tüm marketlerde satılmaktadır. Kiloluk şekillerde satılan tahin, daha sonra tek kullımlık paketler halinde ve tüp şeklinde de satılmaya başlanmıştır.

Tahin-Pekmez Nedir?

Tahin ve Pekmez birbiri ile karıştırılarak kullanılan iki üründür. Karışım neticesinde güzel bir ürün ortaya çıkar ve kış aylarında bolca tüketilir.

Tahin Nasıl Yapılır?

Tahin ana maddesi olan susamın öğütülmesi neticesinde ortaya çıkarılan bir üründür. İyice öğütülen ve harmanlanan susam tahin oluşumunu gerçekleştirir.

Tahin Hangi Mevsimlerde Tüketilmeli?

Tahin tüketimi genellikle kış aylarında yapılmaktadır. Vücuda direnç ve güç katması neticesinde kış aylarının daha sağlıklı geçilmesini sağlayacaktır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir