Tarama Hataları Nelerdir?

Tarama Hataları Nelerdir?

Tarama hataları yüzünden birçok Web sitesi ve site sayfası Google aramalarında aşağıya doğru çekilmektedir? Peki tarama hatası nedir? Hangi durumlarda oluşur? Tarama hataları nelerdir?

Google botlarının sitenize veya sitenizde belirli bir adrese ulaşamaması sonucunda verdiği ve Search Console’da gördüğünüz hatalar, tarama hatalarıdır. Birçok hata ve çözüm olsa da genel olarak en büyük sorun site içerisinde verdiğiniz linklerin sonucunun boş dönmesidir.

Tarama hataları başlıca Site hataları ve URL hataları olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır.

Site Hataları

Google botları sitenize çeşitli nedenlerle ulaşamazsa bu hata meydana gelir. Birkaç kez aynı sorunla karşılaşılırsa sıralama kayıpları yaşayabilirsiniz. Düzenli kontrol edilerek düzeltilmesi gerekir. Site hataları genellikle sunucu ile ilgilidir.

Site hataları kendi içerisinde üçe ayrılır;

  • Sunucu Hataları: Google düzenli olarak sitenizi tarar. Bu tarama esnasında ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle (sunucu kapasitesinin yetersiz gelmesi veya yazılımın çok kaynak tüketmesi bu sorunu tetikler) Google botlar sitenize ulaşamaz. Birkaç denemenin ardından ulaşamayan botlar 5XX hata koduyla birlikte sitenizi ulaşamaz olarak işaretleyerek terk eder. Google bu durumda bir süre sonra botlarını tekrar göndererek sitenin durumunu kontrol etmektedir. Hatanın en kısa sürede çözülmesi arama sonuçlarında yerinizi korumanız için önemlidir.
  • DNS Hataları: Sunucu çalışması yapmak için siteniz bir süre kapalı kalırsa ve Google botları bu süre zarfında sitenizi ziyaret ederse sunucuya ulaşamadığı için hata verecektir. Eğer kötü bir sunucu kullanıyorsanız ve ara ara ulaşılamaz oluyorsa en kısa sürede değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer kapanma sorunuyla nadiren karşılaşıyorsanız korkmanızı gerektirecek hiçbir şey yok. Google, durumu anlayışla karşılar ve kısa süre sonra tekrar kontrol eder.
  • Robot Hataları: Google botları tarama süresini en aza indirmek, sunucunuzu yormamak ve indexlenmesi gereken bir alanının olup olmadığını öğrenmek için sitenize girmeden önce robots.txt dosyanızı kontrol etmektedir. Bazı sorunlardan ötürü robots.txt dosyasına ulaşılamazsa robot hataları meydana gelir. Erişimi engelleyen hatayı bulmalı ve çözmelisiniz.

Kritik tarama hataları ileride sorun yaşayabileceğiniz türdendir. Herhangi bir sorun yaşandığında en kısa sürede çözmeli ve sorunun tekrar yaşanmayacağından emin olmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Daha az kritik fakat yine de önemli sorunlara yol açabilecek URL tarama hataları nelerdir?

URL Tarama Hataları Nelerdir?

Oluşturduğunuz bir sayfayı veya yazıyı indexlendikten sonra sildiyseniz ve bu linke başka bir alandan yönlendirme sağladıysanız URL hatası alırsınız. Çoğu Webmaster bu hatayı kırık link olarak bilmektedir.

Çeşitli eklenti ve online siteler yardımıyla kendi sitenizde açılmayan sayfaları bulabilirsiniz. Bulduğunuz sayfaları en yakın içeriğe veya sayfaya 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

tarama hataları nelerdir

Spesifik (Belirgin) URL Hataları

Tarama hataları nelerdir rehberimizde en az karşılaşacağınız hata türü spesifik URL hatalarıdır. Genellikle eskiden kalma yöntemleri kullanmanızdan veya aldığınız yazılımın güvenli olmamasından kaynaklanır. Spesifik URL hataları da üçe ayrılır;

  • Kötü amaçlı yazılım: Çeşitli arama motorları sitenizi sadece yüzeysel olarak değil; aynı zamanda dosyalarınızı da taramaktadır. Herhangi bir şekilde bulaşan virüs olursa sitenizi kötü amaçlı yazılım olarak işaretlerler. Bu durum hem arama motorlarının gözünde itibarınızı kaybetmenizle sonuçlanabilir hem de tuttuğunuz kullanıcı bilgilerini tehlikeye attığınız için yasal olarak sorun çıkarabilir.
  • Mobile özgü URL hataları: Eğer sitenizi her platform (telefon, tablet, bilgisayar) için uygun olarak hazırlamadıysanız subdomain (m.siteadi.com) kullanarak bu sorunu çözmüş olabilirsiniz. Fakat bu durum yüzünden tarama hataları ile karşılaşabilirsiniz.
  • Google News Hataları: Bu kategori içerisinde onlarca alt kategori bulunmaktadır. Bu yüzden en doğru sonucu aldığınız hata ile birlikte çözümünü aratmanız olacaktır. Bunu yaparken Google kaynaklarını da kullanabilirsiniz. Google, her hatayı ve çözümünü sunmaktadır.

Yaşadığınız hataların çoğu sunucu kaliteniz ve linklerle alakalı olduğu için iyi bir site kurmak istiyorsanız mutlaka tanınmış firmalardan kaliteli sunucu almalı ve sitenizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Aksi halde tarama hataları nelerdir yerine kendinizi baştan site kurma rehberlerini okurken bulabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Tarama Hatası Nedir?

Tarama hataları, bir arama motorunun web sitesine ulaşmaya çalışması ancak ulaşamaması neticesinde ortaya çıkmakta olan hatalardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Tarama Hatası Neden Önemlidir?

Tarama hataları web sitenizin indekslenmesi konusunda sizlere büyük dezavantajlar sağlar. Web sitenizin arama motorlarında yer almamasına ve kalitesinin düşmesine, konum kaybetmesine neden olur.

Tarama Hataları Nelerdir?

Tarama hataları; Site hataları ve URL hataları olarak ikiye ayrılır. URL hataları kırık bağlantılardan ve yapılmamış olan 301 yönlendirmelerden kaynaklanır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir