Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

Tarama bütçesi nedir; Google’ın belirli bir web sitesi için ziyaretleri tanımlamak adına oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistem Google’ın siteye ya da sayfaya verdiği önem ile doğru orantılı şekilde çalışır. Sistemin çalışma prensibi Google’ın sitenize gönderdiği örümceklerle başlar. Bu sayfaların ne kadar ziyaret edildiği ile ilgili oluşturulan rapora da Tarama Bütçesi yani Crawl Budget ismi verilmektedir. Crawl Budget sabit bir yapı ile başlasa da Google’ın siteye verdiği önem ile birlikte değişkenlik gösterebilmektedir. Belirli bir sitenin Crawl Budget değerlerinin düşmesi, sitenin index’lerinin güncel olmaması ve sitenin işleyişiyle ilgili eksikliklerden kaynaklanabilmektedir.

Tarama Bütçesi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Google’a ait olan Tarama Bütçesi yapısını, Google’ın bir başka servisi olan Search Console üzerinden incelemeniz mümkündür. Google Search Console’a girmenizin ardından “Google Dizini” ve “Dizin Durumu” sekmelerine tıklamanızın ardından, eklenen sayfa sayınızı öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Google üzerinde kaç sayfanızın tarandığını öğrenmek için ise; Google Search Console içerisinden, Tarama ve Tarama İstatistikleri sekmelerine ulaşmalısınız. Karşınıza çıkan istatistikler arasında “Günlük Taranan Sayfa Sayısı”, Google’ın günlük tarama yaptığı sayıyı göstermektedir.

tarama bütçesi nedir

Tarama Bütçesi Hesabı Nasıl Yapılır?

Crawl Budget hesabını oluşturmak için dizene eklenen toplam sayfa sayısını, günlük taranan sayfa sayısı ortalamasına bölmeniz gerekmektedir. Böylece sonuç tarama bütçenizi verecektir. Eğer tarama bütçeniz 10’un üzerindeyse, tarama bütçenizi optimize etmelisiniz ve yapılandırmada bulunmanız gerekmektedir. 3’ün altına indiyse eğer, tarama bütçenizin gayet stabil bir değerde olduğunu anlarsınız.

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tarama bütçesini belirleyen bir çok yapı bulunmaktadır. Aslında düz bir mantıkla SEO yapısına yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  • Google Dizine Eklenen Sayfa Sayısı
  • Site Boyutu
  • Site Hızı
  • Backlink Sayısı
  • İçerik Yapısı
crawl budget

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler: Google Dizine Eklenen Sayfa Sayısı

Google sitenize gönderdiği örümcekleriyle, sitenizi inceleme altına alır. Site haritanıza ve index sahibi sayfaları inceleyerek, yeni bağlantıları arama sonuçlarına yansıtır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler: Site Boyutu

Sitenizin eğer içeriği çok ağırsa, Google örümcekleri bunlar için ayrılan zamanı bir noktada olumsuz nitelendirebilir. O yüzden sitenizdeki içeriklerin ve site yapınızın genel olarak SEO uyumlu olarak hazırlanması gerekmektedir. Böylece içerikler hem kullanıcılara hem de örümceklere daha hızlı ulaşabilecektir.

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler: Site Hızı

Site hızı doğrudan olmasa da site boyutu ile doğru orantılı olabilmektedir. Kullandığınız hosting yapısının da bunda önemi büyüktür. Açılış hızı, sayfa yükleme hızı, görsel yükleme hızı ve sitenin FPS oranı Google örümceklerinin en çok dikkat ettiği ayrıntılar arasındadır.

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler: Backlink Sayısı

Google örümcekleri sizin sayfanızı incelediği gibi birçok sayfayı da incelemektedir. Referansları düzgün olan sitelerden, sayfanıza gelen backlinkleri gördüğünde bununla ilgili olumlu yapılandırma yapmaktadır. Ancak spam içerik vs gibi yapılandırmalar olan sitelerden sisteminize trafik akışı olduğunu anladığında da bununla ilgili yapısını tam tersi yönde ilerletmektedir.

Tarama bütçesi nedir isimli yazımızda tarama bütçesi hesabının nasıl yapıldığından ve tarama bütçesini etkileyen faktörlere yer verdik. İlgili konu başlıklarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tarama bütçesi nedir?

Tarama bütçesi, Google’ın belirli bir web sitesi için ziyaretleri tanımlamak adına oluşturduğu bir sistemdir.

Crawl Budget nasıl hesaplanır?

Google’ın tarama bütçesi yapısını incelemek için Google Console’u kullanabilirsiniz.

Tarama bütçesini etkileyen faktörler nelerdir?

Tarama bütçesini etkileyen faktörler; site boyutu, site hızı ve backlink sayısı olarak değerlendirilebilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir