Tahvil Nedir?

Tahvil Nedir?

Finans sektöründe kar maksimizasyonu elde etmek isteyen bireyler tarafından kullanılan tahvil aracı, günlük hayatta adını sıkça duyduğumuz bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Peki tahvil nedir? Nasıl alınır?

Tahviller, şirketler veya hükümetler gibi ihraççıların borçlarını temsil eder. Bu borçlar dilimlenir ve daha küçük birimlerdeki yatırımcılara satılır. Genel olarak tahviller hisse senetlerinden daha muhafazakar yatırımlar olarak kabul edilir ve ihraççı iflas ilan ederse hisse senetlerinden daha üstündür. Tahviller ayrıca tipik olarak yatırımcılara düzenli faiz ödemeleri yapar ve tahvil olgunlaştığında ödünç verilen anaparayı iade eder. Sonuç olarak, tahvil fiyatları faiz oranları ile ters orantılı olarak değişir, faizler yükseldiğinde düşer ve tersi de geçerlidir.

Bir hisse satın aldığınızda, şirkette mikroskobik bir hisse satın alıyorsunuz anlamına gelir. Bu sizindir ve büyümede aynı zamanda kayıpta paylaşırsınız. Tahvil bir kredidir. Bir şirket herhangi bir nedenle paraya ihtiyaç duyduğunda, bu krediyi finanse etmek için bir tahvil çıkarabilir. Bir ev ipoteği gibi, sabit bir süre için belirli bir miktar para isterler. Bu süre dolduğunda, şirket tahvili tam olarak geri öder. Bu süre zarfında şirket, yatırımcıya kupon adı verilen belirli tarihlerde, genellikle üçer aylık dönemler için belirli bir faiz ödemektedir.

Devlet, kurumsal, belediye ve ipotek senetleri dahil olmak üzere birçok tahvil vardır. Devlet tahvilleri genellikle en güvenli olanlardır, bazı şirket tahvilleri ise yaygın olarak bilinen tahvil türlerinin en riskli olduğu düşünülmektedir.

tahvil nedir

Yatırımcılar için en büyük risk kredi riski ve faiz oranı riskidir. Tahviller borç olduğu için, ihraççı borçlarını geri ödemezse, tahvil temerrüde düşebilir. Sonuç olarak, ihraççı ne kadar riskli olursa, tahvilde faiz oranı o kadar yüksek talep edilir (ve borçlu için maliyet o kadar yüksek olur). Ayrıca, tahviller yükseldiğinde tahvil değerleri düştüğü takdirde tahviller faiz tersi fiyatlarda değişir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Tahvil İle İlgili Önemli Çıkarımlar

  • Tahviller, şirketler, hükümetler veya diğer kuruluşlar tarafından ihraç edilen ve yatırımcılara satılan borçlanma senetleridir.
  • Tahviller için destek, tipik olarak ihraççının gelir elde etmek için ödeme yeteneğidir, ancak fiziksel varlıklar da teminat olarak kullanılabilir.
  • Kurumsal tahviller genellikle devlet tahvillerinden daha riskli görüldüğünden, genellikle daha yüksek faiz oranlarına sahiptirler.
  • Tahviller hisse senetlerinden farklı özelliklere sahiptir ve fiyatları daha az ilişkili olma eğilimindedir, bu da tahvilleri yatırım portföyleri için iyi bir çeşitlendirici yapar.
  • Tahviller ayrıca düzenli ve istikrarlı faiz ödeme eğilimindedir ve sabit getirili olanlar için çok uygundur.

Tahvil Nasıl Alınır?

Tahvillerin çoğu hala elektronik piyasalar üzerinden tezgahta işlem görmektedir. Bireysel yatırımcılar için, birçok broker tahviller için daha büyük komisyonlar talep etmektedir, çünkü piyasa likid değildir ve yine de birçok alım satım senaryosunda tahvil masalarını çağırmayı gerektirir. Diğer zamanlarda, bir aracı satıcı envanterinde belirli tahvillere sahip olabilir ve yatırımcılarına doğrudan envanterlerinden satabilir.

Tahvilleri genellikle komisyoncunuzun web sitesinden satın alabilir veya fiyat teklifi almak ve “satın almak” veya “satmak” siparişi vermek için iletişim kurabilirsiniz. Tahvil nedir tüm detayları ile anlatıldı, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tahvil Ne Demek?

Tahvil bankaların kullandıkları değerli kağıtlara verilen isimdir. Genellikle para karşılığında ticaretleri yapılmaktadırlar. Bankalar ve bireyler ellerinde değerli tahviller barındırma hakkına sahiptirler.

Tahviller Değerli mi?

Tahviller genellikle yüksek değerlere sahip olan kağıtlardır. Parasal değerleri fazladır. Bu nedenle nadir bulunan ticari nesnelerdir.

Tahviller Repo Yapılabilir mi?

Tahvil karşılığında repo işlemleri uygulanabilir. Bankalar tek gecelik tahvil repoları yapabilirler. Kişilerde bankalardan bu yöntemler ile repo tahsis edebilirler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir