Takipçi Sayısında Yer Alan K ve M harfleri Anlamı

Takipçi Sayısında Yer Alan K ve M harfleri Anlamı

Instagram takipçi sayısı ve takip sayısında dikkat çeken ifadelerin başında K ve M harfleri gelmektedir. Birçok kullanıcı internet diline hakim olduğundan bunun anlamını bilebilir. Aynı şekilde İngilizce tabirleri bilen herkesin oldukça yakın oldukları bir açıklama biçimidir. Hatta İngilizcenin Türkçe olarak tabir edildiği bir dönemde yaşadığımızı söylemeliyiz. Çünkü ikisi de dilimizden ziyade İngilizce karşılıklarının baş harflerinden gelen tanımlardır. Takipçi Sayısında Yer Alan K ve M harfleri Anlamı nedir ne için kullanılır detaylıca anlattık.

K ve M ne demek

Bir hesapta 3K takipçi yazısını gördüğünüzde hesabın takipçi sayısının kaç olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Burada asli olan K ifadesidir. Instagram’da da farklı konularda da 1.000 yani ‘bin’ sayısı K ile ifade edilir. 1k denildiğinde ifade edilmek istenen sayı 1.000 iken 15k ile 15.000 ifade edilir.

Düz mantık olarak baktığımızda M ifadesinin Milyon’un karşılığı olduğunu anlamak zor değil. Fenomenlerin hesaplarının takipçi kısmında yazan 2.6m ifadesinin karşılığı 2 milyon 600 bin takipçidir. Burada ufak sayıların probleme yol açtığı be anlamayı zorlaştırdığı bir gerçek. Örneğin 2.46m ile 2 milyon 460 bin aboneden söz edilmektedir.

instagram k ve m harfleri

Bunun haricinde bir hesabın 2.999 takipçisi olsa bile orada 3k görmezsiniz. Bunun yerine 2k ifadesi sizi bekliyor olur. Aynı şey milyon içinde geçerli olsa da dilimler daha geniştir. Örneğin 2 milyon 999 bin 999 takipçiye ulaşmış bir hesapta son 100 bin takipçi dahil edilmez. 3m yerine 2.9m takipçi olduğunu görürsünüz.

Takipçi Satın Alındığında Takipçi Düşer Mi?

Instagram’da K ve M harfleri konusuna açıklık getirdikten sonra buna ilişkilendirilebilecek bir başka soru işaretini aydınlatarak devam edelim. Instagram takipçileri azalır mı ya da düşer mi sorusunun çok yoğun olarak dile getirildiğini görüyoruz. Bu aslında teorik olarak yapılmaması gereken bir durum olarak biliniyor. Zira organik olmayan bir biçimde takipçi kazanımı sonradan hesap sağlığı için iyi olmayabilir.

Ancak bu hizmeti hangi site üzerinden gerçekleştirdiğiniz de son derece önemlidir. Kaliteli ve güvenilir bir site üzerinden sosyal medya hizmet desteği sağlayarak hesabınızın hem doğal görünmesini sağlayabilir hem de kolayca öne çıkarabilirsiniz. Birçok popüler kullanıcı hesabında karşılaştığınız K ve M harflerine siz de kolayca ulaşabilir ve popüler bir kullanıcı olabilirsiniz. Bu konuda güvenliğiniz açısından en önemli nokta, sosyal medya hizmet desteği sağlayan ve sizden hesabınızın şifresini isteyen hiçbir siteye güvenmemeniz gerektiğidir. Ayrıca bu siteler üzerinden sosyal medya hesaplarınıza da giriş yapmamanız gerekmektedir. Sitemizin hizmet bölümünden, tüm sosyal medya hizmetlerine kolayca ulaşabilir ve site güvenilirliği ile alakalı tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Takipçi sayısında yer alan k ve m harfleri anlamı

Ancak burada bot kullanıcılar ve gerçek kullanıcılar arasındaki farkı ayırt etmek gerekli. Instagram Türk takipçi satın almak ve aktif kullanıcılardan oluşması paylaşımlarınıza bağlı olarak ufak çaplı düşüşler yaşatabiliyor. Fakat kesinlikle hesabınızın herhangi bir noktada sorun yaşamasına sebep olmayan işlemlerin başında geliyor. Paylaşımlarınıza bağlı olduğunu ve orijinal gönderilerle kitleyi diri tutmanın mümkün olduğunu vurgulayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Takipçi sayılarının sonunda yer alan “K” harfi, “Bin(1000)” anlamında gelmektedir. Yani 3K yazıyor ise 3000 anlamında gelmektedir.

Takipçi sayılarının sonunda yer alan “M” harfi, “Milyon” anlamında gelmektedir. Yani 3M takipçi yazan bir hesap 3 Milyon takipçi anlamına gelmektedir.

Profilde gözüken takipçi sayılarında bazı durumlarda yuvarlama olmaktadır. Örneğin 2.6M Takipçisi olan bir hesabın takipçi sayısı 2.6 milyon kişiden fazla olabilir ancak 2.7 milyon olmadan takipçi sayısı 2.6M olarak gözükmeye devam edecektir.

Instagram profilleri arasında en çok takipçi resmi instagram hesabına ait. Daha sonra ise C.Ronalda gelmektedir.

Takipçi sayısını arttırmak için etkileşim sağlayabileceğiniz paylaşımlarda bulunmalısınız. Ayrıca sitemiz üzerinden profesyonel sosyal medya hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Takipçi satın alım işlemlerini sitemiz üzerinden gerçekleştirmeniz tamamen güvenilir işlemlerdir. Herhangi bir sakınca bulunmaz.

Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. süleyman ıraz
  süleyman ıraz

  Şimdi bu K bin M milyon mu demek Enes Bey ?

 2. Kiremithanem
  Kiremithanem

  Ne kadar çooook uzatmışsınız konuyu.

  • Cemali Batın
   Cemali Batın

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.