Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Web siteleri özelinde site dışı SEO faaliyetleri arasında bulunan tanıtım yazıları büyük öneme sahiptir. Çeşitli konu başlıklarında tanıtıcı olmaları, bilgilendirici özellik taşımaları ve aynı zamanda kullanıcıları harekete geçmeye teşvik edici mesajlardan oluşurlar. Genel çerçevede bakıldığında klasik standartlara sahip bir tanıtım yazısı, web sitesini tanıtabilir ya da var olan herhangi bir ürün tanıtımı şeklinde de kullanılabilir. Markalaşma bakımından da önemli kabul edilirken belirli kurallara uyulması sonucunda SEO bakımından da tahminlerin üstünde bir etkiye sahip olacaktır. Peki, kaliteli bir tanıtım yazısı nasıl yazılır?

Firma Tanıtım Yazısı

Kurumsal anlamda firma özelinde tanıtım yazıları birçok açıdan değerlidir. Web site özelinde ürünlerin tanıtımı ya da doğrudan web site hizmetlerinin tanıtımları da söz konusudur. Bunların hazırlanması aşamasında mutlak surette SEO uyumluluğu aranmalıdır. Öncelikli olarak nasıl bir şablon ortaya konulacağına bakılmalıdır.

Tanıtım Yazılarında İçerik

Yapılacak analizler çerçevesinde tanıtım yazısı özelinde hangi anahtar kelimelerin kullanılacağına bakılır. Web sitesi içeriği kadar önemli olmakla beraber alt başlık kullanımı ve etiketleme süreçleri de içeriğin tamamlanması adına kritiktir. İçerikte anlatılacak konuya ilişkin olarak anahtar kelime araştırmalarında wordpress eklentileri yardımcı olabilir. Bununla birlikte Google Search Console özelinde de Analytics verileri destekleyicidir. Doğrudan konu başlığının Google ya da diğer arama motorlarında aranmasıyla çıkacak anahtar kelimelerde görüntülenebilir. Ayrıca özgün hale gelmiş alt başlık ilavesi yapılması da gerekir. Özgünlük ise firma tanıtım yazıları için olmazsa olmazdır. Hiçbir şekilde kopya alım durumu olmamalıdır. İçerik kalitesiyle birlikte anahtar kelimelerin doğru sayıda ve yerinde kullanımıyla arama motorlarında bulunabilir olma durumu yükselecektir. Çok daha üst sıralarda yer alınması mümkün olup temel amaç olan organik ziyaretçi artışı da yakalanır. 

tanıtım yazısı

Hedef Kitle Uygunluğu

İçeriklerin oluşturulması sürecinde hedef kitlenin belirlenmesi, onlara göre bir anlatım dilinin geliştirilmesi ve yaratıcılık önemli unsurlardır. Markalaşma konusunda firmanın neler vaat edebileceği görülür, ürünlerin neler olduğu açıklanabilir. Hizmet yapısı ve buna ilişkin tüm unsurların anlatımıyla doyurucu bir tanıtım yazısı ortaya çıkacaktır. Buna ek olarak içeriklerin talebi karşılaşması noktasında özgünlük kriteri de önemi su götürmez bir gerçektir. Buna ilişkin olarak farklı eklentiler kullanılabilir ya da profesyonel hizmetler alınabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Tanıtım Yazılarında Link

SEO çerçevesinde doğal bir katkı olan backlink kullanımları ise arama motoru botları açısından etkilidir. Bilindiği gibi linkler sayesinde içerik yazısı önerilir ve çok daha geniş kitleye ulaşacaktır. Bununla birlikte önerme durumları botların dikkatini çeker, linkler arasında yolculuk yapan örümceklerin bu şekilde sayfaları taraması söz konusudur. İndeksleme açısından da yararlı olurken mutlak surette veri tabanı kaydının oluşturulması ise doğal backlink süreçleri uygulanmalıdır. Yapılacak bir başka önemli husus ise tanıtım yazılarında aynı adrese birden fazla link verilmemesidir. Ana sayfa URL için bu durumun olmaması ise çok daha önemlidir. Bunun yerine farklı URL adresleri için link oluşturulabilir. Yazı içerisinde ana sayfayla birlikte 3 alt sayfa için link verilmesi yeterli olacaktır.

Tanıtım Yazılarında Görseller

Son derece özgün yapıda olacak her cümlesiyle birlikte bir tanıtım yazısı için gerekli diğer unsur görsellerdir. Özgün yapıdaki görsellerin belirli anlama gelmesi, sayfanın kalite bakımından ileriye taşınmasında yardımcıdır. Fotoğrafın alt etiketlenmesiyle SEO özelindeki katkısı da elde edilir. Birden fazla görsel kullanılabileceği gibi içerikle uyum içinde olması da etki gücünü artırması bakımından önemlidir. Ayrıca Google aramalarında çıkan fotoğrafların ya da görsellerin eklenmesi ise başlı başına bir SEO problemi olarak da ifade edilebilir. Böyle bir işlemin herhangi bir yararı olmayacağı açıktır. Sizlerde tanıtım yazısı oluşturma aşamalarında gerek içerik yapısı gerek sonraki işleyişlere dair bu hususlara dikkat edebilirsiniz. Çok daha verimli bir tanıtım yazısıyla etkileyici olmayı başarabilirsiniz. Sitenin trafik oranını arttırma noktasında farklı sitelerde bulunabilecek reklam eksenli tanıtım yazıları, içerikleri oldukça büyük faydalar getirebilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Ne Demektir?

Tanıtım yazısı, websiteniz için oluşturabileceğiniz ve diğer web sitelerinde ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak amacı ile kullanabileceğiniz kısa makale türü yazılardır.

Tanıtım Yazısının Önemi Nedir?

Tanıtım yazıları ürünlerinizi ve hizmetleriniz dışarıya açmak, tanıtmak ve kendinizi ifade etmek adına önemli içerikleridir. Hizmetlerinize büyük katkıları dokanabilir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Tanıtım yazılarınız içerikleriniz hakkında doğrudan bilgi verici şekilde yazılmalıdır. Ne çok fazla resmi ne de çok fazla gündelik dilde olmamalıdır. Çok uzun yazılan tanıtım yazıları da amacına ulaşamayabilir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir